Jesienne kwiaty na balkon, kolory i dekoracje. Aranżacje inspirowane jesienią

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Odkryj z nami najpiękniejszą stronę jesieni. Zobacz, jakie kwiaty sadzimy jesienią na balkonie. Zainspiruj się jesienną paletą barw. Poznaj dodatki i dekoracje, które pokocha każda jesieniara.

Już niedługo, bo 23 września, przywitamy kalendarzową jesień. Jesienna depresja, sezonowa grypa, krótkie dni i długie noce, chłód, wiatr i deszcz… Cóż, jesień ma swoje mankamenty. Na Domolubnych wolimy jednak skupić się na tym, co dobrego i pięknego niosą ze sobą nadchodzące tygodnie. Zanim – merytorycznie, fachowo i praktycznie – opowiemy o wykorzystywaniu jesiennych motywów w wystroju domu i mieszkań – pozwólcie nam na kilka zdań może nieco naiwnego i banalnego, ale szczerego zachwytu nad „złotą polską jesienią”. Chyba żadna inna pora roku nie oferuje tak niezwykłego spektaklu barw jak właśnie jesień. Odcienie pomarańczu, czerwieni i żółci, z „domieszką” zieleni, brązu, błękitu, fioletu i szarości. Ciepłe kolory, którymi skrzą się w łagodnym słońcu jesienne liście, jesienne kwiaty w ogrodzie, na tarasie i balkonie oraz jesienne plony natury (jabłka, gruszki, dynie, jarzębina, orzechy, kasztany czy żołędzie) tworzą właściwie niewyczerpana źródło natchnienia dla artystów, projektantów i dekoratorów.

Czy wiecie, skąd się biorą w przyrodzie jesienne kolory? Zielony kolor liści to oczywiście zasługa chlorofilu – związku chemicznego wykorzystywanego w fotosyntezie. W czasie fotosyntezy rośliny produkują cukier i tlen z wody, dwutlenku węglą i światła. Gdy spada temperatura i zmniejsza się dostępność słonecznego światła, fotosynteza przestaje być dla rośliny opłacalna i produkcja chlorofilu zostaje wstrzymana. Wówczas zaczynaja dochodzić do głosu inne zawarte w liściach barwniki: karoteny (pomarańczowe), ksantofile (żółte) i antocyjany (fioletowe). Zdaniem biologów jesienne kolory dodatkowo odstraszają aktywne wówczas szkodniki, np. mszyce.

Kolory jesieni w Twoim domu

„Typowym jesiennym kolorom” w tradycjach różnych kultur (szczególnie Chin i Indii) od dawna przypisuje się dobroczynny wpływ na człowieka. Chociaż koloroterapia (chromoterapia) nie jest oficjalnie potwierdzona naukowo, oddziaływanie różnych barw na nasze samopoczucie uznaje się za naturalne i bardzo prawdopodobne.

Żółty – przynosi radość, energię i pewność siebie oraz poprawia samopoczucie.

Czerwony – pobudza i pomaga przezwyciężyć zmęczenie.

Pomarańczowy – dodaje energii i sprzyja pozytywnemu nastawieniu.

Brązowy – daje poczucie harmonii i bezpieczeństwa.

Zielony – nastraja optymistycznie, koi nerwy i wycisza.

Szary – neutralny i uspokajający.

Przypomnijmy, że kolorami, które zawładnęły wnętrzarskimi trendami jesieni 2019, były:

  • Chili Pepper (Pantone 19-1557 TCX) lub Biking Red (Pantone 19-1650 TCX) – Głębokie, wzbudzające ekscytację, otulające ciepłem i rozświetlające szarości odcienie czerwieni
  • Crème de Pêche (Pantone 12-11110 TCX) lub Peach Pink (Pantone 15-1530 TPG) – Jednocześnie łagodne i silne oraz stanowcze brzoskwiniowe motywy.
  • Rocky Road (Pantone 19-1234 TCX) lub Sugar Almond (18-1155 TCX) – Brązy przywodzące na myśl piesze wyprawy, wspinaczkę i „męską siłę”.
  • Eden (Pantone 19-6050 TCX) – Intensywna, głęboka leśna zieleń.
  • Bluestone (Pantone 18-4217 TCX) – Dostojny, ale przyziemny odcień błękitu.

Jakie kolory ścian i dekoracji będą modne jesienią 2020? Zobaczcie infografikę z naszymi pomysłami!

kolory jesień 2020
Modne kolory na jesień 2020 (Zamiast kodów posłużyliśmy się bardziej obrazowymi określeniami).

Jesienne wnętrza (nie tylko) dla jesieniary!

Już wkrótce na usta wszystkich (przynajmniej w przedziale wiekowym 13-20) znów powróci jedno z najbardziej popularnych słów minionego roku: jesieniara.

Określenie „jesieniara”, wbrew pozorom, nie jest negatywne. Jesieniary kochają i celebrują jesień w pewien określony (bardzo uroczy) sposób. Na doświadczenie „jesieniary” składają się radość z pożółkłych liści i kasztanów, rozgrzewająca dyniowa latte w ulubionej kawiarnii, wieczory z książką, pod ciepłym kocem (i długim szalem) i przy blasku zapachowych świec…

Jesienne kwiaty i dekoracje

Potrzeby i lifestyle „jesieniary” są jak papierek lakmusowy, na którym odznaczają się wszystkie najważniejsze cechy, jakie powinno mieć mieszkalne wnętrze w jesiennej aranżacji. Musi być ciepło, przytulnie, urokliwie i optymistycznie!

  • „Obowiązkowym” elementem jesiennego wystroju wnętrz są przytulne tekstylia: koce, pledy, narzuty, poduszki, firany, zasłony czy obrusy.
  • Długie jesienne wieczory potrzebują też nastrojowego światła. Nadchodzi czas na dekoracyjne świeczki, kominki zapachowe, kolorowe lampki ledowe i lampiony. Ciekawych inspiracje przynosi w tej kwestii np. styl japoński.
  • Dopełnieniem będą naturalne dekoracje. W roli jesiennych ozdób wystąpić mogą dynie, gałązki jarzębiny, jabłka, jesienne kwiaty, orzechy, suszone grzyby, suche liście i gałązki, szyszki, kasztany czy żołędzie. Dekoracje możemy wyeksponować w wiklinowych koszach, szklanych słojach lub w postaci własnoręcznie wykonanych wieńców. Jak zrobić jesienne, ekologiczne dekoracje DIY, dowiecie się z tego artykułu

Wnętrza w stylu cabin style

Zostawmy jesieniary z dobrą książką i kubkiem rozgrzewającej herbaty. O jesiennych aranżacjach można myślec nie tylko w kategoriach stricte dekoracyjnych, ale także w zakresie projektowania wnętrz.

jesienne aranzacje cabin style

Jesienny klimat i kolorystyka mocno łączą się ze stosunkowo mało u nas znanym (przynajmniej z nazwy) stylem wnętrzarskim cabin style. Nazwa wywodzi się od drewnianych, leśnych chat (w górach, nad jeziorem na wsi) w Ameryce Północnej. Styl cabin style jest bardzo nieformalny: trochę rustykalny, trochę vintage. We wnętrzach inspirowanych stylem cabin style akcentuje się przede wszystkim naturalne elementy: drewno (deski ścienne i podłogowe, meble z litego drewna, wszelkie belki, deski, listwy itp), kamień polny, terakotę, a także własnoręczną pracę.

Jesienne kwiaty na balkonie

O jesiennych kwiatach w ogrodzie szerzej pisaliśmy w artykule: 4 pomysły na jesienne kwiaty w ogrodzie.

Jesienne kwiatowe dekoracje z powodzeniem mogą zagościć także w balkonowych skrzyniach i donicach.

  • Najpopularniejsze jesienne kwiaty na balkon to wrzosy (Calluna). Jeszcze całkiem niedawno wrzosy kojarzono wyłącznie z rosnącymi w lesie krzewinkami. Wrzosy możemy wyeksponować jako solitery (pojedynczo) np. w jednokolorowych donicach czy drewnianych skrzynkach lub stworzyć z ich udziałem małe kompozycje. Pamiętajmy tylko, aby otrzymały towarzystwo innych kwasolubnych roślin, np. hebe lub pielisy. Spośród licznych odmianach wrzosów każdy miłośnik jesiennych kwiatów balkonowych na pewno wybierze coś dla siebie. Jedne mają szczególnie zachwycające liście (np. Robert Chapman, Winter Red, Boskoop, Gold Knight); inne przypominające małe różyczki kwiaty (np. Alba Plena, Annemarie, Elsie Purnell, J.H.Hamilton, Radnor).
  • Astry (marcinki) to kolejne z lubianych jesiennych ozdób balkonów i tarasów. Kwiaty niektórych odmian można podziwiać aż do końca listopada. Astry są wrażliwe na przesuszanie, nie zapominajmy więc o ich regularnym podlewaniu).
  • Podium jesiennych kwiatów na balkon zamykają chryzantemy. Etykieta „kwiatów cmentarnych” chyba już na dobre (i na szczęście) odkleiła się od tych pięknych, kolorowych kwiatów na balkon. Chryzantemy występują w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym ,fioletowym i czerwonym.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-06-07 13:42:47
Tekstylia domowe. Trendy 2021/2022 - Domolubni.pl
[…] Skóra naturalna. Skóry naturalne nie należą do tekstyliów sensu stricto, ale w tym zestawieniu nie mogliśmy ich pominąć. Zacznijmy od przypomnienia rzeczy oczywistej: naturalna skóra, z której powstają skórzane kanapy i fotele, dywaniki lub narzuty, pozyskiwana jest ze zwierząt. Najczęściej są to wyroby pochodzenia bydlęcego, czasami owczego lub z innych gatunków. Dla jednych ten fakt będzie poważną przeszkodą, dla innych nie – w tym artykule nie chcemy takich wyborów oceniać. Najpopularniejszym rodzajem skóry stosowanym w meblarstwie jest skóra semi-anilinowa. Najbardziej eksluzywnym i najdroższym skóra anilinowa. Do produkcji skór anilinowych wykorzystuje się tylko najszlachetniejsze skóry bez żadnych skaz, blizn czy śladów ukąszeń. W wszystko dlatego, że powierzchnia skór anilinowych jest całkowite widoczna i nie podlega procesowi wytłaczania. Skóra anilinowa jest bardzo miła, miękką, ciepła i gładka w dotyku. Ale w skórę anilinową – przez otwarte pory – wsiąka wodą, dlatego jest ona podatna na zaplamienia oraz blakniecie pod wpływem słońca. Innym rodzajem skór są skóry typu nubuk, czyli zamszowe, oraz skóry dwubarwne i buffalo. Naturalna skóra od bardzo dawna jest synonimem luksusowego, bogatego wnętrza. Mimo rosnącego szacunku dla życia zwierząt od kilku lat moda na naturalne skóry powraca. Obecnie nie kojarzą się one już tak bardzo z przepychem, a projektanci z powodzeniem stosują je w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach. Np. Inspirowanych stylem cabin style. […]
2020-11-19 07:30:54
Ogrodolandia
Fantastyczny wpis! :) Warto w tym szczególnie depresyjnym czasie zadbać o miłą i przyjemną atmosferę. Zdecydowanie jesień najbardziej kojarzy nam się z wrzosami. Są dosłownie wszędzie! :D