Jak zamontować zlew w blacie, by nic nie przeciekało?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Czeka Cię wymiana zlewozmywaka? Przeczytaj nasz artykuł aby dowiedzieć się jak samodzielnie zamontować zlew na blacie.

Nareszcie udało ci się znaleźć zlewozmywak idealny, ale nie wiesz, jak go zamontować? Na szczęście nie jest to trudne i możesz zrobić to samodzielnie. By jeszcze bardziej ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy krótką instrukcję, która tłumaczy, jakie kroki należy wykonać. Dowiedz się, jak zamontować zlew w blacie w taki sposób, by cała instalacja była szczelna.

Wycięcie otworu w blacie

Otwór w blacie kuchennym musi być dopasowany do wymiarów zlewu. Dlatego potrzebny ci będzie specjalny szablon – prawdopodobnie będziesz musiał go wyciąć z kartonu, w którym znajduje się zlew. Później wystarczy nałożyć szablon na środek blatu, obrysować ołówkiem jego kształt i gotowe! Teraz możesz rozpocząć wycinanie otworu.

Jak to zrobić? W zależności od tego, z jakiego materiału wykonany jest blat, powinieneś korzystać z nieco innych narzędzi. Wyrzynarka sprawdzi się w przypadku blatów z drewna bądź laminatu. Jeśli jednak twój model jest zrobiony np. z kompozytu albo konglomeratu, najlepiej poproś o wycięcie otworu pracowników sklepu.

Z pomocy pracowników sklepu warto też skorzystać przy wycinaniu otworu na baterię w zlewozmywaku.

Ochrona przed przeciekaniem

Jak zamontować zlew w blacie w profesjonalny sposób? Przede wszystkim należy zadbać o szczelność instalacji. By osiągnąć ten cel, musisz wykonać dwie czynności.

Krok 1.

Najpierw sięgnij po silikon sanitarny i rozprowadź go w taki sposób, by pokrywał całą krawędź otworu.

Krok 2.

Następnie użyj taśmy izolacyjnej. Powinieneś nakleić ją wzdłuż obwodu zlewu (od spodu kołnierza). W ten sposób zabezpieczysz instalację przed przeciekami.

Jak zamontować zlew w blacie?

Krok 1.

Najpierw na próbę włóż zlew do otworu w blacie kuchennym. Jeśli okaże się zbyt mały, możesz dokładniej dopasować wielkość otworu przy użyciu pilnika.

Krok 2.

Jeśli zastanawiasz się, jak zamontować zlew w blacie, by zapewnić mu stabilną pozycję, musisz wiedzieć, że zlewozmywaki zazwyczaj montuje się przy użyciu klamer mocujących. Znajdziesz je w zestawie.

Każda z nich musi być zaczepiona o specjalne otwory, które znajdują się w kołnierzu zlewu. Klamry należy oprzeć o blat. Zamieszczaj je parami w takiej kolejności, by druga klamra z pary znajdowała się naprzeciwko pierwszej. Klamry powinny na razie być tylko lekko przykręcone.

Krok 3.

Po wstępnym osadzeniu wszystkich klamer możesz przystąpić do ich ostatecznego skręcania.

System odpływowy

Teraz zacznij montować zestaw odpływowy. Najpierw włóż do sitka uszczelkę, a potem przykręć przelew do zlewu. Następnie włóż uszczelkę do syfonu i połącz ze sobą poszczególne elementy systemu odpływu, przez cały czas pamiętając o nakładaniu kolejnych uszczelek w miejscach wskazanych przez producenta. Na koniec połącz całą konstrukcję z kanalizacją.

Montaż baterii

Twoim ostatnim zadaniem jest montaż baterii. Najpierw nałóż na nią pierścień i podkładkę (czasem nie trzeba tego robić, ponieważ bateria od razu jest połączona z pierścieniem). Potem dokręć do niej śrubę mocującą i wężyki przyłączeniowe, które odprowadzają wodę. Następnie umieść baterię na właściwym miejscu, wkładając najpierw wężyki do otworu w zlewie.

Od spodu nałóż na wężyki podkładki. Powinny znajdować się tuż pod blatem. Później należy je przykręcić.

Kolejny krok to nałożenie uszczelek na końcówki wężyków, a następnie przyłączenie ich do instalacji wodnej, czyli do zaworów z wodą ciepłą i zimną.

Nie wiesz, jaka bateria będzie pasowała do twojego zlewu? Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak dopasować zlewozmywak kuchenny i baterię. Z kolei jeśli zastanawiasz się, na jaki rodzaj baterii się zdecydować, tutaj znajdziesz garść porad, które ułatwią ci wybór.

Jeśli będziesz się kierował powyższymi wskazówkami, montaż zlewu w blacie nie powinien sprawiać ci trudności. Pamiętaj tylko, by uważnie i bez pośpiechu wykonywać po kolei wszystkie zadania. Rezultat na pewno spełni twoje oczekiwania!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: