Krzewy ozdobne do ogrodu – po jakie gatunki sięgnąć?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Krzewy ozdobne mogą nadać twojemu ogrodowi piękny charakter. Jeśli dobierzesz rośliny do odpowiedniego rodzaju gleby oraz zmieniających się pór roku, twój ogród odwdzięczy ci się wspaniałymi kolorami nawet w zimie!

Krzewy ozdobne warto dobierać do odpowiedniego rodzaju gleby

Krzewy ozdobne w ogrodzie dobieraj tak, aby przede wszystkim były dopasowane do rodzaju gleby, na której mają rosnąć. Jeśli bowiem zasadzisz krzewy na nieodpowiedniej ziemi, to ich uprawa może okazać się kłopotliwa. Zatem przed kupnem krzewów sprawdź, jaki rodzaj gleby masz w swoim ogrodzie.

Sprawdź, jakie produkty Grohe i ciekawostki czekają na ciebie na naszym portalu! Zobacz również, jakie krzesła do wyspy kuchennej wybrać i jak zrobić ciekawą ścianę we wnętrzu.

Jak rozpoznać rodzaj gleby w ogrodzie?

Rodzaj gleby w twoim ogródku możesz określić samodzielnie i nie jest to trudny proces. Na samym początku wykop trochę ziemi z głębokości 10-15 cm i usuń z niej wszelkie korzenie i liście. Następnie rozetrzyj w palcach glebę i spróbuj z niej zrobić wałeczki. Sposób, w jaki zachowa się gleba podczas tych czynności pozwoli ci określić, z jakim rodzajem gleby masz do czynienia.

Gleba piaszczysta

Ten rodzaj gleby rozsypuje się w palcach, zarówno wtedy, gdy jest mokry, jaki wtedy, gdy jest suchy. Nie da rady utworzyć z niego wałeczków przy wałkowaniu.

Gleba gliniasta

Suche bryły ziemi trudno zgnieść, natomiast mokre stają się bardzo plastyczne i można z nich robić wałeczki.

Gleby torfowa

Jest w miarę plastyczna, można ją rozgnieść w palcach i utworzyć z niej wałeczki, które nie będą trwałe i szybko się rozpadną.

Ta podstawowa wiedza dotycząca rodzaju gleb pomoże ci zorientować się, jakie rośliny warto sadzić w których częściach ogrodu.

Jak sprawdzić pH gleby?

Dodatkowo, możesz również określić odczyn gleby za pomocą specjalnego roztworu, który kupisz w sklepie ogrodniczym. W celu określenia odczynu, pobierz próbki gleby, umieść je w próbówkach, zalej płynem, potrząśnij i poczekaj na zabarwienie płynu. Dostosowując roślinność do konkretnego typu gleby zwiększasz szanse na dobry i harmonijny wzrost krzewów w twoim ogrodzie.

Do odczytu kwasowości gleby wykorzystaj skalę, która powinna być dołaczona do produktu. Wartość 6,5 pH to odczyn obojętny, od 4 pH do 6,5 pH to odczyn kwaśny, natomiast od 6,5 pH do 8 pH to odczyn zasadowy.

Krzewy ozdobne lubiące kwaśne gleby

Poniżej przedstawimy piękne krzewy ozdobne, które dobrze rosną na glebie o odczynie kwaśnym. Jeśli w twoim ogrodzie nie ma takiej gleby, to bez problemu możesz ją zakwasić poprzez użycie nawozów do zakwaszania gleby. Pamiętaj jednak o tym, że roślina wyciągnie z ziemi potrzebne jej składniki, zatem nawożenie musi odbywać się regularnie.

Różanecznik – krzew ozdobny o pięknych kwiatach

Różanecznik – krzew ozdobny z rodziny wrzosowatych, dorastający do wysokość 3 m. Kwitnie na różne kolory, a jego liczne kwiaty zebrane są w grona, które pięknie wyglądają na tle ciemnozielonych liści. Krzewy różanecznika mają liście skórzaste i dosyć grube.

Różanecznik jest krzewem ozdobnym, który lubi kwaśną glebę. Warto to wykorzystać i zasadzić krzewy różanecznika w bliskim sąsiedztwie krzewów wrzośca i wrzosów – wtedy odżywianie gleby roztworem kwaśnym będzie odbywało się w jednym miejscu.

Wrzosiec – idealny na wrzosowisko

Wrzośce to krzewy z rodziny wrzosowatych, różnią się od wrzosów wyglądem i porą kwitnienia. Kwiaty wrzośców są większe i mają dzwoneczkowaty kształt, a z ich środka wystaje pręcik.

Wrzośce kwitną od lutego do kwietnia, a wrzosy zaczynają swoje kwitnienie w lipcu, a kończą w październiku.

Wrzośce mają różnorodne kolory, ale najpopularniejsze odcienie to czerwienie, róże i fiolety. Krzewy te, posadzone w ogródku razem z wrzosami sprawią, że twoje wrzosowisko będzie pełne kolorów przez większą część roku.

Azalia – siostrzany krzew różanecznika

Azalie to krzewy, które mają piękne kwiaty, są podobne do rododendronów, ale liście azalii przebarwiają się na jesień i opadają na zimę. Ponadto są cienkie, miękkie i z obu stron owłosione. Azalie występują w różnorodnych kolorach: fioletach, żółciach, pomarańczach, czerwieniach i różach. Krzewy te mają mniej liczne kwiatostany i mają też większe prześwity między gałęziami niż rododendrony.

Hortensja – niebieska czy różowa?

Hortensja jest krzewem ozdobnym z rodziny hortensjowatych. Kwiatostany tego krzewu są kuliste, mają barwę niebieskawą lub różowawą. Ubarwienie zależy od odczynu gleby, w której rosną.

Na glebach o wysokim, kwaśnym odczynie, kwiaty hortensji nabierają intensywnego, niebieskiego koloru, natomiast na glebie o odczynie zasadowym, kwiaty hortensji stają się różowe.

Hortensje lubią kwaśną i wilgotną glebę, ich kwitnienie odbywa się od czerwca do września. Na zimę krzew ten wymaga okrycia, ponieważ łatwo przemarza.

Polecamy również: jesienne kwiaty

Krzewy ozdobne, które rosną dobrze rosną na glebie zasadowej

Gleba zasadowa jest zazwyczaj mniej żyzna i wymaga dobrego nawożenia odpowiednimi preparatami. Na glebie zasadowej dobrze będzie rósł np. bukszpan wieczniezielony.

Z tego krzewu ozdobnego możesz formować piękne, zimozielone żywopłoty. Roślina ta jest podatna na kształtowanie i możesz z niej utworzyć zarówno proste, jak i bardziej fantazyjne formy.

Dereń biały o czerwonych łodygach

Dereń biały to krzew o liściach, które są pięknie ubarwione: na środku zielone, a na brzegach białe. Ponadto, dereń biały ma wspaniałe, czerwone łodygi, które stają się ozdobą ogrodu, gdy krzew straci liście na zimę.

Jaśminowiec wonny ma przepiękny zapach

Jaśminowiec wonny to krzew ozdobny, którego walory wizualne są dodatkowo podkreślone przez zmysłowy zapach białych kwiatów. Jaśminowiec wonny kwitnie na przełomie maja i czerwca, ma delikatne, białe kwiaty, które najintensywniej pachną pod wieczór.

Krzew ten jest często błędnie nazywany jaśminem, a jaśmin i jaśminowiec wonny to dwie różne rośliny.

Ligustr okrągłolistny nadaje się na żywopłoty

Ligustr okrągłolistny to krzew ozdobny, który ma pięknie wybarwione liścieciemnozielone, błyszczące, z żółtymi brzegami. Krzewy te dobrze sprawdzają się jako rośliny żywopłotowe, bowiem dobrze znoszą przycinanie i szybko się zagęszczają. Jeśli zima jest łagodna, liście na krzewie nie opadną.

Poznaj również inne porady ogrodowe! Dowiedz się, czym jest chobotek i jak stosować go we wnętrzu. A jeśli chcesz upiększyć swój ogród, poznaj pomysły na skalniak i ozdoby z opon!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: