Kuchnia w stylu amerykańskim. Jak ją urządzić? 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut 24 stycznia 2023

„Kuchnia w stylu amerykańskim” to bardzo złożone, nie całkiem jednoznaczne pojęcie. Amerykańskie kuchnie – tak jak większość wytworów tamtejszej kultury – mogą wyglądać i wyglądają zupełnie różnie. Kuchenne wnętrza za Atlantykiem reprezentują wiele pomniejszych, odrębnych konwencji aranżacyjnych. Styl tradycyjny, nowoczesny, przejściowy (transitional), cottage, farmhouse, Shaker, Hampton itp. A ostateczny wygląd pomieszczenia to zawsze wypadkowa takich czynników jak: wpływy i uwarunkowania lokalne/regionalne, dziedzictwo Starego Świata oraz – dokładnie tak samo jak wszędzie indziej –  indywidualny gust czy możliwości przestrzenne i budżetowe inwestorów. 

Ale w całej tej barwnej i szalenie interesującej mozaice można odnaleźć pewne cechy wspólne. Spróbujmy więc przyjrzeć się temu, co kuchnie w stylu amerykańskim wyróżnia w szczególności. Odmalujmy, krok po kroku, jakże dobrze znany z hollywoodzkich produkcji obrazek. Sprawdźmy, czy amerykańskie podejście do projektowania kuchni to dobra alternatywa dla naszych własnych, europejskich stylistyk. 

Kuchnia w stylu amerykańskim. Podstawy 

Na pewno znacie to powiedzenie, że w Stanach Zjednoczonych wszystko jest większe i lepsze niż gdziekolwiek indziej. Nie inaczej jest tutaj z kuchniami! Chociaż w USA, zwłaszcza w metropoliach, spotkamy wiele kuchni małych czy wręcz mikroskopijnych, statystycznie rzeczywiście są to pomieszczenia przestronniejsze niż w Europie. Innymi słowy: udział kuchni w całkowitej powierzchni domu lub mieszkania zwykle jest w Ameryce większy niż w innych krajach. Kuchnie postrzegane są jako centra rodzinnego życia. Służą nie tylko do gotowania, ale także do spożywania posiłków czy spędzania czasu z bliskimi. 

Kuchnia w stylu amerykańskim

Kuchnia w stylu amerykańskim to również kuchnia wyjątkowo funkcjonalna. Miejscowi architekci wnętrz z pietyzmem podchodzą do wynalezionej właśnie tutaj zasady trójkąta roboczego. Starannie wytyczają szlaki komunikacyjne między najbardziej newralgicznymi punktami i sumiennie trzymają się wszystkich zalecanych odległości.

Amerykańska kuchnia

Pokłosiem tych dwóch kategorii myślowo-projektowych jest wszechobecność wysp kuchennych, prawdopodobnie najmocniej kojarzonych z kuchniami w stylu amerykańskim elementów. Wyspy w amerykańskich kuchniach są duże i wielozadaniowe – koniecznie z krzesłami lub hokerami wokół i umiejętnie rozplanowanym oświetleniem nad blatem

Kuchnie w stylu amerykańskim

Kuchnia w stylu amerykańskim. Kolory i materiały  

Amerykańskie kuchnie najczęściej są jasne. Dominują tutaj proste, stonowane kolory: biele (nierzadko złamane, tak zwane off-white), delikatne szarości, beże, czasem błękity. Jedynym właściwie miejscem do śmielszych eksperymentów z barwami i wzorami jest backsplash, czyli przestrzeń miedzy dolnym a górnym rzędem szafek. 

Amerykańskie kuchnie
American style kitchen

O ile w europejskich kuchniach, na przykład w stylu skandynawskim, dość powszechne jest wykonywanie mebli z pokrytej warstwą ochronno-dekoracyjną (fornirem, PCV, laminatem, akrylem, lakierem itp.) płyty wiórowej (MDF/HDF), o tyle w USA szafki kuchenne właściwie muszą być z litego drewna. Najpopularniejsze gatunki drzew, z których powstają meble kuchenne w amerykańskim stylu, to: dąb, orzech, sosna lub wiśnia

Kuchnia w stylu amerykańskim

Kolejna łatwo dostrzegalna różnica dotyczy materiałów na blat roboczy. We wspomnianych wyżej kuchniach skandynawskich najczęściej są one drewniane, tak aby dodawały wnętrzu ciepła i przytulności. W Stanach Zjednoczonych blaty z reguły są kamienne – zwykle z ciemnego granitu, niekiedy również z marmuru

Kuchnia w stylu USA

Kuchnia w stylu amerykańskim. Meble 

Konstrukcja szafek kuchennych w amerykańskim stylu odrobinę odbiega od sposobu, w jaki zwykle zbudowane są szafki europejskie. Kontrast zauważalny jest przede wszystkim w technice osadzania frontów w skrzynce meblowej. W Europie drzwi szafek całkowicie lub częściowo zasłaniają ramę szafki (tzw. pełna nakłada lub półnakładka). W Stanach Zjednoczonych znacznie powszechniejsze są drzwi wewnętrzne, które odsłaniają ramę (po bokach, na górze i na dole), a bywa, że także zawiasy – traktowane bardziej jako element dekoracyjny, część wystroju, niż konstrukcyjny. Amerykańskie szafki kuchenne często wzmocnione są również, mało u nas lubianą, ramą czołową

Amerykańska kuchnia

Fronty amerykańskich szafek rzadko są gładkie (tzw. mydełko), nawet w bardziej nowoczesnych aranżacjach. Powszechne jest stosowanie frontów o konstrukcji ramowej, a więc składających się z pięciu elementów: czterech ramiaków (dwóch bocznych, górnego i dolnego) oraz panelu środkowego. 

Kuchnia w stylu amerykańskim

W kuchniach w stylu amerykańskim popularne jest stosowanie w obrębie jednej zabudowy szafek o różnych wysokościach i głębokościach. Wyróżniające się elementy rozmieszczone są symetrycznie, aby kompozycja miała spójny, harmonijny charakter. 

Znamiennym dla amerykańskich kuchni meblem są różnej maści przeszklone gabloty czy też witryny, w których eksponuje się najpiękniejszą porcelanę czy kryształowe kieliszki. 

Kuchnia w stylu amerykańskim. Detale 

Amerykańskie kuchnie są nie tylko duże, praktyczne i wysokiej jakości, ale także luksusowe i bardzo ozdobne. Klasyczną dekorację wyspy kuchennej stanowią pilastry. Deklaracyjne słupki lub listwy w rogach, przy pomocy których podkreśla się bardziej wystające krawędzie. Nie brak tu także gzymsów, rzeźbień, inkrustacji, frezowań, żłobień i tym podobnych rozwiązań. 

Wyspa kuchenna w stylu amerykańskim

Proste gałki lub relingi w Stanach Zjednoczonych ustępują miejsca uchwytom zwanym cup handles. Są to jakby wystające z frontów połówki kubeczków; w Polsce nazywane niekiedy „muszelkami”. 

Uchwyty muszelkowe w kuchni

Kuchnia w stylu amerykańskim. Wyposażenie 

Nic nie woła donośniej „kuchnia w stylu amerykańskim” niż opasła lodówka typu side by side. Lodówka tego rodzaju podzielona jest pionową przegrodą – komora chłodnicza i zamrażarka znajdują się obok siebie, a nie nad lub pod. Amerykańska klasa średnia uwielbia gromadzić w kuchniach najróżniejsze pół-profesjonalne sprzęty. Spotkamy tu wielkie okapy ze stali nierdzewnej, pełnowymiarowe ekspresy do kawy, stojące miksery, blendery i tym podobne

Kuchnie w stylu amerykańskim

W amerykańskiej kuchni, mimo absolutnej dominacji zmywarek, nie może zbraknąć szerokiego i głębokiego zlewu. Często w stylu farmerskim, czyli wykonanego z ceramiki i z wystającym poza blat tzw. fartuchem. Dopełnieniem zestawu jest bateria kuchenna, której nie powstydziliby się zawodowcy w przestrzeniach gastronomicznych. Z ramieniem sprężynowym, wyciąganą wylewką lub wyposażona w nowoczesne technologie bezdotykowe

Amerykański styl kuchnia

Kuchnia w stylu amerykańskim. Podsumowanie 

Moda na amerykańskie kuchnie w Polsce dopiero się rozwija. Gdybyśmy mieli porównać ten trend do jakiegoś innego fenomenu, prawdopodobnie wskazalibyśmy na Halloween! Oba zjawiska przynoszą jednocześnie pewną pokusę, fascynację, obietnicę dobrej zabawy oraz obawy przed ślepym, nieco naiwnym naśladownictwem i utratą własnej tożsamości. Pamiętajmy, że dyfuzja i przenikanie się różnych stylistyk jest zjawiskiem zupełnie normalnym. A opór przed tak silnym na tym polu graczem jak Ameryka jest wyjątkowo trudny. Amerykańskie kuchnie oferują wiele znakomitych rozwiązań funkcjonalnych i estetycznych, i jeśli macie przeświadczenie, że będziecie się dobrze w takim wnętrzu czuć, nie oglądajcie się na innych. To Wasz dom i Wasza kuchnia. 

Amerykańska kuchnia
American style kitchen
Kuchnia w stylu amerykańskim

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: