O ozdobieniu ścian pisaliśmy już nie raz – możesz zdecydować się na fototapety, tapety, naklejki, malowidła czy przestrzenne dekoracje DIY. Dziś skupimy się jednak na stosunkowo nowym trendzie wnętrzarskim – panelach dekoracyjnych. Zobacz, jak ozdobić nimi ściany!
Czym są panele dekoracyjne?
Panele dekoracyjne to elementy, z których stworzysz dekoracyjne, dowolne mozaiki na ścianach. Możesz także pokryć nimi całą ścianę, układając panele niczym idealnie pasujące do siebie puzzle. Stworzy to niezwykły efekt wizualny we wnętrzu, zwłaszcza jeśli posłużysz się panelami 3D, czyli o trójwymiarowej powierzchni. Ale panele dekoracyjne nie muszą zawsze występować w zbiorze – równie skutecznie ozdobisz wnętrze jednym, ale za to wielkoformatowym panelem, np. o ażurowym wzorze. Panele dekoracyjne dostępne są zazwyczaj w wielu wariantach kolorystycznych, a jeśli nie – białe panele zazwyczaj można pomalować samodzielnie na wymarzony kolor. Panele ozdobne wykonane są z różnych materiałów, np.:
- pianki poliuretanowej,
- gipsu,
- MDF,
- bejcowanego drewna,
- kompozytów mineralnych (np. o strukturze betonu),
- korka,
- innych.
Miękkie panele dekoracyjne – nie tylko ozdoba!
To panele dekoracyjne wykonane z pianki poliuretanowej, słowem – z materiału, do którego aż chce się przytulać! Z pojedynczych paneli możesz układać rozległe mozaiki na ścianach, ale miękkie panele pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne. Mogą posłużyć także jako miły w dotyku zagłówek łóżka czy izolacja akustyczna w salonie, dzięki czemu stworzysz w swoich czterech kątach prawdziwe kino domowe. Piankowe panele idealnie sprawdzą się także w pokoju dla dziecka, stanowiąc kolorową inspirację do zabawy, ale także zabezpieczając np. rogi ścian przed nieprzewidzianym upadkiem pociechy.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł o miękkich panelach dekoracyjnych Fluffo.
Ścienne panele 3D – efekt wow we wnętrzu
Panele dekoracyjne 3D zazwyczaj wykonane są z gipsu i dodatków mineralnych lub z płyty MDF, a więc materiałów naturalnych. Są stosunkowo lekkie, a ich wymiary zróżnicowane, bo zależne od tego, na jakie kształty paneli się zdecydujemy. Ich wyróżnikiem na tle pozostałych paneli dekoracyjnych jest efekt 3D osiągany dzięki wyżłobieniom na powierzchni paneli. Dzięki strukturze 3D, ułożone na ścianie panele dają niezwykły efekt wizualny! Panele 3D – zarówno te wykonane z gipsu, jak i płyty MDF – możesz samodzielnie pomalować farbą malarską na ulubiony kolor.
Przytulne panele dekoracyjne, czyli drewno na ścianie
Panele wykonane z bejcowanego drewna skutecznie imitują ułożone w stosie belki drewna lub drewniane bloczki. Dzięki swojej naturalności, idealnie pasują do każdego wnętrza, nadając mu niezwykłej przytulności.
Beton na ścianie? Czemu nie!
Jeden z ulubionych materiałów stylów nowoczesnego i industrialnego – beton – coraz częściej króluje w naszych mieszkaniach nie tylko jako element wykończenia podłóg, ale także ścian. Przeważnie panele dekoracyjne o strukturze betonu wykonane są z kompozytów mineralnych, dlatego są stosunkowo lekkie. Dzięki temu podczas ich montażu nie musisz stosować dodatkowych wzmocnień, czy używać specjalnych klejów montażowych. Producenci tego typu paneli często oferują różne wielkości elementów, wynoszące np. od 40×60 cm do 60×100 cm.
Przykłady wielkoformatowych, pojedynczych paneli dekoracyjnych:
Jak montować panele dekoracyjne?
Przed zamontowaniem zakupionych przez ciebie paneli, zapoznaj się z instrukcją montażu dołączoną do produktu lub zamieszczoną na stronie internetowej producenta. Dla przykładu, montaż dekoracyjnych paneli gipsowych polega na:
- sprawdzeniu paneli przed montażem pod kątem ewentualnych uszkodzeń,
- rozplanowaniu dopasowania do siebie poszczególnych paneli (na podłodze),
- wygładzeniu ściany (np. papierem ściernym),
- zagruntowaniu ściany,
- zaplanowaniu ułożenia paneli,
- klejeniu paneli do ściany za pomocą kleju gipsowego,
- połączniu paneli masą szpachlową, a następnie wygładzeniu powierzchni papierem ściernym.
Zobacz więcej realizacji z użyciem paneli dekoracyjnych:
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego