Znalezienie odpowiedniej dla siebie i swojej łazienki toalety (WC, sedesu, ubikacji) może być trudniejsze, niż się z pozoru wydaje. Spójrzmy, jakie rozwiązania i technologie zapewnią najlepszy komfort użytkownika, łatwość utrzymania czystości oraz oszczędność, tak cennej obecnie, wody.
Jakie są rodzaje toalet?
Wyróżniamy trzy zasadnicze rodzaje sedesów. Kiedy budujemy dom, przeprowadzamy generalny remont lub urządzamy mieszkanie w stanie deweloperskim, wybór będzie uzależniony tylko od naszych preferencji, wielkości łazienki i ewentualnie budżetu.
1. Toaleta podwieszana
Podwieszana toaleta montowana jest na ukrytym w ścianie stelażu. Zabudowany jest tak zbiornik, jak i elementy przyłączeniowe i odpływowe, a jedyne, co widzimy, to misa WC i przycisk spłukujący. Stelaże do zabudowy podtynkowej dzielę się na stelaże do zabudowy lekkiej: pod płytę kartonowo-gipsową, i zabudowy ciężkiej: w cegle. Niektórzy producenci, jak np. GROHE, oferują rozwiązania uniwersalne, odpowiednie dla obu konstrukcji. Toaleta podwieszana zajmuje najmniej miejsca, zapewnia wysoką estetykę i łatwość utrzymania czystości – bez problemu możemy np. umyć podłogę pod muszlą. Jest to jednak rozwiązanie najdroższe.
2. Toaleta kompaktowa
Toaleta kompaktowa, popularny „kompakcik”, posiada ceramiczny zbiornik zamontowany bezpośrednio na muszli. Mimo rosnącej popularności wariantów podwieszanych, sedesy kompaktowe nadal mają wielu zwolenników. Niepodważalnymi zaletami takiego rozwiązania są przystępna cena i szeroki wybór najróżniejszych wariantów. Wybierając sedes kompaktowy, musimy zwrócić uwagę na sposób umiejscowienia w nim odpływu: czy jest on pionowy (tzw. warszawski), czy poziomy (tzw. poznański). Będzie to miało zasadniczy wpływ na łatwość (lub trudność) zamontowania podejścia do kanalizacji w zależności od umiejscowienia kielicha rury.
3. Toaleta z dolnopłukiem lub górnopłukiem
Toalety tego rodzaju składają się z osobnej misy WC i plastikowego zbiornika, który może być montowany na różnych wysokościach: nad samym sedesem lub znacznie wyżej. Toalety tego typu nie należą obecnie do najczęściej wybieranych rozwiązań. Plusem toalet z dolnopłukiem lub górnopłukiem na pewno będzie najniższa cena oraz możliwość dosunięcia misy WC bliżej ściany niż w przypadku toalet kompaktowych.
System spłukiwania wody. Jaki wybrać?
Nowoczesna, wodooszczędna toaleta powinna być przede wszystkim wyposażona w technologię spłukiwania dwupojemnościowego: krótkiego, które zużywa 2-3 litry wody, i standardowego, przy którym spływa 5-6 litrów.
W zwykłych systemach spłukiwania woda wydostaje się tylko od strony zbiornika. Znacznie lepsze efekty w czyszczeniu toalety i utrzymaniu w jej obrębie higieny zapewnia tzw. system, kropelkowy, w którym woda zostaje rozprowadzona dookoła muszli.
Bardzo efektywny system spłukiwania, pod nazwą TRIPLE VORTEX, oferuje marka GROHE. TRIPLE VORTEX, przy pomocy (jak sama nazwa wskazuje) trzech wylotów wody, zapewnia jednocześnie bardzo mocny i skuteczny oraz nad wyraz cichy wir wody,
Ceramika sanitarna. Jaka powinna być?
Powłoka misy WC powinna być nie tylko lśniąca i wytrzymała, ale także zapobiegać rozwijaniu się na jej powierzchni bakterii i powstawaniu osadów z kamienia. Różni producenci stosują różne technologie. Marka GROHE proponuje m.in. powłoki zwane PUREGUARD – z trwałymi jonami o działaniu antybakteryjnym.
Kołnierze w misach WC na szczęście odchodzą już powoli do lamusa. Zdecydowanie warto wybrać misę bezkołnierzową – bez żadnych załamań i zakamarków, które trudno doczyścić i w których tworzą się idealne warunki do rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów.
Deska sedesowa. Jaki model sprawdza się najlepiej?
Deska sedesowa przede wszystkim powinna być zrobiona z trwałego, mocnego tworzywa. Znaczne udogodnienia w codziennym użytkowniku przynoszą takie rozwiązania jak: deska wolnoopadająca i deska wypinana. Deska wolnoopadająca jest nie tylko przyjemnie cicha, ale także bezpieczna, bo chroni dzieci przed przytrzaśnięciem sobie palców. Wybierając deskę wolnoopadającą, zwróćmy szczególną uwagę na jakość wykonania zawiasów. Możliwość szybkiego, lekkiego wypięcia deski bardzo ułatwia zaś sprzątanie toalety.
Rozmiar toalety. Jak dobrać go do łazienki?
Wygodne korzystanie z toalety wymaga tego, aby znajdowała się przed nią wolna przestrzeń o minimalnych wymiarach 60-80 na 80 centymetrów. Przed kupieniem sedesu dokładnie zmierzmy naszą łazienkę i wybierzmy WC, które zapewni nam odpowiednio dużo miejsca. Nie powinno nam to nastręczyć większych problemów, bo na rynku dostępne są toalety w kilku standardowych rozmiarach.
Design. Jak powinna wyglądać toaleta?
Bądźmy szczerzy, raczej mało kto myśli o toalecie jak o pięknym przedmiocie. Tymczasem, obok kabiny prysznicowej lub wanny, misa WC jest największą bryłą, jaką montujemy w łazience – mocno przyciąga wzrok i odgrywa kluczową rolę w całej aranżacji. Estetyka sedesu, choć brzmi to trochę niezręcznie, jest zagadnieniem, którego nie możemy tak całkiem zlekceważyć. Najważniejsza zasada jest taka, by forma misy WC nie była oderwana od pozostałych kształtów, jakie pojawiają się w łazience. Prostym sposobem na stworzenie spójnej aranżacji łazienki jest wybranie toalety, umywalki i baterii o podobnym charakterze: obłych lub kubistycznych, masywnych lub delikatnych itp.
Toaleta myjąca
Jeżeli chcecie doświadczyć komfortu, jaki zapewnia bidet, ale w Waszej łazience nie ma wystarczająco dużo miejsca na instalację dwóch ceramicznych mis, odpowiednim rozwiązaniem dla Was może okazać się toaleta myjąca. Decydując się na toaletę myjąca, zwróćmy uwagę na takie udogodnienia jak:
- regulacja temperatury wody;
- kilka rodzajów strumienia, w tym masujący;
- dwa oddzielne ramiona prysznicowe (osobny strumień do okolic intymnych dla pań);
- regulacja intensywności natrysku;
- automatyczne spłukiwanie świeżą wodą przed i po użyciu;
- osuszanie ciepłym powietrzem z regulacją temperatury;
- sterowanie ustawieniem siedziska;
- wewnętrzne i zewnętrzne oświetlenie miski;
- pilot zdalnego sterowania i/lub aplikacja na smartfony iOS i Android.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego