Okapy kuchenne – jak dobrze wybrać?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Wybierając okapy do kuchni musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Na rynku znajdziemy różne rodzaje okapów, a w każdym segmencie musimy wziąć pod uwagę określone parametry. Jaki okap do kuchni wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Okapy do kuchni – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Okap kuchenny nie jest niestety urządzeniem uniwersalnym. Wybierając się na zakupy musimy wziąć pod uwagę wielkość naszej kuchni i kuchenki, możliwości wentylacji czy codzienne przyzwyczajenia domowników. Producenci okapów kuchennych doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wiele czynników wpływa na wybór odpowiedniego okapu i cierpliwie zapewniają nam ogromny wybór urządzeń.

Jak dobrać rozmiar okapu?

Zastanawiając się nad tym, jaki rozmiar powinien mieć okap kuchenny, musimy wziąć pod uwagę dwa podstawowe czynniki: metraż kuchni i to, czy jest to kuchnia otwarta na salon, a także rozmiar kuchenki gazowej lub płyty (ceramicznej tudzież indukcyjnej), która znajduje lub ma się znaleźć pod zakupionym okapem.

Jak dobrać rozmiar i moc okapu do metrażu kuchni?

Choć mogłoby się wydawać, że każdy garnek paruje tak samo i bez względu na to, czy nasza kuchnia ma 6 m2 czy 40, wymaga takiej samej filtracji powietrza, to wcale tak nie jest.

W większych pomieszczeniach niezbędny jest okap o większej mocy, ponieważ objętość powietrza wymagającego filtracji jest większa. Warto policzyć ją zanim wybierzemy się do sklepu po okap kuchenny.

Objętość pomieszczenia liczymy mnożąc jego długość, szerokość i wysokość.

Wydajność okapu powinna pozwolić na efektywne przefiltrowanie (w ciągu jednej godziny) objętości od 6 do 12 razy większej, niż objętość naszego pomieszczenia. Jeżeli mamy kuchnię otwartą na salon, należy policzyć objętość kuchni wraz z salonem.

Okap kuchenny a wielkość kuchenki

Jeśli zastanawiasz się, jaki rozmiar okapu wybrać, a planujesz zamontować go pomiędzy szafkami kuchennymi, warto zmierzyć płytę lub kuchenkę, która znajduje się pod okapem. Standardowe modele mają od 60 do 90 centymetrów szerokości, ale na rynku znajdziemy także okapy o wymiarach sięgających od 50 do 120 cm szerokości.

Duży okap kuchenny będzie efektywniej pochłaniał kuchenne opary, ale może być również bardziej hałaśliwy, dlatego jeżeli mamy kuchnię otwartą na salon i często gotujemy przy gościach, lepiej upewnić się, że hałas emitowany przez okap nie będzie przekraczał 55 decybeli.
 

 

Rodzaje i funkcjonalności okapów kuchennych

W sklepach znajdziemy kilka rodzajów okapów kuchennych. Zanim zaczniemy wybierać wymarzony kolor i kształt, upewnijmy się, że wybieramy spośród tych, które będą odpowiednie do naszej kuchni.

Okapy kuchenne – sposoby wentylacji

Do wyboru mamy okapy kuchenne pracujące w obiegu zamkniętym i otwartym, czyli tzw. pochłaniacz i wyciąg.

  • Pochłaniacz – to rodzaj okapu pracującego w obiegu zamkniętym. Wyciąga on z pomieszczenia wszelkiego rodzaju dymy, zapachy i zanieczyszczania, ale magazynuje je w środku, co oznacza konieczność regularnej zmiany filtrów i ograniczoną przepustowość okapu.

Okapy kuchenne działające na zasadzie pochłaniacza to np. okapy podszafkowe czy teleskopowe.

Tego typu okapy są dość tanie w zakupie, ale niestety konsumują sporo prądu, a ich wydajność nie jest tak zadowalająca, jak w przypadku okapów podłączonych do szybu wentylacyjnego.

  • Wyciąg – okap kuchenny działający na zasadzie wyciągu musi być podłączony do szybu wentylacyjnego. Zanim więc zdecydujemy się na zakup tego typu okapu, należy upewnić się, że mamy taką możliwość.

Okapy działające na zasadzie wyciągu to np. okapy kominowe – przyścienne lub wyspowe. Droższe w zakupie (zwłaszcza okap wyspowy) odpłacają nabywcy tańszą eksploatacją i znacznie bardziej wyszukanym designem.

Zobacz inspirujące pomysły na okapy kuchenne:

 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2022-01-03 11:03:43
Izabela
Super tekst! Właśnie remontuję kuchnię i kompletnie nie wiedziałam jaki okap wybrać i na co zwrócić uwagę, aby wybrać ten właściwy :) Teraz już myślę, że będzie mi znacznie łatwiej. Znalazłam też kilka wskazówek na https://wnetrzadlaciebie.com/okapy-kuchenne-na-to-zwroc-uwage-podczas-zakupow. Mam nadzieję, że znajdę ciekawy model okapu, który wpasuje się w aranżację mojej kuchni :)
2017-04-26 14:37:59
kaska
JA polecam okapy do do zabudowy. Żeby zamontować taki okap należy wyciąć od spodu szafki odpowiednią wnękę albo wkomponowac w indywidualną zabudowę.
2017-01-10 09:31:41
Danka
Póki co rozejrzałam się za okapami od szafkę i zamówiłam Amici okap. Najlepszą cenę miał, nieźle wykonany, a automatyką włączenia, aluminiowymi filtrami no i mam nadzieję że sporo posłuży. Dodatkowo wydajnośc wyciągu ma bardzo ok.