Kominek elektryczny w pigułce – co warto o nim wiedzieć?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Chcesz mieć przytulny i ciepły salon, ale nie chcesz wstawiać tradycyjnego kominka na drewno? Dobrym rozwiązaniem, które sprzyja zarówno dbaniu o środowisko, jak i wygodzie użytkowania, jest kominek elektryczny w salonie. Sprawdź jego zalety i zadecyduj, czy warto w niego zainwestować!

Kominek elektryczny czy tradycyjny?

Kominek jest urządzeniem, które pełni funkcję grzewczą, ale równocześnie może być bardzo dekoracyjnym elementem wystroju wnętrza. Tradycyjny kominek kaflowy jest piękny, ozdobny, ale wymaga nakładu pracy przy użytkowaniu – trzeba zaopatrzyć się w drewno, rozpalać ogień i doglądać całego procesu palenia. Dla niektórych to będzie zaleta tradycyjnego kominka, dla innych wada. Jeśli natomiast interesują cię ekologiczne rozwiązania, to warto rozważyć zamontowanie kominka elektrycznego, który nie generuje tlenku oraz dwutlenku węgla, dwutlenku azotu i metanu.
 

Jeśli chcesz poczytać o ciekawych rozwiązaniach aranżacyjnych, sprawdź nasze artykuły: bateria kuchenna z wyciągana wylewką – montaż, aranżacja łazienek w bloku, nowoczesna kuchnia z wyspą. Poznaj również nowości od GROHE!

 

 

Kominek elektryczny do ozdoby czy również do ogrzewania?

Ten rodzaj kominka może być tylko ozdobą, ale może również pełnić funkcje grzewczą. Jeśli chcesz korzystać z kominka tylko w funkcji dekoracyjnej, to zużycie prądu nie będzie znacząco przekraczało comiesięcznych rachunków za prąd. W przypadku włączenia kominka do sieci grzewczej zużycie prądu może sporo wzrosnąć.
 

 

Diody LED montowane w ozdobnych kominkach elektrycznych zużywają zazwyczaj ok. 11 watów energii elektrycznej, co nie wpływa znacząco na zwiększenie kosztów za energie elektryczną. Grzałka lub termowentylator, który ma za zadanie rozprowadzić ciepło po pomieszczeniu może mieć moc ok. 2000 watów, co znacznie podniesie koszty za energię.

Łatwość montażu i korzystania z kominka elektrycznego

Niezaprzeczalnym plusem kominka elektrycznego jest wygoda, którą zapewnia. Do jego uruchomienia jest ci potrzebne tylko gniazdko z prądem! Ten kominek nie potrzebuje nic więcej, aby działać, więc nie musisz się martwić o składowanie drewna czy doprowadzanie gazu do zasilania kominka. Sporym plusem jest również to, że obsługa kominka elektrycznego jest bardzo czysta: palenisko nie generuje sadzy i nie zachodzi potrzeba wymiatania popiołu z jego obszaru.
 

Rodzaje kominków elektrycznych

Jest kilka rodzajów kominków elektrycznych. Zazwyczaj są one odzwierciedleniem tych tradycyjnych wersji, a do najpopularniejszych należą:

  • kominki elektryczne wolnostojące – czyli takie, które stoją na nóżkach i nie wymagają żadnej zabudowy. Kominki tego rodzaju nazywane są Cena takiego urządzenia zaczyna się od ok. 300 zł, ale kończy nawet na 9 000 zł, jeśli kominek wolnostojący będzie zdobiony i będzie stanowił ozdobę pomieszczenia.
  • Kominki elektryczne ścienne – możesz wieszać bezpośrednio na ścianie. Są lekkie, mogą mieć ramę różnych rozmiarów i najczęściej występują w kształcie prostokąta o proporcji boków 3:4, ale również 2:8. Cena kominków ściennych rozpoczyna się od 800 zł, a kończy nawet na 8 000 zł – 9 000 zł.
  • Kominki elektryczne z obudową – to kompleksowy sprzęt, który do złudzenia imituje prawdziwy kominek. Nie wymaga obróbki budowlanej, wystarczy, ze wyjmiesz kominek z pudełka, podłączyć do prądu i możesz cieszyć się wrażeniem pełgającego za szkłem ognia. Ceny za ten rodzaj kominka to przedział od ok. 1 500 zł do 6 000 zł.

 

 

Gdzie można stawiać kominek elektryczny?

Kominek elektryczny nie generuje żadnych gazów, zatem przy jego montowaniu nie jest wymagana wentylacja pomieszczeń. Wiąże się to z tym, że kominek elektryczny możesz postawić w każdym rodzaju budownictwa, na każdej kondygnacji i w każdym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o kominek tradycyjny, to do jego zamontowania jest niezbędna dobra wentylacja nawiewna i odprowadzająca. Z kolei zamontowanie wentylacji wiąże się często z przeprowadzeniem ekspertyzy kominiarskiej, z której musi wynikać, że przewody kominowe są czynne i nadają się do zagospodarowania. Zatem niewątpliwym plusem kominka elektrycznego jest to, że możesz postawić go dosłownie wszędzie: w salonie, kuchni, a nawet w łazience.
 

Kominek elektryczny jest bezpieczny

Kominek elektryczny może być wybierany przez rodziny z małymi dziećmi – przez wzgląd na bezpieczeństwo. Elektryczny płomień jest bezpieczny, nie poparzy i na pewno nie zaprószy ognia poza obrębem paleniska. Przy prawidłowym i bezpiecznym korzystaniu z tradycyjnego kominka jest to raczej niemożliwe, ale kominek elektryczny daje 100% pewności, że żadna iskra z paleniska nie spadnie na drewnianą podłogę.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: