Jak wybrać najlepszy zestaw prysznicowy?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Urządzając łazienkę warto przyjrzeć się rozwiązaniom kompleksowym. Jednym z nich jest zestaw prysznicowy. Podpowiadamy, jak na co zwracać uwagę i jak wybrać najlepszy zestaw prysznicowy.

Co to jest zestaw prysznicowy?

Tym, co odróżnia zestaw prysznicowy od innych rozwiązań dla łazienki z prysznicem, jest prostota i kompleksowość tego rodzaju armatury. Zamiast kupować osobno elementy takie jak bateria prysznicowa, słuchawka, deszczownica i elementy je łączące, możemy zdecydować się na kompletny zestaw – dzięki temu całość będzie jednolita stylistycznie i zyskamy pewność, że wszystko do siebie pasuje, również pod względem funkcjonalności.

Co powinien mieć dobry zestaw prysznicowy?

W skład standardowego zestawu prysznicowego wchodzi zwykle bateria, słuchawka prysznicowa z wężem, a także drążek i deszczownica.

Bateria do zestawu prysznicowego

Wybierając zestaw prysznicowy, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania baterii, która wchodzi w jego skład. Dobra, nowoczesna bateria prysznicowa nie tylko podaje nam wodę, ale dba także o jej oszczędzanie. Dlatego możemy się spotkać z takimi rozwiązaniami jak ograniczniki przepływu wody, czyli blokady na uchwytach, które ustawione są w taki sposób, by maksymalny przepływ wody przez słuchawkę czy deszczownicę był jednocześnie komfortowy i stosunkowo oszczędny. Jeśli będziemy z jakiegoś powodu potrzebowali silniejszego strumienia, jest to możliwe – wymaga tylko „popchnięcia” uchwytu baterii poza punkt blokady. Podobne ograniczniki stosuje się również dla temperatury, aby zapobiegać poparzeniom lub przypadkowemu włączeniu zbyt gorącej wody, gdy np. potrącimy uchwyt baterii łokciem.
 
Zestaw prysznicowy Grohe Euphoria-2 Zestaw prysznicowy Grohe Euphoria Zestaw prysznicowy Grohe Eurocube
 

Słuchawka prysznicowa w zestawie

Zestaw prysznicowy nie może obejść się bez dobrej słuchawki. Standardem są takie, które mają do wyboru kilka różnych strumieni – zwykły, deszczowy, masujący, mgiełkę i inne. Posłużą one do zamienienia prysznica w domowe spa, dzięki któremu będziemy mogli obudzić się orzeźwiającym prysznicem z rana lub zrelaksować się wieczorem po długim dniu. Różnice w cenach słuchawek prysznicowych ze zmiennymi strumieniami i zwykłych są na tyle niewielkie, że nie warto rezygnować z tej drobnej przyjemności – na pewno docenimy ją w codziennym użytkowaniu. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe opcje słuchawki – dobrze jeśli ma w sobie funkcję eko, która ogranicza przepływ wody, szczególnie jeśli nie wybraliśmy takiej funkcji w baterii prysznicowej. Natomiast absolutnie niezbędny jest system anti-calc, czyli silikonowe wykończenie otworów w słuchawce, które sprawia, że osadza się na nich o wiele mniej kamienia i innych zanieczyszczeń, a te, które się pojawią, są łatwe do usunięcia. Dzięki temu łatwiej będzie nam czyścić nasz zestaw prysznicowy.
 

 

Deszczownica – niezbędna w zestawie prysznicowym

Zestaw prysznicowy bez dobrej deszczownicy jest jakby niekompletny, dlatego zwykle jest standardowym elementem wchodzącym w jego skład. Deszczownica to duży panel przypominający płaską słuchawkę prysznicową, który mamy umieszczony nad głową. Wypływający z niej strumień wody daje wrażenie stania na przyjemnym deszczu, co wyjątkowo dobrze sprawdza się jako sposób na relaks. Również deszczownice miewają opcje zmiennych strumieni, dzięki czemu taki zestaw prysznicowy z powodzeniem może stać się elementem tworzącym domowe spa. Podczas wybierania deszczownicy sprawdza się zasada: im większa, tym lepsza.
 

 

Drążek w zestawie prysznicowym

Nie jest to element obowiązkowy, ale dla niektórych może mieć istotne znaczenie. W zależności od tego, czy wybieramy „jednoczęściowy” zestaw prysznicowy, czy też wersję podtynkową, będziemy mieli do czynienia z różnymi drążkami. W zestawach, które są niejako jedną całością, drążek jest kluczowym elementem łączącym baterię, deszczownicę i na którym zaczepiona jest słuchawka prysznicowa. Gdy zdecydujemy się na podtynkowy zestaw prysznicowy, możemy wybrać krótszy drążek, dostosowany do naszych potrzeb lub zupełnie z niego zrezygnować, pozostawiając jedynie montowany do ściany uchwyt na słuchawkę. Jeśli z jakiegoś powodu nie mamy deszczownicy, dobrze jest wybrać długi drążek, który pozwoli na zawieszenie słuchawki prysznicowej nad głową, która w ten sposób zastąpi częściowo funkcje deszczownicy.

Ile kosztuje zestaw prysznicowy?

Ceny najprostszych zestawów prysznicowych zaczynają się już od ok. 500 zł, a sięgać mogą nawet 5000 zł. W tych najtańszych zestawach mamy jedynie podstawowe elementy zewnętrzne, czyli słuchawkę, prostą deszczownicę i drążek – czasem jakąś wersję baterii. Cena rośnie zaś wraz ze wzrostem jakości i ilością elementów. Dobry zestaw prysznicowy z wyższej półki będzie zawierał w sobie wszystkie elementy przyłączeniowe niezbędne do montażu, a jego komponenty będą wysokiej jakości. Możemy wtedy liczyć na słuchawki i deszczownice z funkcją hydromasażu, a także baterie termostatyczne, zabezpieczające przed zmiennym ciśnieniem wody i przypadkowym poparzeniem.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: