Co zamiast płytek w kuchni? 10 pomysłów i inspiracji 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 8 minut

„Co zamiast płytek w kuchni położyć między blatem a szafkami?” to pytanie, które urządzający mieszkanie zadają sobie obecnie coraz częściej. Chociaż płytki w kuchni to rozwiązanie uniwersalne i moda na nie naprawdopodobniej nigdy – niezależnie od zmieniających się trendów – nie przeminie, producenci i architekci wnętrz oferują teraz klientom wiele niezwykle interesujących i odpowiednich dla różnych aranżacji konkurencyjnych patentów. Przyjrzyjmy się dziesięciu najpopularniejszym z nich! 

Co zamiast płytek w kuchni? 10 najciekawszych alternatyw 

Przestrzeń nad blatem w kuchni narażona jest na działanie wysokiej temperatury, pary wodnej oraz zachlapania, tłuszczem, winem itp. Nie każdy materiał poradzi sobie w tych warunkach tak samo dobrze i będzie równie łatwy w utrzymaniu czystości. Przed podjęciem decyzji, co zamiast płytek w kuchni, warto poznać wszystkie wady i zalety mniej sztampowych okładzin. 

1. Płytki wielkoformatowe nad blatem w kuchni 

Być może tym, co zniechęca Cię do płytek w kuchni, nie jest ceramiczne wykończenie jako takie, ale towarzysząca mu gęsta siatka fug, która fragmentaryzuje powierzchnię i może optycznie ją pomniejszać. Wówczas rozważ położenie na ścianie w kuchni płytki wielkoformatowej. Płytki wielkoformatowe mogą być całkiem gładkie lub imitować naturalny kamień z jego charakterystycznym żyłkowaniem. W obu przypadkach zapewniają bardzo czysty, spójny i nowoczesny efekt; bez mogących wzbudzać estetyczne wątpliwości połączeń. 

Co zamiast płytek w kuchni
Imitujące kamień płytki wielkoformatowe w kuchni

2. Kamień nad blatem w kuchni 

Jeśli marzysz o kuchni bardzo eleganckiej i nowoczesnej, pomyśl o udekorowaniu ściany nad blatem kamieniem. Do wyboru masz tu kilka różnych metod, m.in:

  • Kamienne płyty, które za sprawą nowoczesnych technik obróbki mają grubość zaledwie 6-10 milimetrów. Dzięki temu są one znacznie lżejsze i tańsze od tradycyjnych kamiennych blatów. W kuchniach zwykle stosuje się: granit (nie wchłania tłuszczu, jest odporny na działanie związków chemicznych i łatwo się go czyści, bo po szlifowaniu i polerowaniu nie występują na nim nawet najmniej porowatości), trawertyn (wymaga wypełnienia masą kamienną największych i najgłębszych otworów oraz impregnacji), i oczywiście marmur (piękny i szlachetny, wspaniale komponujący się z złotymi dodatkami, ale potrzebujący impregnacji i regularnej konserwacji, gdyż niezabezpieczony będzie wchłaniał wodę, tłuszcze oraz różne substancje barwiące).
  • Kamienne panele samoprzylepne, czyli niezwykle cienki warstwy kamienia naturalnego, pokryte od tyłu mocnym i trwałym klejem. Kamienne panele są dość plastyczne, łatwe w użyciu (przykleja się je do ścian niczym duże naklejki) i można je nakładać zarówno na pomalowane ściany, jak i płytę kartonowo-gipsową. 
  • Panele kuchenne ze konglomeratu lub spieków kwarcowych, składające się mniej więcej w 95% z naturalnych surowców, a dzięki dodatkowi żywic i barwników posiadające właściwości, których nie ma lita skała. Są odporne na powstawanie plan, zarysowań i promieniowanie UV. Występują też w wielu kolorach: bieli, beżu, szarości itp. 
Co zamiast płytek w kuchni
Gustowne połączenie blatu i kamiennej płyty na ścianie
Kamień nad blatem w kuchni
Drewno i kamień w kuchni
Kamie samoprzylepny w kuchni
Kamienne panele w kuchni
Co zamiast płytek w kuchni
Elegancki, ponadczasowy kamień w minimalistycznej kuchni
Co zamiast płytek w kuchni
Kamień – dyskretna ozdoba jasnej kuchni
Kamień nad blatem w kuchni
Stylowe połączenie blatu i kamienia na ścianie w kuchni
Ciemny kamień do kuchni
Czarny marmur ze złotawym żyłkowaniem i pasująca do niego armatura

Pomysły na kuchnię bez płytek…

3. Drewno nad blatem w kuchni 

Gdy Twoim celem jest zaaranżowanie kuchni w stylu rustykalnym – ciepłej, przyjaznej i przytulnej, niczym w malowniczej wiejskiej chacie – lub skandynawskim, weź pod uwagę wyłożenie ściany nad blatem drewnem. Jeszcze jakiś czas temu osoby, które pragnęły widoku drewnianych słojów w kuchni, najczęściej posiłkowały się drewnopodobnymi płytkami. Obecnie, dzięki rozwojowi techniki uszczelniania i impregnacji drewna, zastosowanie takiego materiału w kuchni jest zdecydowanie łatwiejsze i bardziej dostępne. Zwykle do ułożenia nad kuchennym blatem poleca się: sklejkę, deskę barlinecką lub bambus. W asortymencie niektórych sklepów znajdziemy np. karbonizowane deski bambusowe wykończone tlenkiem aluminium, co zapewnia okładzinie ściennej jednocześnie wysoką trwałość, odporność na zarysowania i naturalny wygląd. 

Drewno nad blatem w kuchni wspaniale komponuje się z białymi frontami szafek i subtelnymi uchwytami

Drewno nad blatem w kuchni
Idealne połączenie drewnianego blatu i drewna na ścianie w kuchni
Drewno nad blatem w kuchni
Białe szafki i drewniany backsplash – klasyczny i piękny zestaw
Drewno w kuchni
Drewniany backsplash w kuchni z ciekawym podświetleniem
Drewno nad blatem w kuchni
Ciemna kuchnia z drewnianą podłogą i drewnem nad blatem roboczym
Co zamiast płytek w kuchni
Połączenie kilku rodzajów drewna w kuchni

Co zamiast płytek w kuchni? Najlepsze propozycje

4. Tapeta nad blatem w kuchni 

Stosowanie w kuchni papierowych tapet zabezpieczonych hartowanym szkłem lub lacobelem odchodzi powoli do lamusa. Aktualnie istnieje bowiem szeroka oferta tapet, które nie wymagają w kuchni żadnej dodatkowej osłony. Mowa oczywiście o tapetach winylowych. Tapety winylowe do wykończenia kuchni występują w kilku wariantach:

  • Gładkie –  pokryte cienką warstwą folii PCV.
  • Ze spienionego winylu – grubsze, łatwiej pokrywające nierówności ścian, gromadzące mniej wilgoci, ale bardziej odporne na uszkodzenia. 
  • Na fizelinie – bardzo odporne na uszkodzenia i wytrzymałe (a przez to najbardziej polecane do kuchni).

Tapety winylowe są łatwe w utrzymaniu czystość, nie zostają na nich żadne ślady i nie blakną wraz z upływem lat. Motywy roślinne, kulinarne, zwierzęce, geometryczne wzory w stylu art deco, imitacja kamienia, cegły i setki innych wariantów – za sprawą tapet winylowych możesz nadać kuchni unikalny, bardzo indywidualny charakter. 

Tępota nad blatem w kuchni
Efektowana tapeta winylowa nad kuchenką
Kuchnia bez płytek
Motyw art deco na tapecie nad blatem
Retro tapeta w kuchni
Tapeta winylowa z retro motywem w kuchni

5. Metal nad blatem w kuchni 

Nierdzewna stal nad blatem to rozwiązanie zapożyczone z kuchni przemysłowych. Świetnie sprawdzi się w kuchniach urządzonych w stylu industrialnym – chłodnych i minimalistycznych. Stal to materiał bardzo łatwy w utrzymaniu czystości i ogromnie odporny na działanie wysokich temperatur, przez co doskonale nadaje się do wykończenia ściany nad kuchenką gazową. 

Jeśli metaliczny połysk w kuchni wydaje Ci się kuszący, ale zimno nierdzewnej stali nie do końca do Ciebie przemawia, wybierz arkusz miedziany, który rozświetli wnętrze słonecznym blaskiem. 

Stalowe płyty w kuchni
Metalowe płyty w kuchni

6. Cegła nad blatem w kuchni 

Odsłonięcie i wyeksponowanie konstrukcyjnej cegły w kuchni to kolejny niebanalny pomysł na kuchnię w stylu loftowym. Zwróć jednak uwagę, że ceglana ściana w kuchni po pierwsze wymaga uszczelnienia, a po drugie solidnej impregnacji (najlepiej natryskowej), bo naturalna cegła ma silną tendencję do wchłaniania tłuszczu. 

Gdy w Twojej kuchni nie ma ceglanej ściany, a chcesz ozdobić wnętrze takim wykończeniem, sięgnij po płytki wykonane z gładkiego klinkieru

Biała cegła w kuchni to wspaniała baza także dla aranżacji w stylu skandynawskim. 

Czerwona cegła w kuchni
Czerwona cegła w kuchni
Biała cegła w kuchni
Biała cegła w nowoczesnej kuchni
Kuchnia w stylu skandynawskim
Nowoczesna kuchnia w stylu skandynawskim z odsłoniętą, białą cegłą
Co zamiast płytek w kuchni
Biała cegła i skandynawski styl = dobrana para

Co zamiast płytek w kuchni? To warto wiedzieć

7. Szkło nad blatem w kuchni 

Wspomnieliśmy, że osłonięta szybą tapeta lub inna dekoracja w kuchni jest już nieco passe. Nie oznacza to jednak, że szkło nad blatem w ogóle przestało być modne. Wybierz taflę szkła z podświetleniem od tyłu, ręcznie malowaną, barwioną lub z teksturą. Ciekawą propozycją są także mozaiki z niewielkich szklanych płytek, niemalże drzazg: rzecz to praco- i czasochłonna, ale rezultat oszałamiający. Szkło w kuchni sprawia, że wnętrze prezentuje się lekko, subtelnie i przestronniej niż w rzeczywistości jest.

Jeżeli zdecydujesz się na szkło nad blatem w kuchni, wcześniej dobrze rozplanuj rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Zaleca się bowiem, by unikać wiercenia otworów w szklanej tafli – nie jest to niemożliwe, ale stwarza wysokie ryzyko uszkodzenia. 

Szkło nad blatem w kuchni
Szklane tafle nad blatem w kuchni
Szklana mozaika w kuchni
Ciemna szklana mozaika w kuchni
Szklana mozaika w kuchni
Mozaika z malutkich, prostokątnych szklanych płytek

8. Tworzywo termoplastyczne nad blatem w kuchni 

Termoplastyczne tworzywo między blatem a szafkami w kuchni to fajny pomysł na kuchnię w stylu retro lub vintage. Materiał ten jest tani i łatwy w montażu. Nadaje się do cięcia nożem lub nożyczkami, dzięki czemu można wyjątkowo prosto dopasować go do istniejącej już zabudowy kuchennej. Tworzywo termoplastyczne przykleisz do ściany dowolnym klejem poliuretanowym, a przy gładkiej powietrznych nawet dwustronną taśmą klejącą. 

Co zamiast płytek w kuchni? Rekomendacje projektantów

9. Płyta laminowana nad blatem w kuchni 

Laminowane płyty (wiórowe, MDF, HPL…) to jedne z najpopularniejszych materiałów do produkcji frontów kuchennych szafek i blatów. Od jakiegoś czasu coraz częściej i chętniej wykorzystuję się ja także jako okładziny ścienne nad blatem. Laminowane płyty występują w wielu wzorach i kolorach; są stosunkowo niedrogie, odporne na wilgoć i łatwo się je czyści. Atrakcyjny i niebanalny, a zarazem harmonijny efekt przynosi powielanie na ścianie tej samej płyty, z której wykonany jest blat. 

Laminowane płyty w kuchni nie są jednak wolne od wad. Po pierwsze, pod wpływem działania pary wodnej laminat może z czasem zblednąć i trochę stracić kolor. Po drugie, chociaż laminat jest odporny na wysokie temperatury, płyta należy do materiałów łatwopalnych i nie powinna być umieszczana w pobliżu żywego ognia. Płyta laminowana nad kuchenką będzie właściwym wyborem tyko wówczas, gdy posiadasz płytę indukcyjną. 

10. Farba tablicowe nad blatem w kuchni 

Tablicowa farba w kuchni od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. To sprytne rozwiązanie dla osób, które lubią, kiedy wnętrze jest zmienne i w ciągłym ruchu. Wykończenie tego typu rodzi skojarzenia z modnymi kawiarniami lub pubami i wskazuje na świadomie luźne podejście do aranżacyjnych stylów. Na tablicowej farbie można umieszczać własnoręczne rysunki, przepisy, listy zakupów, informacje dla domowników – wielokrotnie ścierać i nanosić od nowa. 

Tablicówkami można malować dowolne powierzchnie: nowe tynki, stare powłoki malarskie, drewno, a nawet drzwi od lodówki. By uzyskać zadowalający efekt, zwykle konieczne jest jednak nałożenie aż kilku warstw tablicowej emulsji. Farby tablicowe są niewrażliwe na działanie wody i wilgoci. Ale użytkownicy tablicówek w kuchni dość często skarżą się, że trudno utrzymać je w czystości i mimo starannej pielęgnacji zostają na nich tłuste ślady. 

Farba tablicowe do kuchni
Farba tablicowa w dużej kuchni z elementami stylu mid-century
Co zamiast płytek w kuchni
Tablicówka w przyjemnej kuchni

Kuchnia bez płytek? To możliwe!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: