Siłownia w domu – jak skompletować sprzęt i ile to kosztuje?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Marzy ci się siłownia w domu? Już za kilkaset złotych stworzysz podstawową siłownię, która zapewni tak samo jakościowy trening, jak ćwiczenia z użyciem profesjonalnego sprzętu. Sprawdź!

Siłownia w domu to alternatywa dla tradycyjnych klubów fitness. Dzięki niej możesz ćwiczyć o dowolnej porze, nie musisz dzielić sprzętu z innymi użytkownikami, nie czekasz w kolejkach, by zapisać się na zajęcia i… praktycznie nic za nią nie płacisz. Poznaj zalety domowej siłowni w domu i sprawdź, ile będzie kosztować cię jej podstawowe wyposażenie.

Siłownia w domu – zalety

Zorganizowanie podstawowej sali do ćwiczeń we własnym domu ma szereg plusów. Przede wszystkim możesz ćwiczyć o dowolnej porze, kiedy tylko najdzie Cię na to ochota. Ćwicząc w domu nie musisz też „rywalizować” o sprzęt czy stać w kolejce, by zapisać się na zajęcia. Co więcej, najprostszą, domową siłownię urządzisz już przy budżecie wynoszącym 200 zł, co oznacza, że siłownia w domu jest tańszym rozwiązaniem niż tradycyjna siłownia, gdzie ceny miesięcznych karnetów wahają się od ok. 100 zł do nawet 200 zł! Do rachunku dochodzą też koszty i czas dojazdów do klubu. W domowej siłowni możesz czuć się swobodnie i komfortowo, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które cenią sobie intymność podczas wysiłku fizycznego. Niewątpliwą zaletą posiadania własnej siłowni jest również kwestia higieny – w klubach fitness z tych samych sprzętów korzystają dziennie dziesiątki, jeśli nie setki użytkowników, którzy o higienę mogą dbać w większym lub mniejszym stopniu.

Ile kosztuje siłownia w domu?

Tak naprawdę wszystko zależy od Twojego budżetu. Najprostszą siłownię z podstawowym i relatywnie tanim wyposażeniem urządzisz już za 200 zł (hantle, mata, skakanka, piłka do ćwiczeń). Jeśli dysponujesz większą ilością gotówki, możesz sukcesywnie kompletować kolejne sprzęty (np. drążek do podciągania, taśmę TRX, gryf prosty z obciążeniem, ławkę ze stojakiem itp.). Koszt domowej siłowni uzależniony jest także od jakości wyposażenia – dla przykładu najtańsze maty do ćwiczeń fitness kosztują ok. 20 zł, natomiast maty lepszej jakości to koszt ok. 200 zł.

Siłownia w domu ze specjalistycznym sprzętem, np. złożonymi atlasami z ławeczkami czy wielofunkcyjnymi suwnicami, to wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak skompletować sprzęt do siłowni w domu?

Chcąc urządzić tanią siłownię w domu, na początku zdecyduj się na podstawowy i relatywnie tani sprzęt, na przykład:

Hantle

Hantle to niezbędnik każdej siłowni, jako że są uniwersalne i mogą służyć do wykonywania ćwiczeń praktycznie na każdą partię ciała! Żeliwne lub winylowe hantle damskie ważą standardowo od 0,5 kg do ok. 5 kg. Ich ceny zależą od producenta, materiału, z którego zostały wykonane oraz jakości wykonania. Dla przykładu cena 3-kilogramowej hantli waha się od ok. 12 zł do 138 zł za sztukę. Hantle męskie standardowo ważą od 5 kg do ok. 62 kg, a koszt 20-kilogramowej hantli to wydatek wynoszący od ok. 140 zł do ok. 600 zł.

Mata

mata do siłowni w domu

Maty treningowe chronią przed poślizgiem i otarciami. Warto zainwestować w matę antypoślizgową i taką, która dodatkowo nie pochłania wilgoci. Matę wykorzystasz np. do ćwiczeń w podporze czy brzuszków. Jej koszt to wydatek rzędu od ok. 20 do ok. 200 zł.

Skakanka

Jeśli nie dysponujesz dużym pomieszczeniem lub nie masz funduszy na drogi sprzęt, warto zaopatrzyć się w skakankę. Skakanie na skakance jest proste, a jednocześnie skuteczne – zapewnia bowiem wszechstronny trening całego ciała. Ceny skakanek różnią się w zależności od materiału, z którego zostały wykonane oraz jakości wykonania, i wynoszą od ok. 8 zł do nawet 900 zł!

skakanka do siłowni w domu

Piłka do ćwiczeń

Piłka gimnastyczna może być używana zarówno do wykonania całego treningu, jak i pojedynczych ćwiczeń, np. brzuszków, składów czy ćwiczeń poprawiających koordynację ruchową. Używana jest także podczas relaksacji. Cena piłki do fitnessu (o średnicy 65 cm) waha się od ok. 30 zł do ok. 170 zł.

Taśmy treningowe

To taśmy, które poprawiają szeroko pojętą stabilizację ciała, a także angażują do ćwiczeń mięśnie, które w większości innych popularnych ćwiczeń nie są wykorzystywane.

Siłownia w domu w wersji zaawansowanej

Jeśli jesteś na tyle zaawansowanym atletą, że podstawowe wyposażenie domowej siłowni i ćwiczenia oparte o własną masę ciała przestają być dla ciebie wyzwaniem, wzbogać swoją siłownię w domu o bardziej zaawansowany sprzęt. Co proponujemy osobom bardziej wymagającym?

Kettle

kettle do siłowni w domu

To ostatnio bardzo popularne wyposażenie każdej siłowni, a zwłaszcza treningów crossfitowych. Kettle angażują wszystkie partie mięśni i poprawiają ogólną sprawność organizmu, ale należy pamiętać, że ćwiczenia nimi przynoszą efekty pod warunkiem, że wykonywane są dobrze technicznie. Treningi z użyciem kettle mogą być skalowane (użytkownik sam dobiera sobie ciężar), ale docelowo są to ćwiczenia stosunkowo wymagające. Cena jednego kettle zależna jest od jego wagi, i zazwyczaj przelicza się ją w złotówkach za kilogram (ok. 5 zł za 1 kg).

Drążek

Drążek to nie tylko narzędzie służące ćwiczeniom na podciąganie ciała, ale także instalacja, na której zamocujesz np. taśmę TRX. Taśma ta pozwala na kompleksowy trening wszystkich partii ciała. Koszt prostego drążka wraz z taśmą TRX wynosi ok. 300 zł.

Gryf prosty

gryf z cięzarami do domowej siłowni

Ze sztangą wykonasz różne warianty wspięcia na palce, szrugsów, przysiadów, uginania nadgarstków, wyciskania sztangi, martwego ciągu i wielu innych. Prosty gryf to koszt ok. 100-200 zł, natomiast za 100-kilogramowe obciążenie zapłacisz ok. 700 zł (jeden 20-kilogramowy obciążnik do gryfu kosztuje średnio 150 zł).

Prosta ławka

Ławka to podstawowy sprzęt dla ćwiczeń, takich jak: wyciskanie sztangi lub hantli, unoszenie przedramienia z hantlą w siadzie czy rozpiętki ze sztangielkami. Warto wybierać ławki z grubą tapicerką, która jest odporna na przetarcia. Ważne też, by stojak na sztangę wyposażony był w gumowe nakładki amortyzujące, a nogi ławki – w gumowe stopki, dzięki którym sprzęt będzie stabilny. Prostą ławkę ze stojakiem na gryf kupisz za ok. 300 zł.

Siłownia w domu to świetna alternatywa dla tradycyjnych siłowni i klubów fitness. Nawet jeśli zdecydujesz się na zorganizowanie siłowni w domu, Twój trening może być tak samo jakościowy, jak ćwiczenia wykonywane z użyciem profesjonalnych i drogich sprzętów. Powodzenia!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: