Szybka metamorfoza salonu – odnawianie starych mebli i inne pomysły

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Kawa smakuje lepiej w salonie, którego wygląd cieszy oko i sprawia, że czujesz się bardziej komfortowo. Nawet najbardziej dopracowana aranżacja może jednak po pewnym czasie się znudzić. Czujesz, że zmiana jest potrzebna, ale nie chcesz poświęcać na nią zbyt wiele czasu? Mamy dla ciebie kilka propozycji, które koncentrują się wokół mebli. Przekonaj się, że odnawianie starych mebli z pomocą emalii może być łatwe, a oryginalne wyposażenie meblowe bywa na dodatek ekologiczne!

Najpierw ustaw meble

Zanim zaczniesz odmieniać wygląd mebli, pamiętaj że czasem nawet zmiana ich układu może uatrakcyjnić wygląd salonu. Plan przemeblowania powinieneś przeprowadzić w dwóch krokach. Najpierw zmierz pokój wzdłuż i wszerz, a następnie zrób to samo z meblami. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy na pewno sofa zmieści się w danym ułożeniu, a fotele nie będą tamowały ruchu.

Następny krok to ustalenie, co ma stać się centralnym punktem salonu. Zazwyczaj jest to stolik kawowy, czasem też telewizor albo kominek. Wokół tych elementów ustawiaj meble, tak by widok na ekran był dobry, a dostęp do stołu łatwy dla wszystkich.

Renowacja starych mebli – jak pomalować stolik na kawę?

Czasem wystarczy przemalować tylko jeden mebel, by odmienić wygląd całego pomieszczenia. W wielu salonach to właśnie stolik stanowi główny element wystroju. Jeśli twój model nie prezentuje się już korzystnie, dowiedz się, jak wygląda renowacja starych mebli, które nadal pozostają w dobrym stanie.

Odnawianie starych mebli – podstawowa instrukcja

odnawianie starych mebli
Krok 1 odnawiania starych mebli

Najpierw określ, z czego twój stół jest zrobiony i czym jest pokryty. Ogólna zasada jest taka, że drewno należy zeszlifować, a tym samym pozbyć się starej warstwy lakieru czy farby (jest to konieczne zwłaszcza, gdy warstwa ta się odspaja). Później trzeba wygładzić całość drobnoziarnistym papierem ściernym. Po oczyszczeniu z pyłu można pomalować mebel np. farbą akrylową, lakierobejcą lub lakierem. Może się jednak zdarzyć, że stan starego lakieru jest na tyle dobry, że wystarczy tylko pomalować stolik nową warstwą lakieru w wybranym kolorze. Pamiętaj tylko, żeby nie nakładać farby na lakier ani odwrotnie.

Miej na uwadze, że dokładny proces renowacji starych mebli zależy głównie od tego, w jakim są stanie, z czego są zrobione oraz jaki efekt chcesz osiągnąć.

Kolorystyka i wzory

Wiesz już, jak wygląda odnawianie starych mebli od strony technicznej, teraz czas na kwestie estetyczne. Przede wszystkim pamiętaj: nie musisz malować całego stolika na ten sam kolor. Blat cały w szarych pasach o różnych odcieniach będzie pasował do minimalistycznego wnętrza. Z kolei jeśli chcesz trochę pobawić się paletą, wykorzystaj kontrastowe barwy, takie jak róż i zieleń, niebieski i złoty albo żółty i fiolet.

odnawianie mebli
krok 2 odnawiania starych mebli – sprawdzenie kolorów

Możesz też pokusić się o umieszczenie na meblach obrazów, zwłaszcza jeśli marzy ci się salon utrzymany w rustykalnym albo prowansalskim stylu. Wykorzystaj do tego decoupage. Na zwykłych serwetkach znajdziesz wzory, które sprawią, że twoje meble będą wyglądać niesamowicie oryginalnie! Wystarczy, że przeniesiesz je na komodę czy szafkę.

Jeśli uważasz, że kolorowa emalia to za mało, tutaj znajdziesz kilka pomysłów na postarzanie mebli, a z tego artykułu dowiesz się, jak kreatywnie wykorzystać okleinę na meble.

Meble z recyklingu – czym są i dlaczego warto się nimi zainteresować?

Inną opcją godną uwagi są meble z recyklingu. To propozycja nie tylko dla osób zainteresowanych ekologią. Meble te pochodzą z materiałów, które wcześniej były wykorzystywane w innym celu – mogły też stanowić element mebla, ale nie musiały. Meble z recyklingu robi się nawet z makulatury.

Ich zaletą nie jest tylko fakt, że są ekologiczne. Stanowią też niezwykle oryginalny dodatek, ponieważ są niepowtarzalne. Ich produkcja nie jest masowa, dlatego warto przemyśleć ich wykorzystanie w swoim salonie. Nawet niewielkie pufy albo stolik na telewizor zrobiony z recyklingowanego materiału może odmienić wygląd pokoju.

Przykładem mebli z recyklingu są łóżka z palet, o których pisaliśmy już tutaj. Ten pomysł możesz trochę zmodyfikować i wykorzystać europalety do zrobienia stolika. Jako blat posłuży ci np. deska albo odpowiednio zabezpieczona tafla recyklingowanego szkła.

Ozdabianie mebli na różne sposoby

Ciekawe rozwiązanie stanowią wypalane wzory na drewnie. Nie musisz mieć wielkiego talentu, by z pomocą tzw. pirografu ozdobić meble. Marzy ci się półka na książki w rustykalnym stylu? Wygładź papierem ściernym, a następnie poszukaj wzoru bądź obrazka, który chcesz przenieść na mebel. Przenieś go ołówkiem na kalkę, a z niej na drewno. Potem wypal go na drewnie z pomocą pirogarfu. Na koniec pokryj całość środkiem zabezpieczającym.

Co jeszcze możesz zrobić? Pozamieniaj stare, nudne gałki do szafek na kolorowe o geometrycznym kształcie albo użyj niewielkich naklejek zamiast pokrywać okleiną wszystkie powierzchnie mebli. Możliwości jest wiele!

Odnawianie starych mebli dobór gałek i uchwytów
Krok 3 Odnawiania starych mebli – dobór gałek i uchwytów

Z pomocą samych mebli możesz zupełnie odmienić wygląd swojego salonu. Wbrew pozorom nawet renowacja starych mebli nie musi być czasochłonna – niepozorny, niewielki stolik do kawy w kilka godzin zamienisz w nowoczesny element wyposażenia. Jeśli masz trochę więcej czasu możesz też pokusić się o zmianę tapicerki. Zachęcamy cię do aranżacyjnych eksperymentów z meblami.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-08-27 08:18:08
Lucy
Ja w swoim domu również maluje Magnatem. Wybór kolorów ogromny i czasem ciężko się zdecydować :) Super wyjściem są też testery kolorów bo można popróbować. Mam w domu dwoje małych dzieci i odporność Magnata na zmywanie już wielokrotnie była testowana w domu
2020-11-15 19:17:18
wenka
uważam, że magnat ceramiczny ma super kolory. Ponadto farby są mega dobre jakościowo, jestem bardzo zadowolona, używam ich od lat
2019-11-26 16:11:43
asia
super