Stelaż podtynkowy bez tajemnic. Co warto wiedzieć?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Stelaż podtynkowy to współczesna alternatywa dla tradycyjnych, starszych sposobów montażu. To jednak coś więcej niż moda – to nowy standard i wyższy komfort użytkowania.

Jeśli nie jesteś przekonany lub przekonana, czy stelaż podtynkowy to dobre rozwiązanie do Twojej łazienki, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się wszystkiego, co potrzebne, aby podjąć świadomą decyzję.

Czym w ogóle jest stelaż podtynkowy?

Stelaż podtynkowy to konstrukcja, na której montuje się wiszącą ceramikę łazienkową. Jak wskazuje nazwa, stelaż instaluje się w ścianie, pod warstwą tynku, dlatego pozostaje on niewidoczny. Jedyne, co widać, do przymocowana do nieco ceramika.

Stelaż podtynkowy pozwala utrzymać ciężar ceramiki i użytkownika, dlatego najczęściej stosuje się go do montażu toalet i bidetów. Z powodzeniem można jednak wykorzystać go także do montażu umywalek i pisuarów.

Dlaczego warto wybrać stelaż podtynkowy?

  • Po pierwsze, stelaż podtynkowy zapewnia bezkompromisową estetykę. Wszystkie elementy konstrukcyjne i podłączeniowe, a w przypadku toalety także spłuczka, zostają schowane w ścianie.
  • Po drugie, łazienka zyskuje dodatkową przestrzeń, którą w innym wypadku zajmowałaby spłuczka czy wsporniki.
  • Po trzecie, stelaż podtynkowy ułatwia sprzątanie. Podwieszana ceramika ma mniej zakamarków niż ta tradycyjna. Ponadto, dzięki stelażowi, na widoku nie ma żadnych rur, wężyków i innych elementów podłączeniowych, które do tej pory trzeba było skrzętnie wycierać z kurzu.
  • Po czwarte, stelaż podtynkowy warto wybrać z uwagi na jego niezawodność. Wysokiej jakości element będzie służył przez dekady. Dobrze wybrać model na tyle uniwersalny, aby w przypadku remontu łazienki można było wymienić samą ceramikę.
  • W tym miejscu warto obalić mit o trudnej naprawie spłuczki w toalecie podtynkowej. W nowoczesnych modelach, oferowanych np. przez firmę GROHE, dostęp do wnętrza spłuczki jest łatwy i swobodny, dlatego naprawa ewentualnej awarii w jej wnętrzu nie nastręcza kłopotów.

Jakie opcje masz do wyboru?

Stelaże podtynkowe różnią się m.in. rozmiarami i głębokością zabudowy, ale najwygodniej podzielić je ze względu na zastosowanie. Wyróżniamy stelaże do montażu toalety, umywalki, bidetu i pisuaru.

Stelaż do montażu toalety to zdecydowanie najpowszechniejszy wybór wśród użytkowników. Z uwagi na to zainteresowanie wyróżnia go także bogaty wybór modeli. Poza standardowymi rozwiązaniami, w ofercie producentów można znaleźć też takie o niestandardowych wymiarach – idealne do małych łazienek oraz łazienek na poddaszach. Na wyróżnienie zasługują także modele z doprowadzeniem prądu, przeznaczone do montażu toalet myjących i warianty z dedykowanym miejscem na instalację uchwytów, które będą znacznym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych.

Stelaż podtynkowy do montażu umywalki pozwala umieścić ją na odpowiedniej wysokości. Daje też dużo więcej możliwości aranżacji łazienki niż klasyczna umywalka nablatowa. Niektóre modele pozwalają zamontować również baterię ścienną – to kolejna gratka dla estetów.

Inny, istotny podział to ten ze względu na rodzaj zabudowy. Inny stelaż należy wybrać, gdy chcesz zamontować do przy murze lub ścianie szkieletowej – to tzw. zabudowa lekka – a inny do zabudowy ciężkiej, czyli do montażu w murze, na etapie stawiania ściany. Ten drugi rodzaj jest jednak znacznie mniej popularny.

Grohe

1251.46 zł

Grohe Rapid SL – stelaż podtynkowy do WC ściennego
Grohe

1480.05 zł

Grohe Rapid SL – stelaż podtynkowy do bidetu
Grohe

467.60 zł

Grohe Rapid SL – stelaż podtynkowy do umywalki

Rama ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo gwarantująca długoletnią trwałość

Rama ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo gwarantująca długoletnią trwałość

Rama ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo, gwarantująca długoletnią trwałość

Przeznaczony do lekkiej zabudowy 

Przeznaczony do lekkiej zabudowy 

Przeznaczony do lekkiej zabudowy 

Sworznie do mocowania ceramiki regulowane w zakresie 180 – 230 mm

Sworznie do mocowania ceramiki regulowane w zakresie 180 – 230 mm

Jak zbudowany jest stelaż podtynkowy?

Podstawowy element stelaża podtynkowego to stalowa rama, która utrzymuje ciężar ceramiki – i użytkownika, w przypadku toalety lub bidetu.

Kolejna ważna część to odpływ, który pozwala odprowadzić wodę do ścieków. Ma go praktycznie każdy model, bo wodę odprowadza się z każdego rodzaju ceramiki łazienkowej.

To, co wyróżnia stelaże WC, to spłuczka. Może być uruchamiana na różne sposoby – dobrze zastanowić się, co będzie najbardziej komfortowe. Do wyboru są rozwiązania mechaniczne, pneumatyczne i elektroniczne na podczerwień.

Część stelaży do umywalek ma też miejsce na baterię wiszącą. Umożliwiają wtedy stabilny montaż armatury, która będzie „wyłaniać się” prosto ze ściany.

Istnieją też warianty wyposażone w niestandardowe rozwiązania. To m.in. doprowadzenie prądu dla toalety myjącej lub czujniki temperatury do montażu pisuaru z automatycznym spłukiwaniem.

Na co zwrócić uwagę na zakupach?

Pewnie zastanawiasz się, czy tak duży wybór nie utrudni Ci zakupów. Nie martw się – poniżej znajdziesz spis rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, zanim kupisz lub zamówisz konkretny model.

  • Gwarancja. Wiadomo, im dłuższa, tym lepsza. Warto też zwrócić uwagę, co dokładnie obejmuje.
  • Regulacja wysokości i głębokości montażu. Zasadniczo przyjmuje się, że im większe możliwości regulacji, tym lepiej. W przypadku głębokości montażu warto pamiętać, że im mniejsza jej minimalna wartość, tym mniej miejsca będzie potrzebne na instalację stelaża. 
  • Regulacja rozstawu śrub mocujących ceramikę. Musisz upewnić się, że będzie on pasował do wybranej toalety, umywalki, pisuaru czy bidetu.
  • Spłuczka i to, z której strony podłącza się do niej wodę. Dobrze sprawdzić też, czy została odpowiednio wyciszona i drgania wywoływane przez płynącą wodę nie będą się przenosiły na elementy konstrukcyjne budynku.
  • Regulacja spłukiwania w przypadku stelaży do toalet. Wybór odpowiedniej ilości wody ma wpływ na środowisko i Twój portfel. 
  • Rama, która powinna być zabezpieczona przed korozją oraz mieć odpowiednią nośność.
  • Dostęp serwisowy do stelaża powinien umożliwiać swobodną wymianę zużytych/uszkodzonych elementów spłuczki bez konieczności kucia ściany.
  • Kompatybilność z rozwiązaniami innych firm, jeśli masz zamiar je ze sobą łączyć.
  • Sposób połączenia przycisku spłukującego z zaworem w spłuczce – za najbardziej niezawodny uznaje się wężyk pneumatyczny, który ponadto gwarantuje wygodę obsługi i łatwy montaż.
  • Dodatkowe elementy dołączone do zestawu.
Grohe

898.00 zł

Grohe Rapid SL 5w1 – stelaż podtynkowy do WC ściennego
Grohe

723.00 zł

Grohe Rapid SL – stelaż podtynkowy do WC ściennego
Grohe

1072.00 zł

Grohe Rapid SL – stelaż podtynkowy do WC ściennego

10 lat gwarancji producenta

10 lat gwarancji producenta

10 lat gwarancji producenta

Podłączenie wody z góry, z prawej lub z lewej

Podłączenie wody z góry, z prawej lub z lewej

Podłączenie wody z góry lub od tyłu

 klasa głośności – działanie ciche jak szept

I klasa głośności – działanie ciche jak szept

I klasa głośności – działanie ciche jak szept

Regulacja głębokości i wysokości montażu

Regulacja głębokości i wysokości montażu

Regulacja głębokości i wysokości montażu

Akcesoria w zestawie: mata wygłuszająca, wsporniki ścienne, przycisk spłukujący, zestaw GROHE Fresh

Co poza stelażem przyda się podczas montażu?

Stelaż to tylko jeden z elementów, w który musisz zaopatrzyć się przed montażem. Pamiętaj też, aby kupić i przygotować takie rzeczy, jak:

  • Ceramika
  • Armatura w przypadku bidetu i umywalki
  • Przycisk spłukujący w przypadku bidetu i toalety
  • Mata wygłuszająca w przypadku toalety
  • Wsporniki ścienne, które mogą, ale nie muszą być w zestawie

Warto także wziąć pod uwagę gotowe zestawy, które poza samym stelażem zawierają akcesoria montażowe, a nawet przyciski spłukujące i ceramikę. Wybierając taki wariant będziecie mieli pewność, że wszystko, co potrzebne do instalacji otrzymacie w komplecie!

Czy montaż stelaża podtynkowego jest trudny?

Montaż stelaża podtynkowego jest bardziej złożony, niż instalacja klasycznej toalety czy stojącej umywalki. Najczęściej spotykany model, czyli do montażu lekkiego, stawia się przy ścianie, a następnie mocuje się do muru i do podłogi.  Wcześniej należy go wypoziomować. Kolejny krok to obudowanie lekką zabudową, a następnie instalacja ceramiki i ewentualnej armatury.

Nie jest to dobre pole do eksperymentów dla osób, które w podobnych pracach czują się niepewnie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który ma doświadczenie w montażu takich rozwiązań.

Czy stelaż podtynkowy ma wady?

Stelaż podtynkowy ma także swoje wady. Nie są to jednak żadne szokujące fakty, które producenci za wszelką cenę starają się ukryć. W zestawieniu ze wszystkimi zaletami nie mają dużego znaczenia, ale warto mieć ich świadomość. Są to:

  • Złożony montaż, który najczęściej wymaga pomocy specjalisty 
  • Konieczność zaplanowania montażu stelaża już na etapie planowania łazienki

Po przeczytaniu tego artykułu pewnie już masz w głowie odpowiedź, czy warto zdecydować się na stelaż podtynkowy. Nie pozostaje nic innego, jak rozejrzeć się za odpowiednim modelem – teraz już wiesz, jak to zrobić!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: