[Ikony designu] William Morris – mistrz roślinnych wzorów!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

William Morris był designerem, który pozostawił po sobie ogromny dorobek w wielu dziedzinach artystycznych. Jakie były założenia jego twórczości i skąd czerpał inspirację? W tej odsłonie Ikon designu postaramy się przybliżyć postać utalentowanego artysty!

Kim był William Morris?

William Morris żył w latach 1834-1896. Zasłynął on przez motyw kwiecistych tapet, które już za życia artysty zyskały międzynarodową sławę. Artysta znany jest również jako pisarz, poeta i myśliciel.
 

 
Morris utożsamiał sztukę z radością życia, która można osiągnąć poprzez zapewnienie pracy, mieszkania i dostępu do ogólnego piękna. Artysta był przeciwny tłumieniu wolności twórczej. Dlatego właśnie jego dzieła zaliczane są do koncepcji sztuki dla sztuki.

William Morris – jak uciec z Londynu na wieś?

W 1859 roku Morris przy współpracy z architektem Philipem Webbem rozpoczął budowę domu dla swojej rodziny. Red House odnosi się do średniowiecza, co jest widoczne zwłaszcza w ostrych łukach nad oknami, a także samym łukiem wejściowym. Budynek jest spełnieniem wizji Morissa, który cenił sobie epokę średniowiecza. Artysta uważał, że należy dążyć do przywrócenia radości z pracy poprzez nastawienie, niczym średniowieczni rzemieślnicy, na realizację potrzeb społeczeństwa, a nie masową produkcję.
 

 

Przeszłość nie umarła; żyje w nas i będzie żyła w przyszłości, którą teraz pomagamy budować – tłumaczył William Morris.

Jak wyglądał słynny dom?

Dom wykonany jest z czerwonej nietynkowanej cegły, co stanowiło wyraźny protest przeciw wiktoriańskim normom. Wewnątrz domu ciekawym elementem aranżacji są schody, które wyposażone są w dębowe słupki, które zwężają się ku górze. Sufit z kolei zdobią geometryczne wzory o regularnym motywie. Dom zdobi wiele średniowiecznych elementów, które widoczne są również na drzwiach mebli. Przybierają one formę wyrzeźbionych elementów.
 

 

Róża na materiale – naturalne wzornictwo

W 1883 roku William Morris zaprojektował tkaninę Róża. Tkanina składa się z róż, gałęzi, liści i ptaków, które całościowo tworzą złożony deseń. Jednocześnie zachowana jest powtarzalność wzorów i neutralne tło.
 

 

Roślinne wzory na tkaninach

STRAWBERRY THIEF z kolei jest dziełem nawiązującym do roślin, które William Morris dostrzegał w ogrodach i szlakach. Dzieła tego typu luźno nawiązywały do naturalnych form roślin, niekoniecznie będąc wiernym odzwierciedleniem danego gatunku.
 

 

Firma, która osiągnęła sukces

William Morris założył własną firmę – Morris&Co, która miała przybliżać sztukę użytkową ludziom z różnych klas społecznych. Produkowano w niej meble i inne przedmioty do wyposażenia wnętrz. Sam właściciel stworzył dla niej ponad 50 wzorów tapet i innych tkanin.
 

 

Ruch Sztuk i Rzemiosł, czyli jak w swoim domu mieć przedmioty piękne i pożyteczne?

William Morris wraz z innymi artystami stworzył ruch Arts and Crafts. Przedstawiciele ruchu przeciwstawiali się masowej i fabrycznej produkcji mebli, a także innych elementów wyposażenia wnętrz. Uważali oni fabryczne przedmioty są niskiej jakości, przez co nawoływali do powrotu do rękodzieła. Członkowie ruchu artystycznego założyli własną szkołę, a także wydawali czasopismoThe Hobby Horse.

Jak stosować wzory Williama Morrisa?

Jego kwieciste wzory na tapetach mogą kojarzyć się głównie ze stylem angielskim, jednak umiejętne ich stosowanie sprawdzi się również w innych stylach. Wystarczy sięgnąć po bardziej stonowane wzory i umieścić je na jednej ścianie. Wzorzystą tapetę warto podkreślić oświetleniem punktowym. Wzór będzie mógł odpowiednio wybrzmieć również przy prostych meblach w neutralnych odcieniach.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: