Jak kupować kabiny prysznicowe? Poradnik krok po kroku

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Wybór kabiny prysznicowej to decyzja na lata. Przed jej zakupem należy przemyśleć nie tylko miejsce, w którym zamontujemy kabinę czy jej kształt, ale także materiał, z którego jest wykonana czy sposób otwierania drzwiczek. Co najważniejsze jednak – kabina do prysznica powinna przede wszystkim spełniać oczekiwania i potrzeby domowników. Dowiedz się, jak kupować kabiny prysznicowe i wybierz model idealny dla Ciebie i Twoich bliskich!

Krok 1. Miejsce dla kabiny prysznicowej

W zależności od miejsca, w którym planujesz montaż kabiny, możesz zdecydować się na następujące jej rodzaje:

 • kabina narożna – tego typu kabiny prysznicowe dobrze sprawdzają się w małych łazienkach. Mogą być kwadratowe, owalne, półokrągłe, pięciokątne, prostokątne lub o nieregularnych kształtach (tzw. kabiny asymetryczne). Koszt kabin narożnych waha się od ok. 500 zł do ok. 2000 zł;
 • kabina wnękowa – ten rodzaj kabiny polega na montażu prysznica we wnęce pomieszczenia, przy tej opcji zakupić należy więc jedynie drzwi prysznicowe. Ich koszt waha się od ok. 500 zł do nawet ok. 3000 zł;
 • kabina przyścienna – to kabina prysznicowa montowana przy ścianie, ale niekoniecznie w narożniku. Najczęściej przyjmuje kształt prostokątny, kwadratowy lub owalny. Ceny kabin przyściennych wynoszą 1000-2000 zł;
 • kabina wolnostojąca – ten rodzaj kabiny nie musi być montowany do ściany. Najpopularniejszymi modelami kabin wolnostojących są te o kształtach owalnych. Ich koszt to ok. 800-1200 zł;
 • kabina wannowa – jest to tzw. rozwiązanie łączone, czyli w pełni zabudowana wanna. To rozwiązanie nie jest polecane do łazienek, z których korzystają osoby niepełnosprawne i starsze. Koszt parawanu wannowego to od 300 zł do ok. 500 zł.

 

 

Krok 2. Materiał wykonania kabiny prysznicowej

Ścianki kabiny prysznicowej mogą być wykonane z akrylu lub ze szkła. Akryl jest tańszy niż szkło, ale jednocześnie mniej trwały (zwłaszcza w porównaniu ze szkłem hartowanym). Samo wykończenie ścian kabiny jest bardzo podobne – zarówno akrylowe, jak i szklane kabiny prysznicowe mogą być  przezroczyste, matowe, z nadrukiem lub kolorowe.
 

 

Krok 3. Miejsce montażu kabiny prysznicowej

Kabinę prysznicową możesz zamontować do:

 • brodzika – płytkiego lub głębokiego;
 • wanny – idealne dla rodzin, które nie chcą rezygnować z obu rozwiązań i jednocześnie nie mają możliwości przestrzennych, by zdecydować się na wannę i prysznic montowane osobno. W tym wypadku należy dokonać zakupu tzw. parawanu wannowego;
 • podłogi – to coraz modniejsze rozwiązanie nie tylko ze względu na atrakcyjniejszy wystrój łazienki, ale także przez wzgląd na łatwość utrzymania tego typu kabiny w czystości. W tym wypadku należy dokonać jedynie zakupu drzwi prysznicowych lub szklanej ściany.

Krok 4. Wybór drzwi prysznicowych

Od optymalnego wyboru drzwi do kabiny prysznicowej zależy komfort jej użytkowania. W zależności od kabiny możesz zdecydować się na drzwi jedno- lub wieloczęściowe. Istnieje kilka rodzajów drzwi, które możesz zamontować w swojej kabinie prysznicowej:

 • skrzydłowe – uchylne drzwi są zamontowane na zawiasach, a otwierane zazwyczaj na zewnątrz. Na rynku dostępne są jednak także modele, które można otwierać zarówno na zewnątrz, jak i do wnętrza kabiny.
 • przesuwne – są otwierane w bok, a zamontowane na prowadnicach lub rolkach;
 • składane – składają się w harmonię, są jednak mniej szczelne niż alternatywne rodzaje drzwi;
 • kabina typu walk-in – to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, pasuje bowiem zarówno do małych łazienek, jak i dużych pomieszczeń. Może być wykorzystane przy kabinach z brodzikiem i tych bez brodzika. Jako że kabina typu walk-in jest otwarta na całą łazienkę, ze względu na rozprzestrzeniającą się parę wodną należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.

 

 
Powyższe aspekty to podstawowe elementy, które należy wziąć pod uwagę przed ostatecznym wyborem kabiny prysznicowej. Pamiętaj jednak, że na rynku istnieje szereg rozwiązań, które mogą z powodzeniem udoskonalić Twój codzienny prysznic. Swoją kabinę prysznicową możesz na przykład doposażyć w elektroniczne sterowanie, dzięki któremu możliwe jest kontrolowanie odpowiednich temperatury i ciśnienia. Możesz także zdecydować się funkcje dodatkowe w postaci sauny, dyszy do masażu, deszczownic czy radia.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: