Łóżko w szafie, czyli jak urządzić małą sypialnię?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Tapczanopółka czy łóżko w szafie łączy w sobie zarówno zalety wygodnego łóżka, jak i dodatkowego mebla. Dowiedz się wszystkiego o składanym łóżku w szafie i poznaj triki na aranżację niewielkiej przestrzeni w sypialni!
 

Kto wymyślił łóżko chowane w szafie?

Łóżko w szafie opatentował w XX w. Wiliam Lawrenc Murphy. Wymyślił on mechanizm, dzięki któremu łóżko podnosiło się na specjalnie zaprojektowanych zawiasach i w całości chowało się do szafy. Jego wynalazek podyktowany był tym, że w tamtych czasach dobre obyczaje zakazywały przebywania kobiet w sypialni mężczyzny. Jednak po schowaniu łóżka w szafie pomieszczenie udawało, że nie jest sypialnią, a wtedy gospodarz mógł przyjmować w odwiedziny również kobiety. W latach ‘60 XX w. w Polsce bardzo popularne stały się tapczanopółki, które pojawiały w niemal każdym mieszkaniu.
 

 

Łóżko w szafie możesz kupić sam stelaż lub cały mebel

Łóżko w szafie możesz zrobić samodzielnie, wystarczy, że kupisz ramę z odpowiednim mechanizmem i masz pomysł, jak ją zaaranżować. Jednak obecnie producenci oferują łóżka chowane w szafie, które są funkcjonalne, solidnie wykonane i bezpieczne, więc nie będziesz mieć kłopotu z wyborem gotowego projektu. Zabezpieczeniem przed tym, aby łóżko nie opadało lub nie zamykało się samodzielnie jest mechanizm zaopatrzony w odpowiednią liczbę sprężyn.
 

Jeśli interesują cię ciekawe i funkcjonalne rozwiązania do małych pomieszczeń, to sprawdź nasze artykuły: jak funkcjonalnie urządzić kuchnię, łazienka – aranżacje w bloku, półki na przyprawy kuchenne. Szukasz dalszych inspiracji? Poznaj Strefa Grohe Radzi!

Montaż łóżka chowanego w szafie

Sposób montażu takiego łóżka może być zarówno poziomy, jak i pionowy – wszystko zależy od tego, jakie ustawienie będzie najbardziej pasowało do twojego wnętrza. Nowoczesne łóżka składane wyposażone są w mechanizmy, które otwierają się i zamykają się za pomocą pilota. Ponadto niektóre łóżka posiadają specjalne pasy, które przytrzymują pościel wtedy, kiedy łóżko jest złożone. Jeśli łóżko nie będzie miało takiego udogodnienia, pościel może spadać. Innym rozwiązaniem w tej sytuacji będą specjalne pojemniki na pościel.
 

 

Ceny stelaży łóżek składanych zaczynają się od 750 zł.

W co zamieni się łóżko po złożeniu?

Mechanizmy chowanych łóżek mogą mieć różnorakie rewersy: półkę, szafę, stolik, a nawet kanapę. Każda z tych funkcji może być wykorzystana do aranżacji małego pomieszczenia w twoim domu. Szafa, w której ukryte jest łóżko może być jedynie maskującą obudową, ale przy dobrym zaprojektowaniu całego mebla możesz otrzymać np. kompaktowy regał z przesuwnymi półkami. Dostępne są również modele z obrotowym mechanizmem, które chowają łóżko, jak drzwi do ukrytej komnaty!
 

 

Łóżko chowane sprawdzi się również w pokoju dziecięcym, w którym nie zbyt wiele miejsca, a każda przestrzeń jest wykorzystywana do gier, zabaw i nauki.

Aranżacja małego wnętrza

Przy aranżacji małego pokoju zwróć uwagę na wszystkie elementy wystroju i zadbaj o to, aby wszystko harmonijnie do siebie pasowało. W małym pomieszczeniu nie może być zbyt dużo mebli, a ich gabaryty nie powinny sprawiać wrażenia, że przytłaczają niewielką przestrzeń. Tego typu pomieszczenia narzucają minimalizm i aranżacyjne uporządkowanie.
 

 

Co zrobić, aby dobrze zaaranżować niewielką przestrzeń sypialni?

Wybieraj jasne, pastelowe kolory, które rozjaśnią wnętrze. Szafę, komodę lub stoliczek nocy postaw na zgrabnych, smukłych nóżkach, a jeśli możesz, to wybierz kompaktowy, składany stoliczek nocny. Ponadto drzwi szafy przesuwnej możesz wyposażyć w lustra, dzięki czemu optycznie powiększysz przestrzeń i zaoszczędzisz miejsce na ścianie. Unikaj ciężkich kotar i zasłon, gdyż zabiorą światło z okna i przytłoczą swoim ciężarem niewielką przestrzeń pokoju. Dobrze dobrane, punktowo umieszczone oświetlenie będzie sprzyjało tworzeniu miłej i przytulnej atmosfery.
 

Jakie łóżko w małym pomieszczeniu?

Alternatywną opcją dla łóżka w szafie jest łóżko piętrowe lub z antresolą. Oczywiście takie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w wysokich pomieszczeniach.

Antresola – to przestrzeń półpiętra wydzielona pod sufitem. Na antresole można się dostać za pomocą schodów lub drabiny. Wysokość antresoli i komfort jej użytkowania zależy od tego, w jak wysokim pomieszczeniu została postawiona.

Na antresoli możesz wygospodarować miejsce na łóżko, ale także zrobić przyjemny kącik czytelniczy. Rozdzielenie strefy dziennej i nocnej pomoże Ci dobrze zorganizować przestrzeń w domu.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: