Jak urządzić kuchnię, aby przygotowywanie posiłków (i późniejsze sprzątanie) było szybkie, łatwe, wygodne i przyjemne? To pytanie tyleż stare, co niezmiennie aktualne. Dlatego w tym artykule postanowiliśmy zebrać wszystkie najważniejsze zasady dotyczące projektowanie ergonomicznej kuchni i przeanalizować najbardziej typowe układy mebli kuchennych.
Ergonomiczna kuchnia. Co to w ogóle znaczy?
Ergonomia (gr. εργον – praca’ i νομος – prawo) to jedna z najważniejszych reguł projektowania wnętrz. Najprościej można opisać ją jako takie podejście do projektowania przestrzeni, w którym najważniejszy jest człowiek i jego potrzeby. Chodzi o to, aby środowisko dostosowywało się do ludzi, którzy z niego korzystają, a nie na odwrót. Ergonomia wyraża dążenie do zwiększenia efektywności pracy przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów biologicznych: zmęczenia, dyskomfortu fizycznego i psychicznego, ryzyka wystąpienia wypadków lub pojawienia się różnych dolegliwości.
Trójkąt roboczy w kuchni (i inne figury geometryczne)
Swoistym wyznacznikiem kuchennej ergonomii jest opracowana w latach 20. XX wieku zasada trójkąta roboczego. Cała rzecz polega na tym, aby 3 najistotniejsze strefy kuchenne: obszar przygotowywania posiłków (kuchenka), obszar czyszczenia (zlewozmywak) i obszar przechowywania żywności (lodówka) odpowiadały 3 wierzchołkom trójkąta. Ramiona trójkąta roboczego wyznaczają wyraźne ścieżki między tymi punktami. Trójką roboczy powinien być uwzględniony w każdej kuchni – bez względu na jej wielkość i kształt.
Zasady trójkąta roboczego w kuchni:
- Długość każdego ramiona trójkąta wynosi od 120 do 270 centymetrów.
- Łączna długość trzech ramion trójkąta powinna wynosić od 400 do 790 centymetrów.
- Żadne ramię trójkąta nie powinno być przecięte jakąkolwiek szafką lub innym urządzeniem.
- Przez trójkąt roboczy w kuchni nie powinien przebiegać żaden większy ruch niezwiązany z wykorzystywaniem tej przestrzeni zgodnie z jej głównym celem.
Maksymalnie funkcjonalna kuchnia powinna mieć także:
- Drzwi wejściowe o szerokości przynajmniej 81 centymetrów.
- Korytarz roboczy o długości przynajmniej 106 centymetrów, jeśli z kuchni korzystać będzie jedna osoba, i 122 centymetrów, jeśli z kuchni będą korzystały w tym samym czasie dwie osoby.
- Korytarz roboczy o szerokości przynajmniej 91,5 centymetra.
- Zmywarkę w odległości do 90 centymetrów od zlewozmywaka
- Miejsce do odkładania produktów obok lodówki i kuchenki o szerokości przynajmniej 38 centymetrów
- Górny rząd szafek na wysokości przynajmniej 60 centymetrów nad płytą gazową/indukcyjną.
- Kuchenkę mikrofalową na wysokości 7,5 centymetra poniżej wysokości ramion typowego użytkownika.
- Blaty o łącznej długości 400 centymetrów i głębokości 60 centymetrów z prześwitem pod górnym rzędem szafek o wysokości przynajmniej 38 centymetrów.
- Główny blat roboczy o długości przynajmniej 76 centymetrów.
- Miejsce do siedzenia (o ile takie się w kuchni znajduje) o szerokości przynajmniej 61 centymetrów dla każdej z osób.
- Wolne miejsce po obu stronach zlewozmywaka o szerokości przynajmniej 46 centymetrów z każdej strony.
- Oświetlenie główne i oświetlenie zadaniowe każdej powierzchni roboczej.
Jak można ustawić meble w kuchni? Układy mebli kuchennych w pigułce
1. Kuchnia na jednej ścianie/kuchnia jednorzędową/kuchnia galeryjna

Chociaż w tym prostym układzie nie możemy mówić o zastosowaniu trójkąta roboczego w ścisłym znaczeniu, w praktyce jest on bardzo funkcjonalny i pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Stąd też jest typowym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń i aneksów kuchennych. W takim układzie lodówkę zawsze stawiamy na jednym końcu. Odnośnie do tego, co znajduje się na drugim, szkoły są dwie – jedni preferują kuchenkę i zlew pośrodku, inni odwrotnie.

Praktyczna porada
Ponieważ zagospodarowujemy tu tylko jedną ścianę – szafkami dolnymi i górnymi lub szafkami dolnymi i półkami (bardzo modne), warto „myśleć pionowo” i sięgać nawet do samego sufitu.
2. Kuchnia na dwóch ścianach/kuchnia dwurzędowa/kuchnia kambuzowa

Kuchnia dwurzędowa składa się z dwóch rzędów szafek ustawionych naprzeciwko siebie, które tworzą między sobą wewnętrzny korytarz. Jest to bardzo ekonomiczna opcja, ponieważ nie stosuję się tutaj szafek narożnych i specjalnego wyposażenia do nich.

Praktyczna porada
W standardowym układzie dwa wierzchołki trójkąta roboczego znajdują się tutaj na jednej ścianie, a jeden na drugiej. Ale w przypadku większych rodzin i często kręcących się po kuchni domowników, warto rozważyć umieszczenie lodówki, kuchenki i zlewu z tej samej strony. Drugą ścianę zagospodarowujemy wówczas szafkami do przechowywania, co wyeliminuje potencjalny ruch przez trójkąt roboczy.
3. Kuchnia w kształcie litery L

Kuchnia w kształcie litery L oznacza, że szafki znajdują się tutaj wzdłuż dwóch prostopadłych ścian. Układ ten to dobra opcja zarówno dla małych, jak i dużych kuchni. Kuchnia w kształcie litery L sprawia wrażenie jasnej i otwartej. Należy jednak pamiętać, że jeden narożnik będzie wymagał jakichś sprytnych rozwiązań.

Przydatna porada
Dobrym i modnym sposobem na zagospodarowanie narożnika w kuchni w kształcie litery L jest zamontowanie w tym miejscu szafki ze spiżarnią.
4. Kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia w kształcie litery U składa się z szafek wzdłuż trzech sąsiednich ścian. Ten rodzaj kuchni stwarza idealne warunki do powstanie nieprzerwanego trójkąta pracy i zapewnię dużo miejsca do przechowywania.

Przydatna porada
Kuchnie w kształcie litery U mogą stwarzać nieco klaustrofobiczne wrażanie. Aby tego uniknąć, nie instalujmy na wszystkich trzech ścianach górnego rzędu szafek. Ważne jest także właściwe zaaranżowanie okna.
5. Kuchnia w kształcie litery G/kuchnia z półwyspem

Kuchnia w kształcie litery G to świetny sposób, by korzystać z zalet kuchni z wyspą w przestrzeni, która na takie rozwiązanie nie pozwala. W kuchni w kształcie litery G zwykle mamy do czynienia z wystającym ze ściany lub szafki blatem, który może być wykorzystywany do przygotowywania posiłków, jedzenia lub innych zadań.

Przydatna porada
Kuchnia w kształcie litery G to dobre rozwiązanie, gdy planujemy wyburzyć jedną ze ścian i otworzyć kuchnię na salon.
6. Kuchnia z wyspą
Kuchni z wyspą poświęciliśmy osobny artykuł, który możecie przeczytać tutaj.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego