Naturalne drewno w łazience nadaje wnętrzu wygląd luksusowego, relaksującego SPA, ociepla przestrzeń i wspaniale ożywia monochromatyczną paletę. Dzięki nowoczesnym metodom impregnacji i konserwacji ten piękny, szlachetny materiał możemy obecnie wykorzystywać w łazience ze znacznie większą swobodą niż dawniej. Zobaczcie, na co zwrócić uwagę, wprowadzając drewno do łazienki, i poznajcie kilka zupełnie różnych, ale zawsze ciekawych sposób na zastosowanie tego „leśnego tworzywa”.
Drewno w łazience. O czym warto pamiętać…
- Drewno nie jest najbardziej wodoodpornym materiałem, jaki może zagościć w waszej łazience. Jeżeli zamierzacie zastosować drewno w łazience na większą skalę, koniecznie skupcie się na gatunkach, które dobrze radzą sobie z wilgocią. W szczególności będą to: olcha, robinia, klon kanadyjski, brzoza fińska lub kanadyjska, jesion, buk, orzech włoski, czereśnia, daglezja, teczyna, wenge, cedr, iroko, lapacho, doussie czy wiąz.
- Mało wrażliwy na wilgoć jest taże dąb. Ale ponieważ pod wpływem kontaktu z środkami chemicznymi mogą powstawać na nim plamy i przebarwienia, do łazienek zwykle się go nie poleca.
- Uważajcie na niektóre gatunki drzew egzotycznych. Na przykład zawilgocona merbau albo jatoba mogą zostawiać na ciele i dłoniach czerwone plamy
- Nawet najbardziej odporne na wilgoć drewno przed zainstalowaniem w łazience wymaga solidnej impregnacji. Najlepiej, jeśli będzie to impregnacja dwuetapowa: ciśnieniowa (która zabezpiecza drewno od wewnątrz, nawet na głębokość kilku centymetrów) oraz powierzchniowa (lakierowanie, olejowanie lub położenie lakierobejcy).
- Drewno do łazienki zawsze lakieruje się tylko od góry i po bokach. Nigdy od spodu, bo uniemożliwiłoby to deskom „oddychanie”.
- W sąsiedztwie stref mokrych łazienki (na przykład jako blat łazienkowy) lepiej próbę czasu przejdzie drewno klejone niż lite.
- Drewno w łazience wymaga pielęgnacji. 2–3 razy w roku należy pokryć drewnianą powierzchnię twardymi wojskami olejnymi.
- Drewniane wykończenie w łazience sprawdzi się tylko wówczas, gdy pomieszczenie będzie dobrze wentylowane. W przeciwnym wypadku narazimy łazienkę na rozwój pleśni.
- Nieprawdą jest jednak, że drewno w łazience jest niehigieniczne. Przeprowadzone w Niemczech badania fitosanitarne dowiodły wręcz, że niektóre gatunki drewna mają działanie antybakteryjne.
- Drewno w łazience tworzy przyjemny mikroklimat, ponieważ oddaje z powrotem przyjętą wilgoć.
- Drewno to także dobry sposób na wyciszenie wnętrza łazienki
Drewno w łazience. 5 pomysłów na aranżację
1. Wielka moc małych rzeczy
Jeśli marzycie o drewnie w łazience, ale nie jesteście aktualnie na etapie urządzania lub remontowania tego pomieszczenia, po prostu zainwestujcie w kilka drewnianych dodatków. Możliwości jest tu naprawdę mnóstwo, a efekt odświeżenia wnętrza gwarantowany.
Wolnostojące drewniane regały na łazienkowe przybory, stojaki na ręczniki, lekkie, otwarte półki, taborety, lustra w drewnianych ramach, deski nawannowe, drewniane maty antypoślizgowe, pojemniki na chusteczki, szczoteczki czy drewniane dozowniki do mydła.
2. Użyjcie drewna, by wnieść do łazienki teksturę
Tak popularne obecnie drewniane lamele świetnie sprawdzą się również jako ozdoba łazienki. Wąskie, pionowe pasy dodadzą pomieszczeniu głębi i charakteru oraz sprawią, że wnętrze wyda się optycznie wyższe, lżejsze i delikatniejsze. Lamele niesamowicie prezentują się także jako wykończenie sufitu łazienki.
3. Drewniana toaletka
Wykonana z drewna szafka pod umywalkę lub blat łazienkowy z miejsca staną się centralnym punktem każdej aranżacji. Dopasujcie drewnianą toaletkę do stylu Waszej łazienki. Możecie podążać w stronę estetyki retro lub vintage (wówczas rolę szafki łazienkowej może odegrać na przykład stara komoda) lub ku czemuś bardzo nowoczesnemu, gdzie drewno nietuzinkowo łączy się z innymi materiałami.
4. Drewniana nisza
Powstające naturalnie w czasie zabudowywania instalacji nisze lub wnęki łazienkowe to znakomite miejsce do stworzenia przytulnej, „drewnianej oazy”. Kontrast między ciepłym drewnianym wykończeniem niszy a chłodem okalających ją płytek prezentuje się niesamowicie.
5. Drewniana podłoga w łazience
Drewno jako podłoga łazienkowa na pewno nie jest najpraktyczniejszym wyborem, ale wrażenie – wizualne i dotykowe – jakie zapewnia, trudno porównać z czymkolwiek innym. Jednym z najbardziej luksusowych wariantów drewnianej podłogi w łazience jest okładzina z drewna takowego wykonana w systemie „pokładu łazienkowego”. Deski łączy się wówczas metodą pióro-wpust, a ich krawędzie pokrywa uszczelniająca guma.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego