Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do łazienki?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

By należycie dbać o higienę i pielęgnację, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie w łazience. Tymczasem brak okien w tego typu pomieszczeniach to niemal standard. Wszystko zależy więc od lamp! Jeśli nie jesteś pewien, jakie wybrać i gdzie je umieścić, mamy dla ciebie garść wskazówek.

W jakich miejscach powinno się znajdować oświetlenie w łazience?

Popularnym i często funkcjonalnym rozwiązaniem jest zamontowanie na suficie oświetlenia głównego, a dla ulepszenia widoczności ustawienie dodatkowych lamp, przede wszystkim w okolicy lustra. To właśnie tam światło jest najbardziej potrzebne – golenie się czy robienie makijażu wymaga bowiem precyzji, a więc i dobrej widoczności. Promień światła powinien też obejmować
umywalkę. Podstawowym elementem oświetlenia pozostaje jednak lampa zawieszona na suficie. Najczęściej w tej roli występuje plafon. W retro wnętrzach lepiej jednak wybrać żyrandol.

Zdarzyło ci się kiedyś robić coś przed lustrem i zmagać się z cieniem przysłaniającym widok? Prawdopodobnie oświetlenie w łazience nie było rozmieszczone równomiernie albo lamp było zbyt mało i nie dawały dość światła, by rozjaśnić każde miejsce. Pamiętaj o tym, zastanawiając się, gdzie zamontować lampy. Jeśli główna lampa nie daje wystarczająco dużo światła, wtedy właśnie konieczna jest instalacja dodatkowych źródeł oświetlenia.

jak dobrać oświetlenie do umywalki

Lampa do łazienki a kwestie techniczne

Nie bez powodu inne lampy są przeznaczone do łazienek, a inne do pozostałych pomieszczeń. W tych pierwszych panuje wilgoć i istnieje większe ryzyko, że lampa przypadkiem ulegnie zalaniu. Dlatego oświetlenie do łazienki musi być zabezpieczone przed tymi czynnikami. Skąd możesz wiedzieć, że dany model jest przeznaczony do łazienek? Producent powinien umieścić na nim informację, że wskaźnik IP (Index of Protection) wynosi minimum 44. Jeśli tak nie jest, lepiej poszukaj innej lampy.

Ponieważ oświetlenie w łazience o ciepłej barwie daje efekt, który w największym stopniu przypomina światło słoneczne, to właśnie na nie najlepiej się decydować.

Lampa łazienkowa nad lustro – różne możliwości

Pamiętaj, że lampy w łazience pełnią również rolę dekoracyjną. Jest to szczególnie istotne w przypadku lamp umieszczonych w okolicach lustra – w przeciwieństwie do głównego oświetlenia, nie trzeba patrzeć w sufit, by zobaczyć jaki design je charakteryzuje.

W okolicy lustra możesz zamieścić kinkiet łazienkowy – np. jeden duży albo kilka mniejszych. Ciekawą propozycją jest też wykorzystanie lustra z wbudowaną listwą z oświetleniem. Wybór jednego rozwiązania najlepiej uzależnić od stylu, w jakim jest urządzona twoja łazienka.

jak dobrać oświetlenie do łazienki
jak dobrać oświetlenie do łazienki

Nowoczesny styl a wybór lampy łazienkowej

jak dobrać oświetlenie do nowoczesnej łazienki

Ta estetyka lubi proste, geometryczne formy, dlatego w tym przypadku warto zdecydować się na podłużny kinkiet łazienkowy o kwadratowym kształcie, który wystarczy ustawić nad lustrem. Korzystnie prezentują się też małe lampy łazienkowe ścienne przypominające niewielkie walce. Ponieważ w nowoczesnym stylu ostrożnie podchodzi się do kolorów, lampy powinny mieć taki sam odcień co armatura, czyli np. matowej stali.

Jaka lampa nad lustro do łazienki retro?

Styl retro lubi ozdoby, dlatego wybierając kinkiet łazienkowy szukaj propozycji o dekoracyjnej formie. Pasjonuje cię dawne kino albo klimat starego Hollywood? W takim razie wokół lustra zamontuj okrągłe żarówki, kojarzące się z toaletkami i garderobami gwiazd filmowych. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak tylko w przypadku dużych luster.

Lampa do industrialnej łazienki

Podoba ci się styl industrialny i chcesz go wprowadzić do swoich wnętrz? Nie omijaj przy tym łazienki. W tym stylu szczególnie ważne jest dobre oświetlenie. Na szczęście na rynku bez trudu znajdziesz lampy nad lustro o designie inspirowanym epoką przemysłową i fabrycznym oświetleniem. We współczesnej wersji będą to modele w kolorze mosiądzu, czasem sztucznie postarzane i z wyraźnie widocznymi elementami konstrukcji, takimi jak śrubki. Sprawdzą się także żarówki bez klosza zwisające z sufitu po obu stronach lustra, zawieszone na długim kablu.

jak dobrać oświetlenie do industrialnej łazienki
jak dobrać oświetlenie do industrialnej łazienki
Jeśli nie wiesz jeszcze, w jakim stylu chcesz urządzić swoją łazienkę, poczytaj o naszych propozycjach w tym artykule! Znajdziesz tam też wskazówki, jak urządzić wnętrze według wytycznych dla każdej z nich. Tutaj dodatkowo przeczytasz o tym, jakie nietypowe rozwiązania można wprowadzić do łazienki, by zwiększyć komfort jej użytkowania i urozmaicić wygląd wnętrza.

Lampa łazienkowa nad lustro i główna (na sufit) to najważniejsze elementy oświetlenia, o które powinieneś zadbać. Dodatkowo możesz też pokusić się o zamontowanie listwy w okolicy prysznica albo wanny. Wiele zależy od tego, jak duża jest twoja łazienka – być może trzeba będzie na suficie umieścić kilka mniejszych lamp. Wtedy nawet duży metraż będzie odpowiednio rozświetlony, a korzystanie z łazienki nie będzie sprawiać żadnych trudności!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: