Panorama z okna, czyli jak wybrać drzwi tarasowe przesuwne

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Salon otwarty na taras z widokiem na kipiący zielenią ogród to marzenie wielu z nas. Drzwi tarasowe przesuwne dają nam możliwość stworzenia płynnego przejścia pomiędzy wnętrzem domu a otaczającą go roślinnością, dzięki czemu możemy być jeszcze bliżej natury. Na co zwrócić uwagę, wybierając system przesuwny? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy eksperta firmy Awilux Polska, Grzegorza Paradowskiego, Regionalnego Managera Rynku.
 
Publikacja partnerska

„Drzwi przesuwne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Ich główną zaletą jest wysoka estetyka oraz oszczędność miejsca. Aby mieć pewność, że wybrane przez nas drzwi będą najwyższej jakości i spełnią wszystkie nasze oczekiwania, przed zakupem należy zwrócić uwagę na aspekty konstrukcyjne, estetyczne oraz parametry techniczne, takie jak właściwości izolacyjne.” – tłumaczy ekspert.

 

 

Właściwości izolacyjne, czyli odpowiednia temperatura o każdej porze roku

Tak jak w przypadku wszystkich systemów okienno-drzwiowych bardzo ważne jest, aby przy wyborze drzwi tarasowych przesuwnych zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne i na to, czy spełniają one aktualne normy budowlane. Współczynnik przenikania ciepła określa jaka ilość energii przenika przez 1m2 okna przy różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz równej 1oK. Według aktualnych norm dotyczących warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie, współczynnik przenikania ciepła dla drzwi balkonowych Umax nie może przekroczyć 1,1 W/(m2·K), a od stycznia 2019 wartość Umax spadnie do 0,9 W/(m2·K).

„Duże straty ciepła przekładają się bezpośrednio na wysokie rachunki za ogrzewanie. Aby tego uniknąć, warto wybrać okna o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Oznacza to nie tylko utrzymanie wysokiej temperatury zimą, ale również zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń w ciągu lata.” – tłumaczy Grzegorz Paradowski.

 

 

Drzwi tarasowe przesuwne skrojone na miarę

Wybierając drzwi tarasowe przesuwne, ważną kwestią jest możliwość ich precyzyjnego dopasowania do konstrukcji budynku, naszych potrzeb oraz oczekiwań i projektu. Dlatego szukając idealnego systemu przesuwnego należy zwrócić uwagę na maksymalną wielkość przeszkleń. Malowniczy, panoramiczny widok, jaki dadzą nam duże powierzchnie przeszkleń, to marzenie wielu z nas. Niestety systemy drzwiowe mają swoje ograniczenia. Dlatego wybierając przesuwne drzwi tarasowe zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy dany producent oferuje systemy w gabarytach, które odpowiadają naszym potrzebom. Równie istotnym aspektem podczas wyboru systemów drzwi przesuwnych są możliwe konfiguracje skrzydeł. Odpowiednia konfiguracja elementów pozwoli nam na idealne dopasowanie przeszkleń do projektu budynku. Dla przykładu, wybierając drzwi tarasowe przesuwne możemy zdecydować się na konstrukcję dwu-, trzy- lub czteroczęściową o jednym lub dwóch ruchomych skrzydłach.
 

 

Estetyka też jest ważna!

Dla wielu z nas kluczowym elementem przy doborze elementów wykończeniowych oraz dodatków jest estetyka. Chcemy, aby wszystko było spójne i zgodne z naszym gustem. Podobnie jest w przypadku wyboru drzwi tarasowych. Aktualnie wiele firm nie ogranicza się jedynie do klasycznej bieli i daje swoim klientom możliwość wyboru spomiędzy szerokiej gamy kolorów.
Na rynku dostępna jest bogata paleta oklein drewnopodobnych, nakładek aluminiowych, kolorów z palety RAL czy oklein AutomotiveFinish, która pozwala na indywidualne dobranie drzwi przesuwnych do każdego wnętrza i każdej elewacji. Innowacyjną propozycją jest na przykład połączenie profilu w kolorze antracytu z antracytowym rdzeniem. Takie połączenie pozwala osiągnąć wyjątkowo harmonijny efekt wizualny.

Ile kosztują drzwi tarasowe przesuwne?

Odpowiedź na to pytanie jest standardowa – to zależy. Cena uzależniona jest m.in. od tego, jak duże przeszklenia mają mieć drzwi, ile skrzydeł przewidujemy, z jakich materiałów mają być wykonane profile drzwiowe etc. Drzwi tarasowe przesuwne 2-skrzydłowe o relatywnie dużych przeszkleniach, zapewniających mieszkańcom wymarzony, panoramiczny widok, to koszt rzędu 10 000 złotych wzwyż.

Wybór tarasowych drzwi przesuwnych to niełatwa i odpowiedzialna decyzja. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na szczegółową specyfikację poszczególnych modeli, aby spośród szerokiej oferty wybrać te,  które odpowiadają naszym potrzebom i założeniom projektowym oraz będą najwyższej jakości. Pamiętajmy, ze drzwi zewnętrze wystawione są na stałe działanie czynników zewnętrznych, więc warto postawić na sprawdzonego producenta oraz rozwiązania o jak najwyższych współczynnikach termoizolacyjnych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze wymarzone drzwi przesuwne będą bez zarzuty spełniały swoją funkcję przez długie lata.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: