Styl vintage na piedestał wynosi to, co stare i oryginalne. Najważniejsze w tego typu wnętrzach są meble dojrzałe wiekiem i „z duszą”. Wnoszą one do pomieszczenia sentymentalną aurę, będąc jednocześnie żywym świadectwem XX-wiecznego wzornictwa. Poznaj styl vintage i dowiedz się, jak wykorzystać go w swoich wnętrzach!
Styl vintage – na czym polega?
Słowo vintage w języku angielskim oznacza winobranie. Dotyczy ono jednakże wina szlachetnego, wyprodukowanego z grona jednego sezonu. Vintage znaczy więc tyle, co „dobry rocznik”. Styl vintage bazuje na przekonaniu, że podobnie jak wino (a przynajmniej niektóre jego rodzaje), tak i meble czy przedmioty użytkowe z czasem nabierają szlachetności, jednak nie starzeją się nigdy i nigdy nie wychodzą z mody. Jest to więc styl, który szczególnie upodobały sobie osoby młode, zbuntowane przeciwko obowiązującej modzie na perfekcyjność, a także szukające swoich korzeni i własnego sposobu na oryginalność.
Oryginalność małym kosztem
Wnętrze w stylu vintage to takie, w którym dominują rzeczy „z odzysku”. Najczęściej są to meble czy akcesoria upolowane na pchlich targach lub aukcjach internetowych czy te odnalezione na babcinym strychu. Są to rzeczy stare (powyżej 20 lat), ale nie antyczne. Piękne, z duszą, opowiadające historię, sentymentalne, szlachetne… Oryginalność zaś wnętrza w stylu vintage wynika ze sposobu, w jaki właściciel mieszkania „wprowadzi” dany mebel do wnętrza, jak skomponuje go z pozostałymi nabytkami, jak go przerobi, odnowi itp. Istotą vintage jest więc samodzielna praca włożona w każdy mebel – jego odnowienie, przerobienie czy nadanie mu nowej funkcji. Ta inwencja sprawia, że styl vintage nie polega na biernym odwzorowywaniu przeszłości, ale na bawieniu się nią i prezentowaniu jej w nowoczesnych odsłonach.
Enigmatyczne mieszanki i niepotrzebne bibeloty
Vintage nie stroni od ekstrawaganckich, odważnych zestawień. Korzysta też z dziwnych, często niepotrzebnych przedmiotów. Vintage to także wnętrze pełne bibelotów – ceramiki, pledów, poduszek, serwet, narzut – oraz odważnych kolorów – od sepiowych odcieni starych fotografii, po psychodeliczne, odblaskowe, mocne barwy. We wnętrzu urządzonym w stylu vintage miesza się także style, łącząc np. tradycyjne tkaniny z nowoczesnymi materiałami. Nierzadkim widokiem jest też np. komponowanie nowoczesnych, betonowych czy stalowych elementów wyposażenia, np. ze staroświecką zastawą stołową czy starym, odrapanym koszem wiklinowym.
Wnętrze w stylu vintage – przegląd najważniejszych cech
Jeśli chcesz nadać swojemu wnętrzu sznytu w stylu vintage, pamiętaj o poniższych cechach charakterystycznych tej stylistyki:
- Meble i przedmioty stare, ale nie antyczne (najczęściej z odzysku i za grosze);
- Własna inicjatywa w przerabianiu i odnawianiu mebli;
- Nie liczy się cena wyposażenia, ale jego oryginalne wykorzystanie;
- Niekonwencjonalne połączenia, np. tego, co stare z tym, co nowe;
- Wariacje na temat przeszłości, a nie kopiowanie jej;
- Odważne barwy i wielość bibelotów.
Jeśli marzy Ci się salon w stylu vintage możesz postawić na legendy polskiego wzornictwa, np. meblościanki, szydełkowane serwety, musztardowe zasłony z wiskozy, porcelanę z Ćmielowa czy fotel Chierowskiego. Do minionych dekad możesz także nawiązać poprzez fotografie – np. zawieszone na ścianach zdjęcia legendarnej Syrenki – wszystko to z sentymentem do przeszłości, ale w nowych odsłonach.
Zainspiruj się wnętrzami w stylu vintage:
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego