Ameryka lat 50. to niewyczerpane źródło inspiracji dla popkultury i designu. Status „ikony stylu” maja nie tylko takie postacie jak Marylin Monroe, Audrey Hepburn, Elvis Presley czy James Dean, ale także wiele ówczesnych dokonań z obszaru aranżacji i wyposażenia wnętrz. A pomieszczeniem, które na tle innych wyróżnia się tutaj w sposób szczególnie spektakularny, jest oczywiście niemalże bajkowa kuchnia. Jeśli marzy Wam się kuchnia retro w amerykańskim stylu – total look lub tylko na poziomie kilku ozdobnych akcentów – mamy dla Was porcję świeżutkich niczym indyk na Święto Dziękczynienia pomysłów.
Kuchnia retro w stylu lat 50. – tło historyczne

Stany Zjednoczone, początek lat 50. Wojna się skończyła, żółnierze wrócili do domu i znaleźli ukojenie w ramionach pięknych pin-up girls. Demografia skacze do góry, kraj wkracza w fazę bezprecedensowego dobrobytu. Życie rodzinne przenosi się z centrum miast, na zielone, bezpieczne przedmieścia. Szczęśliwe żony-gospodynie domowe w rozkloszowanych spódnicach i wysoko upiętych fryzurach przygotowują kaloryczne posiłki dla swoich szczęśliwych, ciężko pracujących mężów w szykownych garniturach i trójki dzieci: obiecującego footbalisty, cheerleaderki i małego szachowego geniusza, któremu pisane jest zdetronizowanie mistrzów ze Związku Radzieckiego. Standardowo mają już teraz do dyspozycji lodówkę, a coraz częściej także kuchenkę mikrofalową i zmywarkę. Posiłki spożywają wspólnie przy charakterystycznym breakfast bar, czyli przedłużeniu kuchennego blatu, lub na kanapie przed nowiusieńkim telewizorem…
Ten obrazek to, rzecz jasna, przede wszystkim pewien mit. Scena z serialu; ideał, który tylko prawie się ziścił. Ale styl retro ma to do siebie, że pozwala nam bawić się kliszami i beztrosko pogrywać z nostalgią. Styl retro odtwarza z przeszłości to, co chcemy – uwypukla zalety, milczy na temat wad. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby we współczesnej kuchni śnić swój własny american dream.
Odłóżmy jednak na bok amerykańską mitologię. W amerykańskich kuchniach z lat 50. rzeczywiście dokonała się prawdziwa wnętrzarska i lifestylowa rewolucja. Zmieniła się sama forma i koncepcja pomieszczenia. Pojedyncze półki, kredensy, regały i stół zastąpiły jednolite szafki ze zintegrowanymi sprzętami kuchennymi, przykryte długim, ciągłym blatem. Co ciekawe, koncepcja ta nie była stricte amerykańskim wynalazkiem, ale została zaczerpnięta z lat 20., od architektów ze słynnego Bahausu. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu zmienił się sposób przygotowywania posiłków i przechowywania żywności. A wszechogarniający (przynajmniej białą klasę średnią) optymizm znalazł odzwierciedlenie w zupełnie nowej palecie kolorystycznej.
Retro AGD – podstawa kuchni w stylu lat 50.

Moda na retro kuchnie wyraża się przede wszystkim przez popularność retro lodówek, o których pisaliśmy szerzej w artykule: [TOP 5] Lodówka retro – zobacz 5 najlepszych modeli!. Retro lodówki charakteryzują zaokrąglone krawędzie, masywne uchwyt, barwna kolorystyka i połysk. Ale lodówki to niejedyne retro sprzęty kuchenne, jakie znajdziemy teraz na rynku! Rozglądając się za stylizowanym na lata 50. wyposażeniem kuchni, warto przyjrzeć się:
- Retro piekarnikom elektrycznym i kuchenkom gazowym (odpowiednie linie produktowe maja tacy producenci jak Whirpool, Smeg, Electrolux, Amica czy GORENJE).
- Retro kuchenkom mikrofalowym (np. KALORIK, GORENJE, TEKA).
- Retro ekspresom do kawy (ARIETE, SMEG, Vintage Cuisine).
- Retro robotom kuchennym (np. ARISTAN, Vintage Cuisine).




A jaka armatura kuchenna będzie pasowała do kuchni w stylu retro?
Odpowiednia wydaje nam się np. linia ATRIO od marki GROHE, w której znajdziemy piękne baterie z dwoma eleganckimi kurkami.
Retro kuchnia – wybieramy najlepsze kolory

Kuchni retro w stylu lat 50. nie sposób wyobrazić sobie bez pastelowo-cukierkowych frontów kuchennych szafek. Paleta retro to: miętowy (lub tzw. zielony miętowy), pudrowy błękit i pudrowy róż, turkusowy, żółty i czerwony (szczególnie w odcieniu cherry). Odpowiednim dla stylu retro zabiegiem jest tzw. color bloking, czyli blokowe, geometryczne zestawianie mocnych, wyrazistych tonacji. Świetnie sprawdza się np. ustawienie obok siebie szafek lub połączenie płytek w kolorze pudrowego różu i miętowym.

Jaka podłoga dla kuchni w stylu retro?
Najbardziej klasycznym rozwiązaniem dla kuchni w stylu retro będzie ponadczasowa podłoga w biało-czarną szachownicę. Kwadratowe białe i czarne płytki możemy położyć w układzie prostym lub w tzw. karo. Ale bardzo adekwatnym rozwiązaniem będzie też zastąpienie płytek odpowiednią wykładziną – linoleum zaczęło święcić triumfy właśnie w latach 50.!
Styl retro zawarty we wzorach
Aby nadać kuchni retro charakter, sięgnijmy po kratkę (szczególnie biało-czerwoną), duże kropki (polka dot, jak powiedzieliby Amerykanie) lub szerokie paski. Wzory możemy umieścić na zasłonach, obrusach, serwetach, obiciach kuchennych taboretów i siedzisk oraz innych tekstyliach.

Odkryjmy potencjał diner style

Terminem diner style określa się charakterystyczny styl amerykańskich barów z lat 50., który zapewne dobrze znacie z dziesiątek filmów i seriali. Miękkie, czerwone kanapy, szafa grająca i uczynna kelnerka, krążącą po sali z dzbankiem gorącej kawy… Niektóre elementy takiego wystroju z powodzeniem można przenieść do swojej retro kuchni. Ciekawe nawiązanie stworzymy, wybierając układ mebli kuchennych w kształcie litery „G”, czyli z półwyspem jako wydłużeniem zabudowy, który może służyć zarówno jako blat roboczy, jak i miejsce do jedzenia. Zamiast drewnianych krzeseł, możemy sięgnąć po stylowe stołki barowe – metalowe, ale miękko wyścielone (oczywiście z czerwoną tapicerką) taborety z podnóżkami, tzw. padded stools.
Retro kuchnia i stal
Stalowe meble kuchenne są praktycznie nieobecne we współczesnych aranżacjach mieszkaniowych i kojarzą się głównie z pomieszczeniami przemysłowymi i kuchniami profesjonalnymi. Tymczasem w latach 50. cieszyły się w USA wielką popularnością. A wszystko za sprawą ogromnie rozwiniętego na potrzeby zbrojeniowe przemysłu stalowego, który po wojnie szukał dla siebie nowych rynków zbytu. Nam ten pomysł wydaje się co najmniej interesujący i warty wskrzeszenie w rozsądnej skali.
Coca-Cola i inne kultowe marki
Lata 50. to za oceanem także rozkwit nowoczesnego marketingu i reklamy. Plakaty i gadżety reklamowe produktów spożywczych lub kuchennych z tamtego okresu będą świetną dekoracją retro kuchni.




Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego