Warzywa i owoce – myć czy nie myć? Jak poprawnie czyścić produkty spożywcze

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Owoce i warzywa, mimo iż same w sobie są zdrowe i pyszne, często są także siedliskiem bakterii i innych patogenów. Na ich skórkach znajdują się też pestycydy, substancje chemiczne, woski czy oleje. Można się ich pozbyć stosunkowo łatwo, przy pomocy tanich i ogólnodostępnych produktów. Sprawdź, jak i kiedy myć owoce i warzywa, a także których produktów lepiej nie płukać wodą.

Jak myć owoce i warzywa

Podstawowe zasady mycia owoców i warzyw

Kiedy myć owoce i warzywa?

  • Część produktów powinno się myć dopiero przed spożyciem na surowo czy przed ugotowaniem. Mowa np. o miękkich owocach i warzywach. Dlaczego? Wilgoć może przyczyniać się do namnażania się bakterii, a do tego powodować szybsze psucie się czy więdnięcie części pożywienia.
  • Produkty z twardą skórą najlepiej myć od razu po przyniesieniu ich ze sklepu.

Jak myć owoce o warzywa?

  • Patogeny z produktów z twardą skórą można usunąć dzięki dokładnemu myciu i pocieraniu, a następnie wytarciu owoców czy warzyw papierowym ręcznikiem. Bardzo ważnym etapem jest krótka kąpiel owoców i warzyw najpierw w roztworze o odczynie kwasowym, a później zasadowym (to prosty i tani sposób na umycie produktów spożywczych, o którym przeczytasz za chwilę).
  • Miękkie produkty, takie jak maliny, truskawki, jagody czy borówki należy dokładnie opłukać w bieżącej wodzie – bez wycierania ich ręcznikiem.
  • Kalafior, brokuły i inne produkty trudne do umycia najlepiej moczyć w wodzie przez około 2 minuty, ciągle je mieszając.

Są to najogólniejsze i podstawowe zasady mycia owoców i warzyw. Sprawdźmy teraz, jak pozbyć się pestycydów i bakterii z jedzenia, jak krok po kroku umyć owoce i warzywa, a także czy wszystkie produkty trzeba płukać w wodzie.

Ciekawostka! Czysta woda lub wrzątek prosto z kranu
Do utrzymania higieny w kuchni i podczas mycia owoców oraz warzyw mogą przydać Ci się także inteligentne systemy kuchenne, dzięki którym z Twojego kranu będzie lecieć czysta, przefiltrowana woda (np. GROHE Blue) lub wrzątek (GROHE Red).
Mycie owoców i warzyw

Mycie warzyw i owoców krok po kroku

  1. Umyj dokładnie ręce mydłem pod bieżącą, ciepłą wodą.
  2. Wstępne mycie owoców i warzyw – opłucz produkty pod bieżącą wodą, a szpinak, kalafior, sałatę czy brokuły zanurz potem w wodzie na około 2 minuty, ciągle je mieszając.
    Ważne! Do mycia nie używaj nigdy mydła ani detergentów!
  3. Przygotuj naczynie lub zlew, w którym będziesz myć produkty (usuwając z ich powierzchni pestycydy i bakterie). Pamiętaj, że w zlewie gromadzi się wiele bakterii, a gąbka do zmywania naczyń jest jednym z największych siedlisk bakterii w całym domu.
  4. Pozbądź się bakterii (na skórkach owoców i warzyw czają się często np. bakterie E.Coli, Listerii, Salmonelli itp.) – do 1 litra wody wlej pół szklanki octu jabłkowego, winnego lub zwykłego albo 2-3 łyżki kwasku cytrynowego. Wmieszaj roztwór i płucz w nim warzywa oraz owoce przez 2-3 minuty.
  5. Usuń pestycydy – w tym celu przygotuj roztwór o odczynie zasadowym. Do 1 litra wody dodaj 1 czubatą łyżkę sody oczyszczonej i dokładnie wymieszaj składniki. Włóż do środka produkty i płucz je przez kolejne 2-3 minuty. Na tym etapie zobaczysz pewnie, jakie „pyszności” oblepiały Twoje jedzenie. Prawdopodobnie woda będzie miała żółtawy odcień, stanie się mętna albo na jej powierzchni będą unosić się tłuste smugi.
  6. Opłucz warzywa lub owoce w czystej wodzie i wytrzyj je do sucha papierowym ręcznikiem.
Warto wiedzieć! Czym są pestycydy?
Pestycydy to substancje używane powszechnie m.in. do ochrony roślin uprawnych i zwalczania szkodliwych lub niepożądanych organizmów. Mimo iż są stosowane na produktach spożywczych, to ich spożywanie przez dłuższy czas może być szkodliwe dla naszego zdrowia, a konsekwencje mogą pojawić się dopiero po wielu latach. Duże ilości pestycydów znajdują się na powierzchni rzodkiewki, pora, kapusty pekińskiej, czereśni, śliwki czy selera korzeniowego.
Jak myć owoce i warzywa

Jak myć cytrusy?

Mycie owoców cytrusowych rządzi się nieco innymi prawami. Na ich powierzchni znajdują się zwykle związki chemiczne, które zapobiegają psuciu się podczas transportu. Usuniesz je, polewając cytrusy wrzącą wodą. Warto to robić nie tylko wtedy, gdy do jedzenia czy napojów dodajesz skórkę cytryny lub pomarańczy – dotykanie owoców sprawia, że związki chemiczne są przenoszone ze skóry do miąższu.

Warto wiedzieć! Co jeszcze może znajdować się na powierzchni owoców i warzyw?
Na przykład wosk lub olej, dzięki którym produkty spożywcze błyszczą się jak skrupulatnie wypolerowane. Produkty te możesz usunąć z powierzchni skórki w roztworze wody i soli. Po takiej kąpieli opłucz warzywa lub owoce pod bieżącą wodą, a potem wytrzyj papierowym ręcznikiem do sucha. Woskowane są najczęściej jabłka.

Czy wszystkie warzywa i owoce trzeba myć?

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków, mycie warzyw liściastych, zapakowanych w folie i opatrzonych informacją „gotowe do spożycia” czy „już umyte”, nie jest dobrym pomysłem. Soki, które wyciekają z liści, mogą powodować rozwój bakterii, a ponowne umycie takich warzyw może przyczyniać się do roznoszenia drobnoustrojów po wszystkich liściach, zamiast je usuwać. Jak zatem wyczyścić produkty już umyte? Na przykład osuszając je delikatnie papierowym ręcznikiem.

Do mycia produktów spożywczych możesz wykorzystać też np. ekologiczne płyny do owoców i warzyw, które usuwają z powierzchni pożywienia zarazki i zanieczyszczenia, albo postawić na urządzenie do ozonowania (ozon pomaga pozbyć się z powierzchni pożywienia np. groźnych bakterii). Jeśli jednak nie chcesz wydawać pieniędzy na takie produkty i urządzenia, z powodzeniem możesz wykorzystać ocet, sól czy kwasek cytrynowy, które są znacznie tańsze, a mogą być równie skuteczne.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: