Styl skandynawski w pigułce 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 11 minut

Styl skandynawski to temat, który na łamach Domolubnych podejmowaliśmy już wielokrotnie. Opisaliśmy dla Was skandynawskie łazienki, kuchnie i pokoje. Estetyka rodem z północy Europy cieszy się jednak tak dużą popularnością i zainteresowaniem, że postanowiliśmy poświęcić jej jeszcze jeden obszerny tekst. Zebraliśmy i uporządkowaliśmy wszystkie najważniejsze informacje o stylu skandynawskim, a także przygotowaliśmy (w formie dużych, czytelnych tabel) unikalny przewodnik po klasycznych i współczesnych nordyckich projektantach oraz designerskich markach. Nie możecie tego przegapić! 

Styl skandynawski – historia. Jak narodził się styl skandynawski? 

Skandynawski design w swojej obecnej formie narodził się na początku XX wieku. Pierwszą jaskółką zwiastującą wyłonienie się nowego ruchu projektowego było założenie magazynu Skønvirke, wydawanego przez duńską firmę Selskabet dla Dekorativ Kunst od 1914 roku. Na stronach pisma przeciwstawiano się elitarnym, zarezerwowanym dla społecznych wyżyn trendom Art Nouveau i Jugendstil i promowano lokalne rzemiosło oraz przystępne, demokratyczne wzornictwo. 

Prawdziwy rozkwit stylu skandynawskiego zaczyna się w latach 30., i to od razu we wszystkich 5 skandynawskich krajach: Dani, Szwecji, Finlandii, Norwegii i Islandii. „Złoty wiek skandynawskiego designu” współtworzą przede wszystkim tacy projektanci jak: Alvar Aalto (Finlandia), Arne Jacobsen (Dania), Josef Frank (Szwecja) i Maija Isola (Finlandia). Ich prace inspirowane są założeniami konstruktywizmu i funkcjonalizmu, ale w wielu przypadkach przebija przez nie także fascynacja surrealizmem. 

Światowy rozgłos styl skandynawski zyskuje dopiero jakieś 20 lat później. W latach 1950-1970 wybitni skandynawscy projektanci wielokrotnie zdobywają nowo ustanowioną Nagrodę Lunninga, czyli architektoniczny odpowiednik Nobla. 

Styl skandynawski – czym właściwie jest? 

Połączenie piękna i funkcjonalności, czystość i minimalizm – oto fundamenty stylu skandynawskiego. Skandynawska estetyka koncentruje się na pozbawionych bałaganu prostych liniach i jasnych przestrzeniach. W skandynawskim designie nie ma niczego zbędnego: to, co niepotrzebne, jest usuwana, aby wyeksponować istotne elementy każdego produktu. Styl skandynawski jest pozbawiony chaosu, ale nie jest zimny. Przeciwnie – można opisać go jako zachęcający, przytulny, relaksujący i witalny. Ogromnie istotne zasady skandynawskiego projektowania to kreowanie harmonii z otoczeniem i wytwarzanie rzeczy solidnych i trwałych. Wnętrze urządzone w stylu skandynawskim to przestrzeń do radosnego, nieskrępowanego stylu życia, bez nadmiernego konsumpcjonizmu. 

styl skandynawski
styl skandynawski
jak urządzić skandynawskie wnętrze

Kolory w stylu skandynawskim

Najczęściej używane w stylu skandynawskim kolory to barwy neutralne i monochromatyczne – jasne, ciepłe biele (często „podpalane”), beże i delikatne szarości. Uzupełnieniem palety zwykle są pluszowe róże, przybrudzone błękity, kolory głęboko zakorzenione w naturze, jak chociażby szałwia, oraz czerń. 

styl scandi
styl skandynawski
styl skandynawski
styl skandynawski

Materiały w stylu skandynawskim 

Kluczową rolę w stylu skandynawskim odgrywają materiały organiczne, co odzwierciedla stosunek Skandynawów do natury w ogóle. Podstawowe tworzywa to: drewno (często rozjaśniane, aby pasowało do palety), bawełna i wełna

styl skandynawski
styl skandynawski
wnętrze w stylu skandynawskim

Meble, oświetlenie i dekoracje w stylu skandynawskim

Skandynawskie meble są skromne, ale ponadczasowe i bardzo wysokiej jakości. Nic nie „krzyczy” bardziej: styl skandynawski! od lekkiego, delikatnie wygiętego, solidnie wykonanego krzesła

styl skandynawski

Wszystkie kraje skandynawskie zmagają się z zimowym niedostatkiem naturalnego światła. Aby jak najlepiej wykorzystać każdy promień słońca, w skandynawskich wnętrzach stosuje się duże okna i wspomniane już wyżej białe ściany. W skandynawskim projektowaniu ogromną rolę odgrywają także lampy. W każdym pomieszczeniu powinno znaleźć się kilka źródeł światła – od ciepłego, słabego światła świecy, po jasną poświatę lampy sufitowej. Wspólnym mianownikiem niemalże wszystkich skandynawskich lamp jest dążenie do możliwie najskuteczniejszego rozprowadzenia światła bez tworzenia odblasków i surowej atmosfery. 

wnętrze w stylu skandynawskim
styl skandynawski nowoczesny
styl skandynawski

Skandynawskie dekoracje graficzne najczęściej operują sugestią – pomysł wyraża się przy pomocy raptem kilku linii i mistrzowsko wykorzystuje tzw. martwą przestrzeń. Dewiza skandynawskich dekoracji to: jak najwięcej informacji przez jak najmniejszą liczbę znaków. Uzupełnieniem wystroju skandynawskich wnętrz są rośliny w donicach i wazonach. 

dekoracje skandynawskie
skandynawska grafika
skandynawski obraz
skandynawska dekoracja
ozdoby w stylu skandynawskim

Styl skandynawski – cena 

Długowieczność, ponadczasowy design, wysokiej klasy materiały, doskonałe rzemiosło – czynniki tego rodzaju muszą podbijać cenę. W złożeniu styl skandynawski jest jednak przystępny, dostępny dla każdego. Urządzenie mieszkania w prawdziwym stylu skandynawskim nie będzie bardzo tanie, ale zdecydowanie opłacalne, bo stworzymy wnętrze na długie lata, może nawet na całe życie. W skandynawskie wyposażenie warto zainwestować szczególnie w obrębie tych produktów, z których korzystamy codziennie: łóżko, kanapa, krzesła, oświetlenie. 

Skandynawski design. Styl skandynawski w różnych krajach

Styl duński

Wizytówką duńskich projektów jest prostota i funkcjonalność, ale ze szczyptą elegancji, wyrafinowania, a nawet luksusu.


styl duński
Klasyczni duńscy projektanci Klasyczne duńskie marki Współcześni duńscy projektanci Współczesne duńskie marki
BØRGE MOGENSEN 

(1914-72)
Meble
Jedna z najważniejszych postaci w historii duńskiego designu. To głównie dzięki niemu „duński nowoczesny styl” zyskał sławę na całym świecie. Jego proste, funkcjonalne projekty cieszą się globalnym uznaniem od ponad pół wieku. FREDERICIAPrawdopodobnie najbardziej kultowe skandynawskie meble, jakie kiedykolwiek powstały. CECILIE MANZ

Meble i projektowanie przemysłowe
Meble, szkło, lampy i inne produkty do domu, często o niezwykłych rzeźbiarskich kształtach. SIANOKolorowe, zabawne wyposażenie wnętrz i meble. W 2017 roku nawiązali współpracę z IKEA.
FINN JUHL 

(1912–89)
Architektura, wnętrz i wzornictwo przemysłowe
Czołowa postać duńskiego designu lat 40. Rozsławił duńską szkołę projektowania w Ameryce. CARL HANSEN & SONCARL HANSEN I SYN i duńskie wzornictwo to praktycznie synonimy. Najsłynniejszym dziełem marki jest bez wątpienia krzesło Krzesło Wegner Wishbone.Øivind Alexander Slaatto

Oświetlenie, elektronika, meble
Proste, ale poetyckie, inspirowane naturą rozwiązania. Współpracował z tak słynnymi markami jak Louis Poulsen czy Bang & Olufsen.ARCHITEKCI NORMDziałająca od 2007 roku firma na nowo zdefiniowała współczesną duńską estetykę. Robią właściwie wszystko – projekty wnętrz, projektowanie graficzne, ceramikę itp.
HANS WEGNER 

(1914-2007)
Meble
Zaprojektował ponad 500 krzeseł, z czego około 100 weszło do masowej produkcji, a wiele z nich stało się ikonami designu. ERIK JØRGENSENZałożona w 1954 roku firma zasłynęła takimi projektami jak sofa Delphi czy krzesła Corona i Ox. BENANDSEBASTIAN

Projektowanie i sztuka
Artystyczny brytyjsko-duński duet opracowuje misternie wykonane rzeźby i instalacje. MUUTOLiderzy w kształtowaniu nowoczesnej miękkiej estetyki z nieszablonowym podejściem do koloru.
ARNE JACOBSEN 

(1902-71)
Architektura wnętrz i bryły
Autor absolutnie kultowych krzeseł Egg i Swan. GEORG JENSENFirma powstała w 1904 roku i zaczynała od produkcji srebrnej biżuterii. W późniejszych latach w jej ofercie znalazły się także świeczniki, lampy, przybory kuchenne czy świąteczne ozdoby. Anne Dorthe Vester i Maria Bruun

Projektowanie i sztuka
Duet tworzy abstrakcyjne obiekty z pogranicza sztuki, designu i architektury FERM LIVINGMeble wyróżniające się z tłumu artystycznymi rzeźbiarskimi krawędziami. Zasłynęli niezwykłą kolekcją dla dzieci.
POUL KJÆRHOLM 

(1929/80)
Meble
Twórca słynnego krzesła Tulip. Wiele jego prac znajduje się w stałej kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Victoria and Albert Museum w Londynie i innych kolekcjach muzealnych w Danii, Norwegii, Szwecji i Niemczech.FRITZ HANSENZałożona w 1885 roku firma jako pierwsza na świecie opracowała technikę gięcia drewna bukowego, co właściwie zrewolucjonizowało przemysł meblarski. Christina Schou Christensen

Ceramika
Eksperymentalna ceramika, odznaczająca się miękkimi, płynnymi, uchwyconymi jakby w ruchu formami. MENU„Wskrzeszona” marka z lat 70. Czerpią z klasycznego duńskiego designu, ale wzbogacają go o wiele nowoczesnych elementów.
OUL HENNINGSEN 

(1894-1967)
Architektura wnętrz, projektowanie produktów
Najcześciej kojarzony z projektem lamp żarowych PH. LOUIS POULSENPrawdziwi giganci branży oświetleniowej. ROSA TOLNOV CLAUSEN

Tekstylia
Ręcznie tkane materiały &TRADITIONPrzywrócili do produkcji klasyczne przedmioty duńskiego designu. W ofercie marki znajdziemy m.in. lampę doniczkową  Vernera Pantona i krzesło Little Petra Viggo Boesena
VERNER PANTON 

(1926-98)
Meble i projektowanie wnętrz
Ikona projektowania lat 60. Autor futurystycznych, innowacyjnych dzieł z różnych tworzyw, głównie plastiku, w żywych, intensywnych kolorach. Krzesła PANTON prawdopodobnie nikomu przedstawiać nie trzeba. LE KLINTAutorzy ikonicznych dla stylu skandynawskiego składanych abażurów. YUKI FERDINANDSEN

Złotnictwo
Nowoczesne wzornictwo z wykorzystaniem tradycyjnych japońskich technik rzemieślniczych. NUURAWspółczesna duńska marka oświetleniowa.
GERTRUD VASEGAARD 

(1913-2007)
Ceramika
Autorka słynnego zestawu do herbaty, włączonego do Duńskiego Kanonu Kultury, CHRIS L. HALSTRØM

Meble i projektowanie przemysłowe
Proste, skromne, ale bardzo gustowne realizacje. NEW WORKSProdukują szeroką gamę lamp, mebli i drobnych akcesoriów, takich jak wazony czy świeczniki.
GRETA JALK 

(1920-2006)
Meble
Wsród jej projektów na szczególną uwagę zasługuje stół i krzesło ze sklejki GJ. Prace designerki często nawiązywały do from origami. OLE JENSEN

Projektowanie produktów
Ceramika i inne realizacje wystawiane na całym świecie i sprzedawana m.in. przez słynnego Normanna.SOFACOMPANYSofy i inne meble czerpiące z demokratycznych wartości skandynawskiego designu, ale zaktualizowane pod współczesnego obiorcę.
MARIE GUDME LETH 

(1895-1997)
Tekstylia
Pionierka sitodruku przemysłowego – początkowo koncertowała się na motywach zwierzęcych i roślinnych, poźniej geometrycznych. Akiko Kuwahata and and Ken Winther

Meble i projektowanie produktów
Piękne drewniane artykuły gospodarstwa domowego. GUBIMarka projektująca wnętrza hoteli i restauracji. Tworzą przestrzenie z pogranicza luksusu, glamour i minimalizmu.
NANNA DITZEL

(1923-2005)
Meble
Projektantka zajmowała się nie tylko meblami, ale także biżuterią, tekstyliami i zastawą stołową. Vibeke Fonnesberg Schmidt

Oświetlenie i elektronika
Ekskluzywne, unikalne (tylko w jednym egzemplarzu) lampy z pleksiglasu i mosiądzu, nawiązujące do włoskiego designu lat 60, francuskiej secesji i niemieckiego modernizmu.

GRETHE MEYER 

(1918-2008)
Architektura wnętrz
Na jej konto koniecznie zapisać trzeba ogromne zasługi w walce o równouprawnienie kobiet w branży projektowej.

Styl szwedzki

Szwedzki projekty są najbardziej demokratyczne, dostępne spośród wszystkich dzieł skandynawskiego designu (patrz. IKEA). Wyróżnia je nacisk na funkcjonalność, minimalizm i czyste linie.

styl szwedzki
Klasyczni szwedzcy projektanci Klasyczne szwedzki marki Współcześni szwedzcy projektanci Współczesne szwedzki marki
ANNA PETRUS 

(1886-1949)
Rzeźba przemysłowa
Artystka zasłynęła ozdobnymi, misternymi pracami obejmującymi stoły, świeczniki, wazony i wiele innych przedmiotów. SVENSKT TENNUruchomiona w 1924 roku marka to jeden z najbardziej znanych szwedzkich sklepów designerskich. Salon sprzedaje głównie produkty z własnych linii produkcyjnych; prace definiują jasne kolor i radosne nadruki – kiedy raz się je zobaczy, nie można już pomylić ich z niczym innym. JENNY NORDBERG

Wzornictwo przemysłowe
Wielokrotnie doceniana i bardzo w Skandynawii szanowana projektantka mebli i drobnych przedmiotów domowych, które zawsze maja w sobie coś nieoczekiwanego. IKEAZałożonej w 1943 roku marki po prostu nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć. Oryginalne, choć produkowane na bardzo masową skalę , sprzedawana w wygodnych płaskich paczkach, meble do samodzielnego montażu zna chyba każdy na świecie.
SYLVIA STAVE

(1908-1994)
Złotnictwo
Projektantka stworzyła wiele popularnych przedmiotów – artykułów domowych i wyposażenia wnętrz. Jej styl był minimalistyczny, funkcjonalny, ale także nowoczesny i świeży (i taki pozostaje do dziś).RÖRSTRANDFirma, której korzenie sięgają aż 1726 roku, jest drugą najstarszą marką porcelanową w Europie. Zastawy stołowe RÖRSTRAND są dziś porządane tak samo mocno, jak 100 lat temu. THAM & VIDEGÅRD

Architektura Bryły
Ich najbardziej rozpoznawalne dzieła to Moderna Museet w Malmö i Sztokholmska Sala Koncertowa.MASSPRODUCTIONSFirma uznawana z przyszłość szwedzkiego designu, także za sprawą nietypowego podejścia do kontroli nad łańcuchem dostaw i dystrybucji.
JOSEF FRANK 

(1885-1967)

Architektura wnętrz i architektura bryły
Autor nowoczesnych domów, mieszkań i wnętrz; współtwórca Wiedeńskiej Szkoły Architektury. KOSTA BODAMarka z prawie 300-letnią historią jest najbardziej znanym w Szwecji i jednym z najbardziej znanych w Europie producentów szkła. W hutach KOSTA BODA powstają niezwykle kunsztowne szklanki, wazony, misy, świeczniki i szkło artystyczne. WANG I SÖDERSTRÖM

Projektowanie i sztuka
Duet realizuje prace z pogranicza rzeczywistości cyfrowej i fizycznej. Design House StockholmMarka produkuje wszystko: od mebli po drobne akcesoria do wnętrz, a ich asortyment znajduje nabywców na całym świecie. Oferowana przez sklep lampa Nordic Light autorstwa  Jonas Grundella stała się wszechobecnym klasykiem wzornictwa.
GRETA MAGNUSSON-GROSSMAN 

(1906-1999)
Meble, architektura wnętrz i projektowanie przemysłowa
Jedna z niewielu kobiet-projektantek, które w XX wieku podbiły światową scenę architektoniczną. IRIS HANTVERKOd 1889 roku firma wytwarza (tradycyjnymi szwedzkimi metodami rzemieślniczymi) kultowe drewniane szczotki do zastosowań kuchennych i innych. KAJSA WILLNER

Wzornictwo przemysłowe
Skupiającą się na zrównoważonym projektowaniu i eksperymentach formalnych artystka zasłynęła już wieloma nietuzinkowymi meblami. HEMW ciagu ostatnich kilku lat marka stała się jednym z najważniejszych szwedzkich „produktów eksportowych”. Mówi się o nich, że mają nadprzyrodzoną wręcz zdolność wyczuwania, co wkrótce stanie się bardzo modne.
STIG LINDBERG 

(1916-1982)
Ceramika, szkło i tekstylia
Jeden z najważniejszych szwedzkich projektantów powojennych; autor kilku linii pełnych wdzięku zastaw stołowych. DUXProducent pierwszych na świecie (1926) materacy sprężynowych. Markę prowadzi już 4. pokolenie właścicieli, ale nadal pozostaje to biznes stricte rodzinny. FOGIAJeden z najważniejszych i najbardziej innowacyjnych głosów w szwedzkim designie. Warto podkreślić, że marka ma swoją fabrykę w Gdańsku.
HÄSTENSProducent legendarnych akcesoriów do spania – łóżek, pościelii, zagłówków, a nawet kapci. WÄSTBERGFunkcjonująca od 2008 roku firma produkuje przyjazne dla środowiska, piękne i innowacyjne oświetlenie.
KASTHALLOd 1889 roku w swojej fabryce w Kinna firma wytwarza piękne, wysoce cenione dywany. .

Styl norweski

Surowe warunki klimatyczne zaowocowały zbudowaniem prostego, funkcjonalnego stylu, w którem jest bardzo mało miejsca na luksus. Ale norweski design służy dobremu samopoczuciu i odnajdywaniu równowagi pośród trudów codziennego życia.

Klasyczni norwescy projektanci Klasyczne norweskie marki Współcześni norwescy projektanci Współczesne norweskie marki
JAC JACOBSEN 

(1901-1996)

Projektowanie produktów
Do kanonu designu twórcę wprowadziła przede wszystkim – wystawiana na całym świecie – lampa Luxo-L1.FIORDFIESTATo stąd w latach 50. wywędrowały słynne krzesła Scandia. ANDERSSEN I VOLL

Meble
Przez meble projektanta przemawia fascynacja wielokulturowością i bardzo funkcjonalne podejście do designu. VESTREMarka koncentruje się na meblach i produktach ogrodowych do przestrzeni prywatnych i publicznych. Ich prace są kolorowe, czyste, zawierają w sobie element zabawy i humoru.
ELSE MARIE JAKOBSEN 

(1927-2012)
Tekstylia i projektowanie produktów
Autorka ponad 500 artystycznych gobelinów do domów prywatnych i budynków użyteczności publicznej. MAGNOR GLASSVERKOd 1896 roku firma zajmuje się produkcją pięknych i funkcjonalnych wyrobów ze szkła. Norweskie klasyki od MAGNOR GLASSVERK to m.in. zastawy do napojów, zastawy stołowe i oświetlenie. ANDREAS ENGESVIK

Projektowanie produktów
Znany i nagradzany na całym świecie projektant mebli, zastawy stołowej i innych przedmiotów. SNØHETTAMarka odpowiada m.in. za projekt sławnej opery w Oslo. Oprócz architekturą bryły firma zajmuje się także wnętrzami, grafiką i wieloma innymi rzeczami.
INGMAR RELLING 

(1920-2002)
Meble
Najsłynniejsze dokonania projektanta to krzesła z linii Siesta i Orbit. MANDAL VEVERIDziałająca od 1918 roku marka jest jednym z czołowych producentów wyrobów wełnianych w Norwegii. Powstają tutaj m.in. kultowe koce Bunad. KRISTINE FIVE MELVÆR

Projektowanie produktów
Designer zajmuje się meblami, zastawami stołowymi, oświetleniem, projektami graficznymi i tekstyliami. Jego projekty dążą do wytworzenia emocjonalnej więzi między przedmiotem a użytkownikiem. ELEMENTAAutorzy kolekcji docenianych, wysoce funkcjonalnych mebli biurowych. Ich projekty to połączenie minimalizmu i elegancji.
TIAS ECKHOFF 

(1926-2016)
Projekt produktów
Jeden z najbardziej wszechstronnych norweskich projektantów. W historii designu zapisały się m.in jego sztućce Maya. HEYMATTwórcy podbijających wszystkie rynki wycieraczek drzwiowych.
NORTHERNDom projektowy przygotowuje meble, oświetlenie i akcesoria do domu. Marka „wypłynęła” przede wszystkim na popularności wspaniałych lamp Oslo.

Styl fiński

Istotę fińskiego designu najlepiej oddają słowa legendarnego projektanta Alvara Aalto: „Nic nigdy się nie odradza, ale też nie znika całkowicie. A to, co raz się narodziło, zawsze pojawi się w nowej formie„. Wypowiedź ta pięknie podkreśla fińskie przywiązanie do natury – głęboko zakorzenioną potrzebę czerpania i zapożyczania z przyrody i przekształcanie jej elementów w służące człowiekowi dzieła.

styl fiński
Klasyczni fińscy projektanci Klasyczne fińskie marki Współcześni fińscy projektanci i marki Współczesne fińskie marki
ALVAR AALTO

(1898-1976)
Architektura i projektowanie przedmiotów
Prawdziwy gigant fińskiego designu. Jego kariera obejmowała architekturę, projektowanie mebli, tekstyliów i szkła, a także rzeźbę i malarstwo. Najsłynniejsze dzieła artysty to stołek Model 60 oraz wazon Aalto, a jego charakterystyczne zakrzywione fotel stały się źródłem inspiracji dla niezliczonej liczby projektantów w Skandynawii i na całym świecie. ITTALAJedna z najsłynniejszych fińskich marek designerskich na świecie, której historia sięga roku 1881. Zaczynali jako mała fabryka szkła, a obecnie produkują niemal wszystko, nawet nożyczki (do Ittala należy też Fiskars). MILLA VAAHTERA

Projektowanie artystyczne
Produkty spod ręki artystki to zabawa ideami przestrzeni, kształtu i napięcia. Szczególną rozpoznawalność przyniosły jej lampy-karuzele z elementów mosiężnych i dmuchanego szkła. SUPERGROUP STUDIOSRozchwytywana w całej Europie agencja kreatywna i studio projektowe.
ARMI RATIA 

(1912-1979)
Tekstylia
Współzałożycielka firmy tekstylno-odzieżowej znanej z jasnych nadruków i kobiecego designu. Jedna z najważniejszych kobiet w świecie skandynawskiego designu. MARIMEKKOMarka z pograniczna klasyki i współczesności. Firma zajmuje się wyrobami tekstylnymi – odzieżowymi i wnętrzarskimi. Sławę przyniosły jej kolorowe, teksturowe, graficzne i zabawne motywy. ANTREI HARTIKAINEN

Meble
Projektant znany z zacierania granic między użytecznością a artyzmem.
TAPIO WIRKKALA 

(1915-1985)
Projektowanie przedmiotó.
W portfolio twórcy znajdziemy tak butelki do ketchupu, jaki wyroby metalowe, termiczne i ze sklejki w różnych postaciach. Kluczowy przedstawiciel fińskiego projektowania po II Wojnie Światowej ARTEKZałożona w 1935 roku marka posiada jedno z najbardziej imponujących i ubóstwianych na świecie portfolio meblarskich. HARRI KOSKINEN

Projektowanie produktów
Dzięki swoim odważnym, projektom i bezkompromisowej estetyce artysta niemal z miejsca zyskał międzynarodową sławę.
KAJ FRANCK 

(1911-1989)

Sztuka użytkowa
Dyrektor artystyczny firmy ceramicznej Arabia (obecnie część Iittala Group) oraz nauczyciel College of Applied Arts – poprzedniczce Uniwersytetu Sztuki i Projektowania w Helsinkach (obecnie Uniwersytet Aalto).ARABIA FINLANDIAMarka produkuje nakrycia stołowe już od 1873 roku. Urocze kubki z postaciami muminków, które można kupić w każdym fińskim sklepie z pamiątkami, to na 99% właśnie ARABIA FINLANDIA.JOANNA LAAJISTO

Projektowanie wnętrz
Wzbudzające szerokie zainteresowanie projekty komercyjne: wnętrz restauracji, hoteli, sklepów czy miejsc pracy. Projektantka opiera swoje realizacje na zrównoważonych wartościach i zrozumieniu ludzkich zachowań.
OIVA TOIKKA 

(1931-2019)
Projektant szkła
Najlepiej znane dzieła artysty to zastawa stołowa Kastehelmi i Flora z lat 60. oraz kolekcje Pioni i Krouvi z lat 70.
MAIJA ISOLA 

(1927-2001)
Tekstylia
Autorka ponad 500, wyróżniających się odważnymi kolorami, wzorów na nadruki tekstylne.
ANTTI NURMESNIEMI 

(1927-2003)
Projektowanie produktów
Projektant zyskał przydomek „Wielkiego Starca Fińskiego Designu”. Najczęściej wspominane dokonania artysty to kolekcje emaliowanych dzbanków do kawy i taboret Jakkara. .
ANNIKA RIMALA 

(1936-2014)
Tekstylia
W pracach projektantki szczególnie wyróżnia się połączenie osobowości i humoru z trwałością i praktycznością.
grohe

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: