Nowa armatura, czyli jak zamontować prysznic z baterią natynkową

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Kiedy stary prysznic przestaje działać albo jego wygląd nie stanowi już ozdoby łazienki, to znak, że czas na wymianę armatury. Tylko jak zamontować prysznic? Najłatwiej przebiega instalacja zestawu natynkowego – możesz ją wykonać samodzielnie. Skorzystaj tylko z naszych wskazówek.

Jak zamontować prysznic z baterią na właściwej wysokości?

Jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych powinieneś określić, na jakiej wysokości zamieścić elementy armatury. W przypadku baterii najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest ustawienie jej nieco ponad metr od podłogi albo brodzika – w zależności od tego, jak wykończone jest dno natrysku. Najlepiej zdecydować się na wysokość ok. 110-130 cm.

Z kolei deszczownica powinna znajdować się ok. 20-30 cm nad głową osoby, która bierze kąpiel. Rzadko się jednak zdarza, że wszyscy domownicy mają taki sam wzrost. Co wtedy? Przyjmij, że 20 cm to minimalna odległość, jaka dzieli głowę najwyższej osoby w domu od głowicy prysznicowej.

Jeśli w twojej strefie natrysku znajduje się brodzik, pamiętaj, żeby podczas wykonywania pomiarów mieć na uwadze jego wysokość. Należy ją odjąć od całkowitej wysokości dzielącej wyjścia wody od podłoża. Różnica będzie stanowiła rzeczywistą wysokość, na jakiej umieszczona zostanie bateria.

Połączenie instalacji wodnej z baterią

Czas rozpocząć pracę! Jak zamontować prysznic? Zacznij od baterii. Na samym początku zatrzymaj dopływ wody do instalacji i upewnij się, że wejścia rur nie są osłonięte. Najprawdopodobniej będziesz musiał zdjąć zaślepki. Kiedy już to zrobisz, możesz przystąpić do uszczelniania mimośrodów, czyli elementów, które za chwilę przyłączysz do gwintów na rurach instalacji wodnej, schowanych w ścianie.

Mimośrody, czyli inaczej przyłącza kątowe, to elementy, które łączą baterię z wyjściami doprowadzającymi wodę.

Uszczelnianie przyłączy

To zadanie możesz wykonać na różne sposoby – używając włókna konopnego lub lnianego (czyli tzw. pakuł), nici uszczelniających albo taśmy teflonowej, nazywanej także taśmą PTFE. W przypadku włókien miej na uwadze, że po owinięciu nimi mimośrodów, należy je później pokryć pastą uszczelniającą.

Odpowiedni kąt i rozstaw

Kiedy już to zrobisz, możesz przystąpić do dokręcania mimośrodów do gwintów na rurach. Przy tej czynności zadbaj o to, by przyłącza były odpowiednio ustawione – razem z powierzchnią ściany muszą tworzyć kąt prosty. Pomocna będzie poziomnica.

Na dodatek oba przyłącza należy ułożyć w równej linii, w odległości odpowiadającej tej, jaka dzieli nakrętki, które znajdziesz w baterii. Rozstaw zazwyczaj jest szeroki na ok. 140-160 mm. Po wykonaniu tego kroku, przyłóż baterię i sprawdź, czy odległość jest właściwa.

Umieszczanie rozet

Kolejnym zadaniem, jakie na ciebie czeka, jest przykręcenie rozet, które musisz nałożyć na mimośrody.

Potem sięgnij po uszczelki z filtrem i włóż je do nakrętek służących do mocowania baterii. Następnie z ich pomocą – na razie bez użycia dodatkowych narzędzi – połącz baterię z przyłączami kątowymi. W ten sposób umieścisz już całą baterię w odpowiednim miejscu.

Teraz trzeba tylko ostatecznie ją dokręcić, żeby jej położenie było stabilne. Do tego niezbędny jest klucz. Jeśli nie chcesz, żeby bateria uległa uszkodzeniu, na wszelki wypadek owiń nakrętki kawałkiem materiału, kartonu albo wykorzystaj osłonki z plastiku.

Tak zamontowaną baterię prysznicową przetestuj, dopuszczając wodę do instalacji, i zobacz, czy nie przecieka.

Jeśli nie wiesz jeszcze, jaką baterię wybrać do swojej łazienki, skorzystaj z kilku porad, które ci w tym pomogą.

Bateria Grohe na tle szarej ściany

Deszczownica – instrukcja montażu

Po umieszczeniu na ścianie baterii, możesz zamontować już tylko rurę ze słuchawką, ale warto zdecydować się również na deszczownicę. Zazwyczaj zestaw składa się z kilku elementów, które należy ze sobą połączyć. Zacznij od nałożenia uszczelek i dokręć deszczownicę do rury z kompletu.

Z drugiego końca rury zdejmij nakrętkę przy użyciu klucza. To umożliwi ci nałożenie na rurę dodatkowych elementów, które zakupiłeś razem z deszczownicą, takich jak elementy mocujące.

bateria prysznicowa natynkowa
Bateria prysznicowa natynkowa z deszczownicą

Montaż rury z deszczownicy

Jak zamontować prysznic w pożądanym miejscu? Aby przytwierdzić rurę doprowadzającą wodę do deszczownicy, musisz wiedzieć, gdzie należy zamieścić elementy mocowania. Dlatego najpierw przyłóż ją do ściany i zaznacz (np. ołówkiem), w jakich miejscach powinny się one znaleźć.

Później zdejmij z elementów przyłączeniowych plastikowe zaślepki i przyłóż je do zaznaczonych miejsc. Nie odkładaj przy tym ołówka! Użyjesz go do dokładnego oznaczenia, gdzie należy wywiercić otwory na śruby, dzięki którym przytwierdzisz rurę do ściany. Po wywierceniu dziur, włóż do nich kołki i przykręć każdą plastikową zaślepkę z pomocą śrubek. Potem nałóż na nie części mocowania i przykręć rurę.

Teraz trzeba tylko przykręcić zawór do dolnego końca rury, włożyć do węża uszczelkę i połączyć go z tym zaworem oraz z baterią. Następnie wystarczy przetestować całą instalację i prysznic gotowy!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: