Kuchnia w stylu skandynawskim – jak powinna być urządzona?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Styl skandynawski stał się w ostatnich latach popularnym trendem w niemal całej Europie. Estetyka Północy urzeka swoją prostotą, funkcjonalnością i naturalnością. Mieszkańcy pozostałych europejskich państw coraz częściej urządzają więc swoje wnętrza, inspirując się szwedzkim, duńskim czy fińskim stylem życia. Dowiedz się, skąd wziął się ten styl, czym się charakteryzuje i jak powinna być urządzona kuchnia w stylu skandynawskim!

Styl skandynawski – skąd się wziął?

Północna pogoda stała się przyczynkiem narodzin stylu skandynawskiego. Mieszkańcy Północy, borykający się z mroźnymi, długimi zimami i krótkimi, ciemnymi dniami musieli znaleźć sposób na „rozjaśnienie” swojej codzienności i wyrwanie się z depresyjnego wpływu północnej aury. Uznaje się, że prekursorem stylu skandynawskiego był szwedzki malarz, Carl Larsson, który urządził swoją posiadłość w stylu nazywanym dziś skandynawskim, i który uwiecznił jej wystrój w swoich pracach – kolorowych i jasnych akwarelach. Obrazy te zainspirowały Szwedów do rozjaśniania swoich wnętrz – design a la Larsson stawał się w kraju coraz popularniejszy. Dziś nazywamy go stylem skandynawskim, który na Północy przybrał trzy odmiany: szwedzką, duńską i fińską.
 

 

Kim się inspirować? Kilka słów o reprezentantach stylu skandynawskiego

Styl skandynawski najintensywniej rozwijał się – równolegle z modernizmem – w Szwecji i Danii, głównie w latach 30. XX wieku. Projektantów związanych z tym stylem cechuje przede wszystkim przywiązanie do natury – w swych pracach wykorzystują więc w dużej mierze drewno (jasne drewno: buk, brzoza itp.) oraz skóry naturalne. Pierwszymi, a zarazem czołowymi reprezentantami stylu skandynawskiego byli m.in. duński projektant Arne Jacobsen, znany z projektów krzeseł i foteli takich jak Mrówka, Jajo i Łabędź, czy fiński architekt i designer Alvar Aalto. Aalto zaprojektował wiele funkcjonalnych fińskich budynków (np. budynek wielofunkcyjny w Helsinkach, Finlandiatalo), a także meble (pierwsze krzesło ze sklejki) i wyroby ze szkła, m.in. znany na całym świecie wazon Savoy.  Szwedzkim reprezentantem funkcjonalizmu i modernizmu był natomiast Bruno Mathess – architekt i projektant mebli, znany m.in. z projektu krzesła Grashopper.

Kuchnia w stylu skandynawskim – 4 najważniejsze cechy skandynawskiego stylu

Styl skandynawski sprowadzić można do kilku głównych założeń, które stosowane konsekwentnie i jednocześnie dają efekt skandynawskiej estetyki. Urządzając kuchnię w stylu skandynawskim, stosuj następujące elementy urządzania wnętrza:

  • jasne kolory i dużo światła,
  • naturalne materiały z dominacją drewna,
  • przytulne, często eklektyczne dodatki,
  • funkcjonalność i prostota.

 

 

Jasne kolory i dużo światła naturalnego w kuchni w stylu skandynawskim

Północne wnętrza charakteryzują się dużymi oknami (najczęściej bez firanek i zasłon), co zapewnia pomieszczeniu dostęp do naturalnego światła. W ten sposób Skandynawowie rekompensują sobie ponurą aurę – pomieszczenie sprawia bowiem wrażenie przestronnego i jasnego. Na to wrażenie wpływ mają także zastosowane wewnątrz kolory – w przypadku skandynawskich mieszkań są to przede wszystkim dające efekt świeżości biele, ale także beże, kremy, szarości, brązy czy delikatne pastelowe barwy, np. błękit. Często w tego typu mieszkaniach stosuje się bielenie ścian ceglanych – zabieg ten nie tylko optycznie powiększa pomieszczenie i rozjaśnia je, ale także stanowi niezwykłą dekorację.
 

Naturalne materiały z dominacją drewna

Ekologia to dziedzina bliska mieszkańcom Północy. Stąd w Skandynawii tak wielkie uwielbienie dla wszystkiego co naturalne. Szwedzkie, duńskie czy fińskie mieszkania obfitują przede wszystkim w jasne drewno – drewniane meble i podłogi nierzadko są bielone lub malowane białą farbą. Skandynawskie dodatki – pledy, koce, pufy, ręcznie tkane dywany – również wykonane są z naturalnych materiałów dobrej jakości, przy czym najbardziej popularnymi są len, bawełna i wełna. W mieszkaniach naszych północnych sąsiadów można także znaleźć dodatki wiklinowe (np. kosze), szklane (np. wazony) i z kamienia.
 

Przytulne, często eklektyczne dodatki

Styl skandynawski, mimo dominacji chłodnej bieli, a także przestronności i prostoty, nie jest stylem zimnym czy surowym. To styl przytulny, a efekt ten Skandynawowie osiągają, wyposażając swe wnętrza w dodatki, nierzadko eklektyczne, czyli zapożyczone z innych stylów. I tak, popularne są np. industrialne, metalowe lampy (doskonale komponują się z drewnem), papierowe abażury, wzorzyste poduszki i narzuty, miękkie, ciepłe pledy, szklane wazony, drewniane ramki na ścianach, pufy i fotele, ręcznie tkane chodniczki i dywaniki itp. Jeśli Skandynawowie zechcą postawić na zielony akcent w swoim mieszkaniu prawdopodobnie wybiorą drzewko oliwne, bluszcz lub świeże kwiaty. Absolutnym symbolem skandynawskich mieszkań są także lampiony, świeczniki i świece. Mieszkańcy Północy uwielbiają je i stawiają w wielu zakątkach swoich mieszkań. O Norwegach mówi się zaś, że wypalają najwięcej świec w całej Europie. Dodatki są istotne, przełamują bowiem surowość bieli i dodają wnętrzu domowego klimatu. Ich liczba w skandynawskich mieszkaniach nie jest jednak nadużywana – nie należy bowiem zapominać, że północny styl to przede wszystkim funkcjonalność i prostota.

 

 

Funkcjonalność i prostota

Styl skandynawski charakteryzuje maksymalne dążenie do funkcjonalności. Dlatego liczba dodatków czy sprzętów domowych w tego typu wnętrzach jest ograniczona. Zamiast tego stawia się na komfort. I tak, najważniejszym miejscem skandynawskiego mieszkania jest salon z dużą, wygodną, białą sofą wyposażoną w poduszki i ciepłe, miękkie pledy. W skandynawskich domach często można także spotkać kominki czy piece kaflowe, ogrzewające wnętrze w mroźne wieczory.
 

 

Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?

Kuchnia w stylu skandynawskim powinna być – podobnie jak całe mieszkanie – jasna i pełna naturalnego światła. Białe, gładkie ściany (pomalowane farbą lub wyłożone jasnymi kaflami) i brak firan w oknach optycznie powiększą najmniejszą nawet kuchnię. Meble kuchenne w stylu skandynawskim to przede wszystkim ergonomiczne i praktyczne kredensy i półki. Powinny być wykonane z drewna lub bielone i oczywiście maksymalnie funkcjonalne – tak, by kuchenne sprzęty i akcesoria były zawsze „na wyciągnięcie ręki”. W kuchni w stylu skandynawskim dominują gładkie blaty i fronty, a meble wykonane są zazwyczaj z drewna lub z kamienia. Jako że mieszkańcy Północy są wyjątkowo rodzinni, kolejną cechą charakterystyczną ich mieszkań, a przede wszystkim kuchni, jest duży, praktyczny stół, służący całej rodzinie. Z pozoru surowa kuchnia w stylu skandynawskim zyska na przytulności dzięki zastosowaniu dodatków, np. doniczki z ziołami, bukietu świeżych kwiatów, ceramicznych mis, kamiennych dekoracji, szklanych wazonów. Błękity, zielenie i wrzosy to kolory, które z powodzeniem mogą być używane dla „przełamania” wszechobecnej bieli skandynawskiej kuchni.

 
O skandynawskim stylu mówi się, że to „piękno za rozsądną cenę”. Styl ten cechuje bowiem prostota, praktyczność i elegancja. To połączenie klasyki z nowoczesnymi trendami. Najpiękniejszą jednak cechą skandynawskiego stylu jest jego silne wkomponowanie się w to, co naturalne i pierwotne. Taka też jest Skandynawia – dzika i naturalnie piękna. Warto przemycić do swego wnętrza elementy tej wyjątkowej, północnej estetyki i cieszyć się kuchnią w stylu skandynawskim w swoich własnych czterech kątach. Do dzieła!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: