Bateria z termostatem – kompletny poradnik. Jak działa i czy warto?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut

Artykuł pod patronatem

Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Nagłe zmiany temperatury wody podczas kąpieli są nie tylko nieprzyjemne, ale i nieekologiczne. Jeśli chcesz, by z kranu zawsze i natychmiast leciała dokładnie taka woda, jakiej potrzebujesz, bateria termostatyczne to rozwiązanie stworzone dla Ciebie!

Nagłe skoki temperatury wody pod prysznicem to dla Ciebie codzienność? Obawiasz się, że dzieci mogą oparzyć się zbyt gorącym strumieniem podczas kąpieli? A może martwią Cię wysokie rachunki za wodę? Rozwiązanie jest prostsze, niż myślisz – to bateria termostatyczna!

Bateria z termostatem – bezpieczna kąpiel dla Twojej rodziny

Bateria termostatyczna to rozwiązanie, które eliminuje nagłe skoki temperatury podczas kąpieli. I to bez względu na zmiany ciśnienia wody spowodowane np. spłukiwaniem toalety, działaniem pralki czy włączaniem baterii umywalkowej. Jak to działa?

Sercem termostatu w baterii łazienkowej jest element termoczuły, który zwiększa swoją objętość pod wpływem ciepła, a zmniejsza pod wpływem zimna. Gdy element wykryje nagły skok temperatury  płynącej wody, zwiększa swoją objętość. Tym samym zmniejsza dopływ wody gorącej i zwiększa dopływ zimnej.

Analogicznie, kiedy wykryje nagłe obniżenie temperatury, zmniejszy swoją objętość, otwierając szerzej dopływ wody ciepłej i zmniejszając zimnej. W praktyce oznacza to, że za każdym razem, gdy spadnie ciśnienie w jednym z dopływów wody (ciepłej lub zimnej), głowica termostatyczna zadba o to, żeby nie wpłynęło to odczuwalnie na temperaturę kąpieli, gwarantując komfort i bezpieczeństwo użycia.

Dowiedz się więcej o działaniu kranu z termostatem 

Głowica i element termoczuły

Czym jest głowica? To część armatury, która odpowiada za mieszanie wody ciepłej i zimnej, płynącej z instalacji wodnej w Twoim domu. W przypadku baterii termostatycznej głowica jest  wyposażona w element termoczuły, który reaguje na zmiany ciśnienia wody w instalacji i niemal natychmiast zmienia swoje położenie tak, by przymykając przepływ ciepłej lub zimnej wody zachować niezmienioną temperaturę podczas kąpieli.

Bateria termostatyczna ma dwa pokrętła służące do obsługi – jedno odpowiada za ustawienie temperatury, drugie za  regulację ciśnienia wody.

Bateria łazienkowa z termostatem – dlaczego warto?

Korzystanie z baterii termostatycznej wiąże się z szeregiem korzyści:

  1. Większy komfort kąpieli – bateria pozwala precyzyjnie ustawić temperaturę wody i utrzymuje ją przez całą kąpiel. Co więcej, po wyłączeniu wody i jej ponownym włączeniu, temperatura wody będzie taka sama jak podczas poprzedniej kąpieli. Nie trzeba jej ustawiać na nowo!
  2. Poprawa bezpieczeństwa:
    • dzięki stałej kontroli temperatury bateria termostatyczna pozwala uniknąć sytuacji, kiedy wskutek nagłej zmiany ciśnienia zimnej wody (np. gdy ktoś z domowników korzysta z toalety, kiedy bierzesz prysznic), woda w kąpieli zmienia się w ukrop;
    • we wszystkich modelach pokrętło do regulacji temperatury wyposażone jest w specjalną blokadę, która zapobiega przypadkowemu włączeniu zbyt gorącej wody co jest szczególnie istotne w domach, w których mieszkają małe dzieci i osoby starsze; by uruchomić wodę cieplejszą niż 38°C trzeba najpierw przycisnąć przycisk na pokrętle regulacji temperatury i dopiero wtedy można je dalej obrócić;
    • wybrane modele baterii termostatycznych mają specjalną konstrukcję, która sprawia, że ich powierzchnia nigdy nie ma wyższej temperatury, niż woda, w której bierze się kąpiel; chroni to przed oparzeniami podczas przypadkowego dotknięcia baterii;
    • brak wystającego uchwytu, który w zwykłych bateriach jednouchwytowych służy do regulacji siły strumienia i temperatury sprawa, że nie ma ryzyka jego przypadkowego potrącenia podczas kąpieli i uruchomienia zbyt gorącej wody; jest to szczególnie istotne w niewielkich kabinach prysznicowych.
  3. Oszczędność wody i pieniędzy – głowica termostatyczna pozwala przyspieszyć ustawienie optymalnej temperatury przepływu. W skali roku oznacza to nawet kilkaset litrów mniej zużytej wody, co przekłada się na niższe rachunki.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić używając termostatu, skorzystaj z naszego kalkulatora, który znajduje się tutaj.

Wybór baterii termostatycznej wiąże się z kilkoma kwestiami, o których warto wiedzieć przed dokonaniem wyboru modelu.

  1. Są droższe od tradycyjnych baterii – zwykle kosztują kilkaset złotych więcej od analogicznej armatury bez termostatu, oferowanej przez tego samego producenta.
  2. Ich montaż jest nieco bardziej skomplikowany od montażu zwykłej armatury – poza podłączeniem do wyjść wody, baterie termostatyczne wymagają kalibracji głowicy.. Wynika to z faktu, że każda taka bateria po wyprodukowaniu jest w fabryce podłączana do wody, testowana i regulowana. Temperatura i ciśnienie wody w fabrycznej instalacji są ściśle określone przez normy i muszą być zawsze takie same ale w naszym domu czy mieszkaniu te parametry będą niemal na pewno inne. Żeby blokada na pokrętle regulacji temperatury zapobiegająca przypadkowemu uruchomieniu wody cieplejszej niż 38°C, spełniła swoje zadanie, trzeba skorygować fabryczne ustawienie głowicy. Kalibracja głowicy jest prostą czynnością, jednak trzeba koniecznie pamiętać, by wykonać ją po zamontowaniu baterii.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru baterii termostatycznej?

Jest kilka elementów, które będą wpływały na funkcjonalność baterii termostatycznej. Przed ostatecznym wyborem modelu i marki, warto wiedzieć:

  1. Jaki jest czas reakcji głowicy termostatycznej – ten parametr będzie miał bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo użycia baterii. Mówi on użytkownikowi, ile czasu minie od chwili skoku ciśnienia wody w instalacji do momentu, gdy głowica termostatyczna zareaguje na tę nagłą zmianę i zmieni swoje ustawienie . Wartość parametru powyżej 2 sekund w praktyce sprawia, że zmiany temperatury wody będą wyraźnie odczuwalne na skórze.
  2. Jaki jest sposób przełączania strumienia między słuchawką prysznicową a wylewką (w przypadku baterii wannowych). Automatyczny przełącznik ciśnieniowy (najczęściej w formie „grzybka” wystającego z korpusu baterii) będzie za każdym razem wymagał uruchomienia wody z wylewki, by można było przełączyć strumień na słuchawkę. Po zamknięciu wody i jej ponownym uruchomieniu, woda zacznie znów płynąć z wylewki. Pokrętło regulacji strumienia działające w dwie strony to wygodniejsze rozwiązanie, pozwalające zdecydować, czy woda popłynie od razu ze słuchawki czy z wylewki wannowej.
  3. Czy bateria została wyposażona w dodatkowy przycisk oszczędnościowy – warto to sprawdzić z dwóch powodów:
    • pozwoli to na dodatkową redukcję zużycia wody, a co za tym idzie – na zmniejszenie wydatków; w ten sposób można też zadbać o środowisko;
    • w przypadku instalacji z piecem warto sprawdzić, czy minimalne zużycie wody przez baterię nie będzie niższe niż ustawiony w piecu dolny limit uruchamiania gorącej wody. Jeżeli tak, konieczna będzie regulacja ustawień pieca.
  4. Czy bateria została wyposażona w sitka do zanieczyszczeń – umieszczone na wejściu wody zimnej i ciepłej sitka pozwalają zatrzymać większe drobiny zanieczyszczeń płynące z rur i zapobiec usterkom głowicy. Jest to szczególnie istotne w budynkach wyposażonych w starszą instalację wodociągową.
  5. Czy bateria została zabezpieczona przed przepływem zwrotnym – istotna funkcja pod kątem bezpieczeństwa. Zapobiega cofaniu się wody do instalacji, co znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii.
  6. Jaki jest okres gwarancji producenta – tutaj sprawa jest dosyć oczywista – im dłuższa gwarancja, tym większa pewność wysokiej jakości produktu.
Grohe

827.00 zł

Grohe Grohtherm 1000 New bateria prysznicowa ścienna termostatyczna chrom
Grohe

1977.84 zł

Grohe Grohtherm SmartControl bateria wannowo-prysznicowa podtynkowa termostatyczna chrom
Grohe

1599.00 zł

Grohe Grohtherm 3000 Cosmopolitan bateria wannowo-prysznicowa termostatyczna ścienna chrom

Termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s.

Termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s.

Termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s.

SafeStop – blokada bezpieczeństwa na uchwycie

SafeStop – blokada bezpieczeństwa na uchwycie

SafeStop – blokada bezpieczeństwa na uchwycie

Powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight

Powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight

Powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight

Sterowanie SmartControl – jednoczesna kontrola 2 wyjść wody

Izolowany korpus GROHE CoolTouch – bateria bezpieczna w dotyku

 

Termostat do baterii – jaki wariant wybrać?

By wybrać właściwy model baterii termostatycznej, zastanów się, jak chcesz zaprojektować swoją strefę kąpieli. W zależności od tego czy decydujesz się na prysznic, czy wannę oraz ile wyjść wody potrzebujesz (np. do słuchawki prysznicowej, deszczownicy, wylewki do wanny), powinieneś sięgnąć po inny model baterii termostatycznej.

Z pomocą mogą przyjść gotowe zestawy, które zawierają wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego montażu, co może ułatwić dokonanie wyboru.

Grohe

1488.79 zł

Grohe New Tempesta Cosmopolitan zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną ścienną chrom
Grohe

2298.00 zł

Grohe Euphoria System 260 zestaw wannowo-prysznicowy ścienny termostatyczny z deszczownicą chrom
Grohe

4366.50 zł

Grohe Euphoria System SmartControl 310 Duo zestaw prysznicowy termostatyczny z deszczownicą chrom/biały

Termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s.

Termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s.

Termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s.

System GROHE DreamSpray – równe ciśnienie w każdej dyszy natrysku

System GROHE DreamSpray – równe ciśnienie w każdej dyszy natrysku

System GROHE DreamSpray – równe ciśnienie w każdej dyszy natrysku

Powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight

Powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight

Powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight

3 rodzaje strumieni do wyboru 

3 rodzaje strumieni do wyboru 

To rozwiązania najłatwiejsze w instalacji. Montuje się je niemal tak samo, jak zwykłą baterię natynkową. Najczęściej wymagają jedynie dodatkowego mocowania do ściany pionowej rury, prowadzącej wodę do deszczownicy. Poszukując odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na rodzaj samej baterii termostatycznej, czyli pamiętać o tych samych cechach, jak w przypadku zwykłego modelu natynkowego (konstrukcja zapobiegająca oparzeniom, sposób przełączania strumienia, czas reakcji głowicy termostatycznej i t. p.). Dobrze jest też sprawdzić wielkość deszczownicy, długość jej ramienia i model słuchawki prysznicowej.

Ponadto należy dobrze przemyśleć wysokość wyprowadzenia przyłączy ciepłej i zimnej wody. Systemy prysznicowe mają określoną długość rury prowadzącej wodę z baterii do deszczownicy. Zazwyczaj talerz prysznica górnego umieszczony jest około 100-110 cm powyżej baterii. Jeśli podłączenia wody będą zbyt nisko, wysokie osoby mogą nie zmieścić się pod deszczownicą.
W przypadku systemów prysznicowych przeznaczonych do wanny, wyposażonych w baterię z wylewką wannową, deszczownica znajduje się około155-160 cm powyżej baterii. To dlatego, że samą baterię montuje się znacznie niżej, niż w prysznicu. Tak, by można było wygodnie z niej korzystać leżąc w wannie.

Grohe

3339.00 zł

Grohe Grohtherm zestaw prysznicowy podtynkowy termostatyczny chrom
Grohe

4934.15 zł

Grohe Grohtherm zestaw prysznicowy Cube Rainshower Allure 230 podtynkowy chrom
Grohe

4736.00 zł

Grohe Grohtherm SmartControl zestaw prysznicowy podtynkowy termostatyczny z deszczownicą chrom

Uniwersalny element podtynkowy Rapido SmartBox

Uniwersalny element podtynkowy Rapido SmartBox

Uniwersalny element podtynkowy Rapido SmartBox

Termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s.

Termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s.

Termostatyczna głowica GROHE TurboStat o czasie reakcji 0,3 s.

System GROHE DreamSpray – równe ciśnienie w każdej dyszy natrysku

System GROHE DreamSpray – równe ciśnienie w każdej dyszy natrysku

System GROHE DreamSpray – równe ciśnienie w każdej dyszy natrysku

Duża, kwadratowa deszczownica o wymiarach 230 x 230 mm

Duża, kwadratowa deszczownica o wymiarach 310 x 310 mm

Warianty podtynkowe przeznaczone są do obsługi jednego, dwóch, a nawet trzech wyjść wody. Możesz do nich podłączyć deszczownicę, prysznic ręczny, wylewkę wannową, a nawet dysze boczne. Pamiętaj jednak, że decydując się na model podtynkowy, musisz dokupić dedykowany element podtynkowy i dokładnie określić rozmieszczenie wszystkich elementów na ścianie.

Bateria termostatyczna to inwestycja, która w dłuższej perspektywie czasu okaże się opłacalna. Jednocześnie zadba o Twój komfort i bezpieczeństwo kąpieli oraz zmniejszy zużycie wody, co przełoży się na niższe rachunki.

Termostat zakupiony? Zobacz kilka wskazówek montażowych!

Na co zwrócić uwagę podczas montażu baterii termostatycznej?” load=”hide”]Podejmując decyzję o wyborze baterii termostatycznej, należy także pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach, które ułatwią jej prawidłową instalację.

  1. W domach jednorodzinnych bateria termostatyczna powinna być zamontowana w odległości maksymalnie 5 m (długość rur) od pieca.
  2. W przypadku montażu do instalacji z bojlerem należy pamiętać, że powinien on mieć minimum 80 l pojemności.
  3. Do prawidłowego działania baterii potrzebny jest piec o mocy minimum 18-20 kW.
  4. By umożliwić baterii prawidłowe działanie, niezbędny jest też klasyczny rozkład przyłącz wody (ciepła po lewej, a zimna po prawej stronie).

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-01-09 16:02:01
Anna
Czy bateria termostatyczna nadaje sie do prysznica gdzie woda jest podgrzewana w gazowym piecyku przeplywowym Mieszkam w bloku
2021-01-12 14:10:16
Maciej
Niestety nie - jeśli woda podgrzewana jest w w gazowym piecyku przepływowym, termostat nie zadziała poprawnie.
2020-04-10 15:47:42
Dorota
Rozważam właśnie zakup termostatu
2020-04-08 13:22:42
Ryszard
Bateria termostatyczna zdaje egzamin, gdy ciśnienie , obojętnie ciepłej, czy zimnej wody jest powyżej polskiej normy. Polskie normy to: 0,5 bara i nie więcej niż 0,6 MPa 6 barów. Przy ciśnieniu 0,5 bara bateria nie zdaje egzaminu. Mieszkam w bloku na ostatnim pietrze (4) i musiałem z zainstalowanej baterii zrezygnować.