Lustro łazienkowe. Jak wybrać lustro do łazienki?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut

Lustro łazienkowe pełni rolę zarówno praktyczną, jak i estetyczną. Właściwie dobrane, pozwala na wygodne wykonywanie codziennych czynności higienicznych, golenie czy nakładanie makijażu oraz wieńczy całą aranżację łazienki. Źle dopasowane, potrafi zepsuć nawet najlepszy projekt. 

Zakup i montaż lustra łazienkowego może wiązać się z wieloma dylematami. Jak duże powinno być lustro w łazience? W którym dokładnie miejscu najlepiej je zamontować? Czy lepiej postawić na lustro prostokątne, czy okrągłe? W ramie czy bez? Jeśli takie i podobne pytania nie brzmią dla Was obco, koniecznie przeczytajcie ten artykuł!

Lustro łazienkowe – jaki powinno mieć rozmiar i gdzie należy je umieścić? 

Aby swobodnie korzystać z lustra łazienkowego, szerokość tafli powinna wynosić od 40 do 80 centymetrów, a grubość przynajmniej 4 milimetry. Lustro łazienkowe montujemy w taki sposób, aby jego dolna krawędź znajdowała się na wysokości minimum 120 centymetrów od podłogi. Pamiętamy jednocześnie, aby dolna krawędź lustra łazienkowego umiejscowiona była przynajmniej 10 centymetrów powyżej krawędzi umywalki. Dzięki temu unikniemy powstawania co chwila nieestetycznych zabrudzeń z mydła i wody. 

Górna krawędź lustra powinna znajdować się około 30 centymetrów powyżej lini wzroku osoby, która będzie z niego korzystać. Przyjmuje się, że najbardziej uniwersalnym standardem jest tutaj mniej więcej 200 centymetrów od podłogi. Taka wysokość zazwyczaj odpowiada wysokości drzwi wejściowych do łazienki, co sprawia, że poziome linie w łazience są uspójnione i ładnie się harmonizują. Najważniejsze jest jednak zachowanie proporcji i odpowiednich wysokości względem użytkownika. Gdy z lustra  łazienkowego najczęściej będzie korzystała osoba bardzo wysoka lub bardzo niska, przede wszystkim skupmy się na zasadzie numer jeden z tego akapitu. 

Istotne są także proporcje względem toaletki. Dość powszechnym rozwiązaniem jest dopasowywanie szerokości lustra idealnie do szafki umywalkowej. Jeśli wolicie węższe lustro łazienkowe, nie przekraczajcie granicy 80-70% szerokości toaletki – mniejsze wyda się nienaturalnie skurczone. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy decydujemy się na oświetlenie lustra dwoma bocznymi kinkietami (więcej o oświetleniu lustra łazienkowego w dalszej części artykułu). Wówczas właściwym rozwiązaniem będzie lustro o szerokości 70-60% szafki umywalkowej, tak aby kinkiety nie wystawały zbytnio poza jej krawędź. 

W niewielkich łazienkach dla optycznego powiększenia przestrzeni często zaleca się montowanie luster w bardzo dużych rozmiarach. To efektowny i efektywny patent. Ale jeśli po niego sięgnięcie, idźcie już naprawdę na całość i wybierzcie lustro wzdłuż całej ściany – od ściany do ściany. Lustro po prostu trochę szersze niż toaletka, wystające po kilkanaście centymetrów z obu stron, będzie wyglądało nienaturalnie, jakby zostało źle dopasowane. 

Kiedy dysponujemy długim blatem łazienkowym z dwiema umywalkami, w kwestii wyboru lustra łazienkowego także mamy dwie opcje. Możemy zamontować jedno lustro dla całej toaletki lub dwa osobne lustra dla każdej z umywalek – oba umiejscowione centralnie nad misami. Decyzja zależy tutaj od indywidualnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że dwa węższe, pionowe lustra symbolicznie zapewnią więcej prywatności, kiedy z łazienki będą korzystały dwie osoby w tym samym czasie. Takie rozwiązanie sprawia także, że pomieszczenie wydaję się wyższe i smuklejsze. 

lustro łazienkowe

Lustro łazienkowe – prostokątne czy okrągłe? 

Lustro łazienkowe powinno tworzyć estetyczną całość z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki. Gdy zdecydowaliśmy się na delikatną, obłą ceramikę, dobrym wyborem będzie także okrągłe lustro. Do ceramiki o kubistycznych kształtach zdecydowanie lepiej pasuje lustro prostokątne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby aranżacja łazienki opierała się na kontrastach. Okrągłe lustro może być dobrym sposobem na dodanie łazience „miękkości” i przytulności, gdy dominują w niej twarde powierzchnie i wyraziste linie. Podejdźmy jednak do tematu świadomie i z wyczuciem. Szukajmy równowagi i nie zdawajmy się na przypadek. 

My najbardziej lubimy okrągłe lustra łazienkowe w dwóch sytuacjach:

  • Po pierwsze wtedy, kiedy umywalka oparta jest na cokole.  Zarówno okrągłe lustro, jak i cokół tworzą bowiem wokół coś, co w projektowaniu nazywa się czasami przestrzenią ujemną, a więc przestrzenią „pomiędzy”, przestrzenią niewykorzystaną. 
  • Po drugie wtedy, kiedy tłem dla lustra jest jakaś okazała tapeta, np. w roślinne lub geometryczne wzory. 
lustro łazienkowe
r.

Lustro łazienkowe – z ramą czy bez ramy? 

Moda na lustra łazienkowe bez ram pojawiła się mniej więcej w roku 2000 i utrzymywała przez dobrych kilkanaście lat. Od jakoś czas czasu obserwujemy jednak prawdziwy renesans luster łazienkowych z ramami – tak klasycznych, jak i bogato zdobionych, niekiedy wręcz przypominających ramy drogocennych dzieł sztuki. 

Ale trendy trendami… Podobnie jak w przypadku kształtu, także wybór ramy lustra lub jej braku powinien być podyktowany stylem, w jakim urządzona jest nasza łazienka. Style „skromne” – minimalistyczny, nowoczesny, loftowy, industrial, skandynawski itp. – lubią się z lustrami łazienkowymi bez ram. Style „bogate” – boho, shabby chic itp. – dobrze komponują się zaś z obramowanymi lustrami.

Lustra o wąskiej, delikatnej ramie są absolutnie ponadczasowe i pasują do właściwie każdego stylu

Jeżeli podobają Wam się lustra bez ram, ale obawiacie się, że będą one sprawiały wrażenie „niewykończonych, możecie zdecydować się na osadzenie lustra równo z płytkami. Takie rozwiązanie daje naprawdę świetny efekt i bardzo dobrze sprawdza się w małych łazienkach. 

Lustro do bardzo małej łazienki na pewno nie powinno posiadać bogato zdobionej ramy. Optycznie pomniejszy to i zagraci przestrzeń. 

lustro do łazienki
lustro łazienkowe

Lustro do łazienki – jak je prawidłowo oświetlić?

Lustro łazienkowe możemy oświetlić na wiele różnych sposobów:

  • Pojedynczą lampą nad lustrem
  • Taśmą led wokół lustra
  • Bocznymi kinkietami
  • Wbudowanym oświetlaniem. 

Niezależnie od wybranego rozwiązania oświetlenie lustra w łazience powinno mieć chłodną barwę, zbliżoną do światła naturalnego. Ciepłe światło ma bowiem tendencję do zniekształcania kolorów i męczy wzrok podczas dłuższego kontaktu. Idealna temperatura barwową dla oświetlanie lustra w łazience to 5000 – 6500 K. Wskaźnik oddawania barw (RA) powinien z kolei być na poziomie minimum 80. Wskazane jest także, by oświetlenie lustra w łazience było rozproszone – przez klosz, przesłonę itp. Goła żarówka bez wątpienia się tutaj nie sprawdzi. 

Gdy zależy nam na idealnym makijażu, zainwestujmy w dodatkowe oświetlenie przy ramie lustra. Dwa źródła światła wyeliminują powstawania ewentualnych przeszkadzających cieni. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: