Nowoczesna sypialnia – jak ją urządzić?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Styl nowoczesny, inaczej modernistyczny, to przede wszystkim ukłon w stronę minimalizmu, prostoty i przestrzeni. Naczelną zasadą tej stylistyki jest zaś założenie, że „forma podąża za funkcją”. Sprawdź, jak powinna wyglądać nowoczesna sypialnia urządzona w duchu modernizmu.

Nowoczesna sypialnia to prostota i minimalizm

Wnętrza stylu nowoczesnego cechują minimalizm i prostota. Oznacza to brak miejsca na ornamenty, dekoracje i dodatki. Generalnie w modernistycznym stylu urządzania wnętrz dominuje przekonanie, że „mniej znaczy więcej”. Prostota zaś przejawia się w funkcjonalności mebli i dodatków, a ta wynika z przekonania, że „forma podąża za funkcją”. Oznacza to brak we wnętrzu przedmiotów nieuzasadnionych użytkowo, lub takich, których wzornictwo nie idzie w parze z cechami przedmiotów, przede wszystkim zaś z ich funkcją.  W nowoczesnej sypialni powinny więc znaleźć się meble w ograniczonej liczbie, bez zdobień, o geometrycznych i prostych kształtach. W tego typu wnętrzu generalnie przyjmuje się zasadę tzw. linii prostych, zgodnie z którą projektuje się meble, jak i planuje ich ustawienie.
 

 

Nowoczesna sypialnia – pokój z przestrzenią

Cechą nowoczesnego wnętrza jest przestrzeń. Zazwyczaj więc modernistyczne mieszkania cechują się otwartymi przestrzeniami, niepodzielonymi przez ściany – jedyny sposób na oddzielenie pomieszczeń to ich kolorystyczne zróżnicowanie. Nowoczesna sypialnia może więc z powodzeniem współdzielić przestrzeń z łazienką czy garderobą.
 

Stal nierdzewna i chrom w nowoczesnej sypialni

Ulubionymi materiałami projektantów tworzących w modernistycznym duchu są: stal nierdzewna, chrom, szkło, laminowane drewno i skóra. To materiały kojarzące się z prostotą i oszczędnością formy. W nowoczesnej sypialni powinny więc znaleźć się np. stoliki ze stalowymi nogami czy chromowane ramy łózka.
 

 

Nowoczesne biel, czerń i szarości w sypialni

Kolorami dominującymi we wnętrzach stylu nowoczesnego są biel i czerń, a także odcienie szarości. W stylu modernistycznym używa się także różnych odcieni kolorów ziemi – brązów i beży. Jako dodatki idealnie sprawdzą się tzw. kolory podstawowe – czerwień, żółć i kolor niebieski.
 
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o korzeniach stylu nowoczesnego, zapraszamy do zapoznania się z założeniami Bauhausu – niemieckiej szkoły artystyczno-rzemieślniczej, której poglądy podłożyły fundament pod styl modernistyczny, i które znacząco wpłynęły na dziedziny takie jak architektura, sztuka czy wzornictwo przemysłowe. Więcej o Bauhausie przeczytasz tutaj: https://domolubni.pl/sie-zaczelo-krotka-historia-designu-vol-2/
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)