[Nowy rok, piękniejsze wnętrza] Aranżacja sypialni – od czego zacząć?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Sypialnia jest miejscem wyciszenia, relaksu i prywatności. Idealna aranżacja sypialni powinna dotyczyć wielu aspektów – doboru kolorów, dodatków, posadzki, oświetlenia, i co najważniejsze, wygodnego łóżka. Sprawdź, co warto wiedzieć o urządzaniu sypialni!

Jakie kolory wybierać do sypialni?

Decyduj się na ciepłe acz stonowane kolory. Wpłyną one na twój dobry nastrój i jednocześnie będą pomocne do tego, by się wyciszyć. Zatem warto zdecydować się na nieśmiertelną klasykę w postaci szarości, beży, bieli lub brązów, które zostaną przełamane pastelowymi lub intensywnymi detalami.

A jeśli szukasz pomysłów na aranżacje kuchni i łazienki, odwiedź Strefę GROHE. Dowiesz się m.in. jak urządzić łazienkę na poddaszu i czym wyłożyć łazienkę bez płytek!

Podłoga w sypialni

Jako że sypialnia ma być miejscem ciepłym i kojącym, warto unikać zimnych płytek ułożonych na podłodze. Zaczynanie każdego poranka od postawienia bosej stopy na zimnej podłodze może być nieprzyjemne. Polecamy natomiast wykładziny, a także drewno w postaci desek lub paneli podłogowych. Niezależnie od wybranego materiału, w sypialni powinny pojawić się dywany lub chodniki, które położone przy łóżku, z pewnością będą pomocne.

Łóżko jako centrum sypialni

Najważniejszym elementem w sypialni jest łóżko. Dlatego w pierwszej kolejności należy zdecydować, jakie będzie ono miało wymiary. Jeśli ma to być łóżko jednoosobowe – jego szerokość powinna wynosić co najmniej 1 m, natomiast w przypadku łózka dwuosobowego – minimum 1,6 m. Na komfort domownika składa się również wysokość łóżka – powinna ona wynosić co najmniej 0,5 m.  Jeżeli planujesz łóżko na antresoli, sprawdź, czy będzie dobrze komponować się z resztą aranżacji. W przypadku małej sypialni możesz wybrać łóżko chowane w szafie.

Czy każdy materac nadaje się do spania?

Szacuje się, że 1/3 życia spędzamy w łóżku, dlatego dobrze jest zadbać o wygodny materac, na którym organizm będzie mógł się zregenerować w trakcie snu. Jak wybierać materace do spania? Przede wszystkim nie może być on zbyt miękki i twardy. Twardość materaca dobiera się zgodnie z wagą i wzrostem domowników. Najlepsze z nich oznaczone są symbolami od H2 do H4, z czego H2 nadaje się dla osób z wagą poniżej 80 kg, a ważące powyżej 100 kg – H4.

Jeśli wybierzesz zbyt twardy materac – nic straconego. Na rynku można dostać wiele pokrowców i nakładek. Są one najczęściej wykonane z pianki, która ma wysoką sprężystość. Dzięki temu materiał dopasowuje się do krzywizn ciała.

Oświetlenie sypialni – czy musi być w niej ciemno?

Światło w sypialni powinno mieć żółtą, ciepłą barwę, dzięki czemu nie męczy wzroku, a tworzy odpowiedni nastrój i klimat. Oprócz oświetlenia głównego, dobrze jest zdecydować się na oświetlenie punktowe, które ukryje niewielkie mankamenty i uwypukli walory wnętrza. Oświetlenie punktowe może pojawić się po obu stronach łóżka w postaci kinkietów, lamp wiszących lub zwykłych lampek umiejscowionych na szafkach nocnych.

Puchate wnętrze – czyli jakie dodatki będą najlepsze do sypialni?

Kluczowe dla aranżacji sypialni jest dobranie odpowiednich dodatków i materiałów. W tym przypadku najlepiej sięgać po naturalne tkaniny, tapicerowane zagłówki, dekoracyjne poduszki i pledy.

Sypialnia urządzona według feng shui

Zgodnie z feng shui energia, która przepływa w sypialni jest bardzo ulotna. Dlatego w tym pomieszczeniu należy zachować umiar ze wszystkimi dodatkami i przedmiotami emitującymi promieniowanie elektromagnetyczne. Jeśli decydujemy się na dodatki, powinny być one wykonane z naturalnych materiałów. Łóżko nie powinno znajdować się naprzeciw drzwi i jeśli jest dwuosobowe, powinno być dostępne przejście po jego obu stronach. Zaleca się, by naprzeciw łóżka znajdowało się okno.

A jeśli w sypialni znajdziesz miejsce na toaletkę…

Każda pani domu zasługuje również na kącik, w którym będzie mogła przeprowadzić wszelkie zabiegi kosmetyczno-pielęgnacyjne. Oświetlona toaletka może okazać się pomocna w uporządkowaniu kosmetyków i wszelkich bibelotów. Aby toaletka nie odcinała się wizualnie od reszty wnętrza, warto złagodzić ją miękkim siedziskiem lub krzesłem, na którym umieszczone zostaną puchate poduszki.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: