Czy tanie panele podłogowe mogą być dobre? Podpowiadamy co wybrać

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Tanie panele podłogowe często są równie piękne, jak te, których cena za metr jest kilkukrotnie wyższa. W czym tkwi różnica i czy na pewno ją zauważymy? Sprawdzamy, jakie panele podłogowe wybrać.

Najdroższe i najtańsze panele podłogowe – czym się różnią?

Drogie i tanie panele podłogowe różnią się nie tylko designem i chociaż tanie panele często są bardzo ładne, to nie trzeba być ekspertem, żeby doszukać się różnic w ich jakości. Podstawowe czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając panele podłogowe to:

Struktura

Zanim spojrzymy na kwestie techniczne, najpierw wybieramy panele oczami. Za najładniejsze większość z nas uznaje te, które najbardziej przypominają naturalne drewno.

Jedna z pierwszych rzeczy, jaka rzuca się w oczy podczas oglądania paneli podłogowych to właśnie ich struktura – to, czy są przyjemne w dotyku i czy słoje wyglądają naturalnie.

Struktura paneli podłogowych ma oczywiście ogromny wpływ na cenę. To jedyny czynnik, który jesteśmy w stanie ocenić, nie patrząc na specyfikację techniczną. Producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę, dzięki czemu dopracowują swoje rozwiązania do perfekcji. Nowoczesne panele podłogowe z górnej półki swoją strukturą do złudzenia przypominają prawdziwe drewno, ale za to złudzenie, trzeba odpowiednio zapłacić.

panele podłogowe

Sposób montażu paneli podłogowych

Nowoczesne panele podłogowe montuje się bez użyciu kleju, dzięki czemu możemy położyć je nawet bez zrywania poprzedniej nawierzchni. Panele świetnie sprawdzają się na ogrzewaniu podłogowym i można je ułożyć nawet bez pomocy fachowców.

Producenci informują o sposobie montażu paneli na opakowaniu. By uniknąć charakterystycznych odgłosów, jakie wydają słabo dociśnięte panele, można położyć pod nie warstwę (tkaninę) tłumiącą.

Grubość paneli

To, jaką grubość będą miały nasze panele, ma bezpośredni wpływ na ich wytrzymałość i tendencje do odkształcania się. Tanie panele podłogowe przeważnie mają grubość 6-8 mm, przy czym 8 mm to już przyzwoity parametr, ale na rynku znajdziemy również panele o grubości 10 czy 12 mm. Te ostatnie będą znacznie bardziej wytrzymałe na nacisk (np. ciężkich mebli lub damskich obcasów).

tanie panele podłogowe

Klasa użyteczności paneli

To informacja, która mówi nam o tym, do jakich pomieszczeń przeznaczone są dane panele podłogowe. Na opakowaniach znajdziemy oznaczenie wyrażone liczbą -od 21 do 33- cyfry w tym oznaczeniu należy interpretować jako dwie osobne informacje.

Pierwsza cyfra dotyczy przeznaczenia paneli:

2 – pomieszczenia mieszkalne – rzadko użytkowane w butach, mniej narażone na wilgoć i zarysowania
3 – pomieszczenia użyteczności publicznej – nastawione na intensywną eksploatację

Druga cyfra to informacja o natężeniu ruchu w pomieszczeniu:

1 – niski poziom natężenia
2 – średni
3 – wysoki
Do kuchni najlepiej wybrać panele o klasie użyteczności 23, ale już do sypialni lub gabinetu powinna wystarczyć klasa 21.

Klasa ścieralności paneli

Wskaźnik ścieralności informuje nas o tym, na ile dane panele podłogowe są odporne na ścieranie. Im wyższa klasa, tym wyższa odporność. To ważny wskaźnik, bo ścieraniu ulega zarówno kolor, struktura, jak i sama grubość paneli.
AC1 – AC2 – najniższa klasa ścieralności – panele podłogowe tego typu są już niemal niedostępne na rynku.
AC3 – AC4 – średnia klasa ścieralności – pozwala na położenie paneli w pomieszczeniach używanych na co dzień.
AC5 – najwyższa klasa ścieralności – panele podłogowe tego typu są wysoce odporne na ścieranie i z pewnością posłużą przez wiele lat.

Czy tanie panele podłogowe mogą być dobre?

Tanie panele podłogowe niestety rzadko kiedy mają najlepsze parametry techniczne, ale mogą mieć dobre lub bardzo dobre. W rzadziej używanych pomieszczeniach spokojnie możemy zdecydować się na tanie panele podłogowe, które będą nam się po prostu podobać. W pomieszczeniach takich jak kuchnia, salon czy przedpokój lepiej zainwestować w droższe, bardziej wytrzymałe panele podłogowe, lub szukać tanich z dobrą specyfikacją techniczną.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-01-19 11:33:44
Lejla
Dla mnie ważne jest żeby panel współgrał z wyposażeniem i designem pomieszczenia. Parametry techniczne zwykle stawiam na 2 miejscu.
2021-01-16 14:37:41
Mija
Czy warto przy wyborze paneli zwracać uwagę na producenta ?
2017-05-30 12:10:09
wrooobel
Jeżeli chodzi o polke AC4 to poelcam goraco Swiss Krono. Wytrzymale bardzo i altwe w montazu.
2017-07-05 15:23:06
Domolubni
Dziękujemy za poradę ;)