Okleina meblowa – sposób na ciekawe wykończenie powierzchni

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Zarówno okleina meblowa jak i fornir występują w różnych wzorach i deseniach. Dopasuj odpowiedni i odmień charakter salonu lub sypialni, bowiem każdy z nich może dodać indywidualnego stylu pomieszczeniu, które urządzasz! Sprawdź, jakie są właściwości okleiny meblowej, gdzie możesz ją zastosować, a także, jak naprawić jej drobne uszkodzenia.
 

Okleina meblowa – jakie są jej właściwości?

Okleina meblowa to dosyć cienka, samoprzylepna folia PCV, na której z reguły znajduje się wysokiej jakości nadruk. Dobrej jakości okleiny meblowe są odporne na uszkodzenia i wysoką temperaturę, nie płowieją pod wpływem słońca i bez problemu można je czyścic za pomocą wilgotnej szmatki i delikatnego detergentu. Istnieją wersje laminowane, które w szczególności są przeznaczone do wykończenia mebli łazienkowych lub takich, które są narażone na intensywne użytkowanie. Okleina meblowa pokryta cienką warstwą nietoksycznego i bezwonnego kauczuku syntetycznego może być stosowana w pokoju dziecięcym lub w mieszkaniach alergików.
 

 

Poznaj produkty GROHE. Zainspiruj się naszymi artykułami i dowiedz się więcej o szafkach kuchennych otwieranych od góry, o urządzaniu łazienki w bloku, o montażu baterii z wylewką!

Gdzie możesz nakleić okleinę meblową?

Okleina meblowa może być zastosowana zarówno jako materiał wykończeniowy nowych mebli, jak i do odnawiania starych i zniszczonych. Jest to jedna z najprostszych i najtańszych metod, aby odmienić charakter wnętrza. Jeśli masz zmysł dekoratorski, to eksperymentuj z różnymi rodzajami i wzorami oklein meblowych.
 

 
Wybierając wzory z klasycznego marmuru np. na blat stolika, nadasz mu ponadczasowego szyku. Z kolei wzory z nowoczesnego batonu na drzwiczkach komody nadadzą wnętrzu loftowego charakteru. Natomiast, nawiązujące do natury, kamienie stworzą oryginalny wygląd wieszaka w przedpokoju i nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Okleinę meblową możesz nakleić na cały mebel lub tylko na wybrany fragment. Możesz ją wykorzystać do oklejenia drzwi, framugi czy wnętrza szuflad w komodzie.
 

 

Okleinę meblową zazwyczaj możesz kupić w arkuszach o długości od 0,5 m do 2 m. Cena waha się od 15 zł do 100 zł w zależności od wymiarów arkusza.

Fornir jest naturalną okleiną meblową

Fornir to bardzo cienkie arkusze składające się z płatów drewna o grubości od 1 mm do 8 mm. Służą one m.in. jako wykończenie mebli ze sklejki lub płyty wiórowej. Nadają tym samym piękny wygląd meblom wykonanym z mniej szlachetnych materiałów.
 

 

Meble z forniru nie mogą być myte chemicznymi preparatami, gdyż mogą one uszkodzić delikatną strukturę forniru. To samo tyczy się stosowania drucianych szczotek czy szorstkich gąbek. O fornir najlepiej dbać przy pomocy delikatnej szmatki i wody z mydłem lub bardzo delikatnym detergentem.

 
Wykończenie mebli w fornirze wygląda bardzo stylowo i jest dobrą alternatywą dla mebli zrobionych z litego drewna. Cena za regał wykończony w fornirze może być dwa razy niższa od ceny takiego samego regału wykonanego w litym drewnie.
 

Jak naprawić drobne uszkodzenia okleiny meblowej?

Samodzielna naprawa okleiny meblowej nie jest skomplikowana i nie potrzeba do tego specjalnych zdolności stolarskich. Aby naprawić niewielkie uszkodzenie okleiny potrzebujesz:

  • żelazko albo suszarkę,
  • nóż,
  • papier ścierny o ziarnistości 200,
  • szmatkę, wodę z mydłem,
  • paski nowej okleiny.

Na samym początku zajmij się zdjęciem uszkodzonej okleiny z mebla. Aby rozgrzać stary klej i łatwiej usunąć zniszczoną warstwę, użyj żelazka lub suszarki. Jeśli korzystasz z żelazka, to podgrzewaj okleinę przez bawełniana szmatkę, aby nie przykleiła się do stopy żelazka. Jeśli korzystasz z suszarki, trzymaj ją w odległości większej niż 5 cm od mebla, aby dopuścić do uszkodzenia stykających się powierzchni. Następnie za pomocą noża delikatnie podważ rozgrzany pasek okleiny i powoli usuń go.
 

 

Cena forniru jest zależna od grubości i klasy materiału. Za m² forniru dębowego o grubości 1 mm najniższej klasy zapłacisz ok. 6 zł, natomiast za taki sam kawałek forniru w najwyższej jakości i o grubości 4 mm zapłacisz 48 zł.

Po zdjęciu starego paska oczyść powierzchnię za pomocą wilgotnej szmatki. Następnie zeszlifuj papierem ściernym, aby powierzchnia miała jednolitą strukturę. Jeszcze raz oczyść całość z pozostałości po papierze ściernym.

Z nowej okleiny wytnij odpowiedniej długości i szerokości pasek i ułóż go w miejscu, w którym chcesz go nakleić. Na nową okleinę delikatnie połóż bawełniana szmatkę i – sprawdzając, czy całość się nie przesunęła – prasuj wybrany element, aby dobrze rozgrzać klej. Wygładź pasek okleiny bawełnianą szmatką tak, aby usunąć ewentualne bąbelki powietrza. Po tym, jak klej już mocno chwyci, dociśnij naprawiany fragment i pozostaw tak przez kilka minut. Gdy klej ostygnie, możesz odciąć nadmiar okleiny.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: