Tynkowanie ścian – jak zrobić to samodzielnie?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Tynkowanie ścian wymaga specjalnego przygotowania, by wraz z upływem czasu powierzchnia nie pękała i nie odpadały z niej płaty tynku. Duże znaczenie ma wybór odpowiedniego materiału, a także technika jego nakładania. Zobacz, co musisz wiedzieć o tynkowaniu ścian!

Jak wybrać odpowiedni tynk?

Na rynku dostępne są m.in. tynki gipsowe i cementowo-wapienne. To, jaki materiał wybierzesz, powinno zależeć głównie od poziomu wilgoci panującej w danym pomieszczeniu. Duże znaczenie na twój wybór powinien mieć także rodzaj podłoża.
 

 

Tyn gipsowy – co musisz o nim wiedzieć?

Tynk gipsowy jest najlepszym materiałem do ściany z cegieł, betonu i pustaków ceramicznych. Jest to produkt, który wystarczy nałożyć jednowarstwowo – jego grubość na ścianie zazwyczaj nie przekracza 3 cm. Tynk tworzy gładką powierzchnię, przez co świetnie sprawdzi się jako podkład do dalszej obróbki ściany (nakładanie np. tapety, farby i fototapety).

Właściwości tynku cementowo-wapiennego

Natomiast tynk cementowo-wapienny jest niezbędny do wnętrz, w których potrzebna jest grubsza warstwa tynku. Pojedyncza warstwa tynku wg informacji zamieszczanych przez producentów wynosi 2 cm. Aby cieszyć się jak najlepszym efektem, zazwyczaj nakłada się 3 warstwy zaprawy, co daje łącznie 6 cm grubości. Materiał ten stworzony jest do wnętrz wilgotnych, takich jak kuchnia czy łazienka, a także tych, w których zostaną nałożone płytki ceramiczne.
 

 

Jak przygotować ścianę do nałożenia tynku?

Niezależnie od rodzaju tynku, jaki wybierzesz, przed jego nałożeniem musisz oczyścić ścianę ze wszelkich zabrudzeń, tłustych plam i resztek farby. Jeśli na ścianie widoczne są ubytki – nałóż na całej ich powierzchni tynk, co najmniej na 3 dni przed rozpoczęciem dalszych prac. Jest to najważniejszy etap, gdyż jeśli zostaną na ścianie zanieczyszczenia, po jakimś czasie tynk może zacząć odpadać.
 

 

Tynkowanie ścian a gruntowanie

Później należy taką ścianę zagruntować i pozostawić do wyschnięcia. Rodzaj gruntu uzależniony jest od powierzchni twojej ściany, jednak zazwyczaj poleca się wybór preparatu głęboko penetrującego, który wzmocni ścianę i nada jej odpowiednią do rozpoczęcia dalszych prac porowatość. Nałożysz go z pędzlem i wałkiem malarskim. Po tym zostaw ścianę do całkowitego wyschnięcia (w zależności od wielu czynników, może to trwać 4-6 godzin).

W zależności od własnych preferencji możesz wybrać grunt gotowy do użycia lub koncentrat, który przed nałożeniem należy rozcieńczyć wodą. Cena gruntu różni się w zależności od rodzaju i producenta – cena za litr gotowego gruntu zazwyczaj mieści się w okolicach 6 zł za litr, z kolei koncentratu 20 .

Pamiętaj o zabezpieczeniu strategicznych miejscach

Na całej powierzchni ściany możesz zamocować siatkę z włókna szklanego, dzięki czemu wzmocnisz tynk i zapobiegniesz jego pękaniu. Pamiętaj również, że jeśli decydujesz się na tynk gipsowy, musisz odpowiednio zabezpieczyć wszystkie stalowe elementy, gdyż inaczej mogą one ulec korozji.

Tynkowanie ścian – jak przygotować zaprawę?

W przygotowaniu zaprawy kieruj się instrukcjami zamieszczonymi na opakowaniu konkretnego produktu. Suchą mieszankę wsyp do pojemnika wypełnionego wodą, a następnie mieszaj składniki do osiągnięcia jednolitej masy. Pamiętaj przy tym, że zaprawa nie może być rzadka, go będzie spływać po ścianie lub zacznie szybko pękać. Zbyt gęsta zaprawa z kolei nie będzie nadawała się do rozprowadzania na ścianach.
 

 

Jak nakładać zaprawę tynkową?

Tynk możesz nakładać za pomocą agregatora tynkarskiego lub pacą z nierdzewnego metalu. Umieszczaj go od dołu ku górze, pamiętając o wstępnym wypoziomowaniu powierzchni (pomogą ci w tym listwy prowadzące, które podzielą twoją ścianę na konkretne strefy).

Zaraz po nałożeniu zaprawy, zaciągnij nałożoną warstwę, tj. wyrównaj ją na całej powierzchni. Możesz do tego użyć łaty aluminiowej typu H. Narzędzie trzymaj pewnie w obu rękach – twoje ruchy powinny być ciągłe, zdecydowane i skierowane w różne strony.

Nadmiar zaprawy, który zostanie ściągnięty łatą, a następnie użyj do uzupełnienie nierówności i ewentualnych ubytków na powierzchni ściany. Pamiętaj również o usunięciu nadmiaru zaprawy w kątach między ścianami czy sufitem przy użyciu struga aluminiowego stworzonego do narożników.

Po tym, jak powierzchnia częściowo stwardnieje, możesz przejść do gładzenia za pomocą szpachli powierzchniowej – dzięki temu działaniu usuniesz wszelkie drobne niedoskonałości.

Na koniec nawilż ścianę, po zroszeniu jej wodą sięgnij po pacę z gąbką, by wyciągnąć mleczko tynkowe. Gdy mleczko zmatowieje możesz przejść do wygładzania tynku. Tak przygotowana ściana nadaje się do dalszej obróbki.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: