Kuchnia w kształcie litery U – zasady aranżacji

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Sposób, w jaki urządzona jest kuchnia, wpływa na jej funkcjonalność. By korzystanie z niej nie sprawiało trudności, trzeba dokładnie przemyśleć układ mebli i sprzętów. Chcesz, żeby twoja kuchnia w kształcie U była miejscem, w którym przyrządzanie potraw staje się przyjemnością? Poznaj kilka zasad, które pozwolą ci stworzyć wygodną aranżację.

Kiedy kuchnia w kształcie U jest dobrym pomysłem?

Na pewno wtedy, gdy dysponujesz obszernym, przestronnym pomieszczeniem. Wtedy jest wystarczająco dużo miejsca, żeby móc ustawić sprzęty AGD oraz meble na przeciwległych ścianach i jednocześnie mieć możliwość swobodnego poruszania się po kuchni. Układ litery U dobrze się sprawdza zwłaszcza w pomieszczeniach o kwadratowym i prostokątnym kształcie.

W tym tekście skupiamy się na tym, jak optymalnie urządzić kuchnię w kształcie U. Jeśli przygotowujesz się do remontu tego pomieszczenia, przeczytaj też nasze artykuły o tym, jak pomalować kuchnię i jak wybrać baterię do zlewu.  Dzięki zawartym w nich poradom na pewno uda ci się stworzyć wnętrze dopasowane do twoich potrzeb.

 

 

Standardowy układ mebli w pomieszczeniu kuchennym w kształcie U

Warto pamiętać, że kuchnia w kształcie U to miejsce, gdzie najczęściej stawia się meble oraz sprzęty AGD przy dwóch przeciwległych ścianach. Na trzeciej ścianie nierzadko znajduje się okno, a pod nim zlew i kran (a niżej także zamykana szafka). Nie jest to jednak reguła. Zdarza się też, że są tam np. zawieszane szafki, blat roboczy i moduł z szufladami albo cargo.
 

 

Funkcjonalna kuchnia dzięki odpowiedniej aranżacji – najważniejsze zasady

Aranżacje kuchni w kształcie litery U najlepiej opracowywać w oparciu o kilka wytycznych. Dzięki temu szybko ustalisz, gdzie powinny się znajdować meble i sprzęt AGD do kuchni. Pozwoli ci to też optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię.

Zasada trójkąta roboczego

Odnosi się ona do niezbędnych w każdej kuchni elementów wyposażenia:

  1. lodówki,
  2. zlewozmywaka,
  3. kuchenki (płyty grzewczej).

Od tego, w jakiej odległości od siebie będą się znajdowały powyższe elementy, zależy czy podczas gotowania kucharz będzie miał szybki i łatwy dostęp do każdego z nich. Z tego powodu najlepiej ustawiać je na planie trójkąta, dbając przy tym o to, by dzielił je odpowiedni odstęp:

  • 120-210 cm w przypadku lodówki i zlewu,
  • 120-210 cm w przypadku zlewu i kuchenki (niektórzy polecają odległość 90 cm, gdy kuchnia jest niewielka),
  • 120-270 cm w przypadku kuchenki i lodówki.

Jeśli uda ci się zachować proponowane odległości, szybko się przekonasz, że korzystanie z kuchni jest dzięki temu wygodniejsze.
 

 

Strefy robocze

Funkcjonalna kuchnia to miejsce, gdzie niczego nie umieszcza się przypadkowo. Mając to na uwadze, możesz pogrupować całe wyposażenie kuchenne na kilka kategorii. Każda z nich będzie miała przyporządkowaną przestrzeń w kuchni. Dzięki temu szukanie potrzebnych składników czy przyrządów zajmie ci mniej czasu, a przez to cały proces gotowania potrwa krócej. Aranżacje kuchni powinny być opracowywane w oparciu o kilka stref dedykowanych:

  • zapasom żywności – znajdą się w niej wszystkie artykułu spożywcze, również te, które muszą być przetrzymywane w lodówce lub zamrażarce; dlatego tego rodzaju sprzęt AGD do kuchni musi znajdować się w pobliżu szafek i koszy z art. przeznaczonymi do spożycia,
  • naczyniom i innym elementom zastawy stołowej – ta kategoria obejmuje także pudełka na żywność,
  • utrzymywaniu czystości – dotyczy to głównie zmywania, dlatego w tej strefie znajdzie się przede wszystkim zlewozmywak z suszarką i zmywarka, a poza tym środki do mycia i kosz na śmieci,
  • przygotowywaniu posiłków , czyli krojeniu, mieszaniu itp. – w tej strefie znajdzie się blat roboczy, a także akcesoria potrzebne do przygotowywania potraw, czyli m.in. miski, deski do krojenia.
  • gotowaniu i pieczeniu – ta kategoria obejmuje termiczną obróbkę art. spożywczych, stąd znajduje się w niej płyta grzewcza, piekarnik, kuchenka mikrofalowa, a także garnki czy formy do pieczenia.
Co ważne, strefy w kuchni powinno się ustawiać w opisanej wyżej kolejności w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, jeśli jest ona projektowana dla osób praworęcznych.

Kuchnia w kształcie litery U może być miejscem, gdzie przygotowywanie posiłków staje się niezwykle przyjemnym zajęciem. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom uda ci się urządzić ją w taki sposób, który sprawi, że domownicy będą częściej skorzy do przeprowadzania kulinarnych eksperymentów!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: