[Ikony designu] Tom Dixon – projektant samouk

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Tom Dixon to projektant, który na początku kariery tworzył meble z części znalezionych na wysypisku. Szybko stał się rozpoznawalną na całym świecie ikoną designu. Co wyróżnia jego projekty?

Zbuntowany student, czyli jak zaczęła się przygoda Toma Dixona z designem?

Po niespełna roku studiowania w szkole sztuk pięknych Chelsea Art School Dixon zrezygnował z zajęć, by móc rozwijać umiejętności gry na gitarze basowej w swoim zespole rockowym. Ogromną pasją projektanta był również jego motocykl – to dzięki niemu nauczył się spawać, co stało się dla niego przepustką do świata designu. Początkowo jego projekty były konstruowane ze stalowych elementów, które pochodziły z recyklingu.
 

 

Tom Dixon – droga na szczyt

Przełomem w jego karierze była współpraca z włoskim producentemCappellini. Marka w 1992 roku postanowiła zakupić od projektanta prawa do dwóch krzeseł – S Chair i Pylon Chair. Pierwsze z krzeseł było wyplatane ze słomy, drugie natomiast spawane ze stalowych drutów. Co ciekawe, S Chair powstało na podstawie rysunku kurczaka. Te dwa krzesła uczyniły Dixona rozpoznawalnym na rynku europejskim – zachęcony tym sukcesem postanowił działać na własny rachunek, poprzez sprzedaż prac w swoim sklepie Space. Następnie stał się współwłaścicielem firmy Eurolounge, w której rozpoczęła się masowa produkcja lampy jego projektu, która pełniła funkcje siedziska i stołu Jack Light.
 

 

 

 

Plastik niejedno ma imię

Natomiast w 2001 roku powstała seria eksperymentalnych mebli z plastiku – Fresh Fat Plastic. Jest to przykład pokazujący, jak Tom Dixon bawi się formą i konstrukcją poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii. Przedmioty są wykonane z drutu z tworzywa sztucznego i malowane ręcznie na gorąco.
 

 

Copper Shade

Kolekcja miedzianych lamp, które wpisują się w złagodzony styl industrialny. Projekt Dixona zapoczątkował modę na miedź i złoto.
 

 

Wingback Dining Chair

Fotel tapicerowany, który wyszedł spod ręki Dixona, inspirowany jest brytyjskimi meblami z XVIII wieku. Zastosowano w nim faliste łuki i zwężenia, które zapewniają komfortowe podparcie.
 

 

Beat lamps

Kolejne lampy, tym razem inspirowane hinduskimi metodami wyrobu naczyń. Są one wykonywane ręcznie z mosiądzu przez rzemieślników z północnych Indii. Wnętrze lamp są zachowane w surowym, młotkowanym stanie. Sprawia to, że lampa załamuje i odbija światło, tym samym zapewniając miękkie i ciepłe oświetlenie wnętrza.
 

 

Bird

Szezlong, który przypomina kształtem ptaka. Starannie wyważona konstrukcja umożliwia lekkie kołysanie. Jest to jeden z pierwszych projektów Toma Dixona. Szezlong Bird został wyprodukowany w 1990 roku ze stali ocynkowanej w sklepie projektanta.
 

 

Plane Round Pendant

Jest to lampa wisząca, którą cechuje prosta forma. Podstawa stworzona jest ze szklanej, matowej kuli. Otacza ją złota, mosiężna obręcz – może ona przybierać kształt okręgu lub trójkąta. Lampa wpisuje się w klimat stylu art deco.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: