Rolety okienne do kuchni – co musisz o nich wiedzieć?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Rolety okienne występują w różnych rodzajach i materiałach. Przeczytaj nasze rady, czym kierować się przy wyborze i jakie rolety okienne wybrać do kuchni, by były funkcjonalne i dekoracyjne!

Jakie rolety okienne możesz zamontować w kuchennych oknach?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów osłon okiennych, które możesz dobrać do swojej kuchni. Tak naprawdę wszystko zależy od twojego pomysłu na aranżację wnętrza. Jednak oprócz tego, że rolety okienne to element wystroju wnętrza, spełniają one również funkcje praktyczne. Osłaniają przed widokiem przechodniów, zaciemniają wnętrze, gdy na zewnątrz mocno świeci słońce, a nawet wytłumiają odgłosy i dźwięki z zewnątrz. Do najpopularniejszych rodzajów rolet zaliczamy:

  • rolety w kasetkach,
  • rolety bez kasetek,
  • rolety rzymskie,
  • rolety drewniane.

Każdą z wyżej wymienionych zawiesisz w kuchni, jednak może wiązać się to z pewnymi utrudnieniami w czyszczeniu rolet, warto więc zwrócić na to uwagę jeszcze przed zakupem. Sprawdź również Strefa GROHE radzi, z której dowiesz się, jak urządzać funkcjonalne wnętrze!
 

 

Jak dobrać odpowiednie rolety okienne do kuchni?

Przede wszystkim zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane są rolety. W przypadku, w którym twoja kuchnia jest miejscem częstego gotowania nie unikniesz pary wodnej, intensywnych zapachów i tłustych oparów. Wszystko to osadza się na sprzętach i przedmiotach – w tym również na roletach okiennych. Materiał, z którego wykonane są rolety okienne w kuchni powinien być zatem przede wszystkim praktyczny: niebrudzący się, niechłonący zapachów i łatwy w czyszczeniu.
 

Jeśli chcesz zminimalizować unoszącą się parę wodną, zapachy z gotowania i tłuste opary – zainwestuj w dobry okap kuchenny z filtrami.
Jeśli urządzasz swoja kuchnię, przeczytaj również nasz artykuł o bateriach z wylewką, nowoczesnych bateriach kuchennych, a także jak sprawić, że zwykłe pomieszczenie zamieni się w klimatyczną kuchnię!

Rolety w kasetkach są bardzo łatwe w czyszczeniu

Rolety okienne w kasetkach są jednym z najchętniej wybieranych rodzajów rolet. Materiał jest schowany w estetyczniej kasetce, która dodatkowo chroni zwiniętą roletę przed kurzem. Do tego typu rolety dopasowane są zazwyczaj prowadnice boczne, które sprawiają, że materiał trzyma się w jednej pozycji mimo uchylonego okna. Materiał do tych rolet jest zrobiony z tworzywa sztucznego, zatem bez problemu można go przecierać wilgotną szmatką lub gąbką. Tkanina do rolet występuje w szerokiej palecie barw, wzorów a nawet faktur, więc na pewno dobierzesz coś odpowiedniego do wnętrza kuchni.
 

Niektóre firmy oferują fotorolety, czyli nadrukowanie na powierzchni rolety dowolnie wybranego zdjęcia. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy chcą nadać kuchni indywidualny charakter. Pamiętaj jednak, że fotorolety mogą blaknąć, a trwałe zabrudzenia będą wyglądać na nich bardzo nieestetycznie.

 

 

Rolety bez kasetki są proste w montażu, ale szybciej się brudzą

Wersja rolet bez kasetki jest bardzo popularna. Oferta materiałów jest równie bogata, a sposób zamontowania prostszy. Roletki tego typu możesz zamontować do sufitu, ściany, wnęki okiennej lub bezpośrednio do okna. Przy montowaniu do okna możesz zastosować przezroczyste żyłki, które działają, jak prowadnice i nie pozwalają przesuwać się rolecie. Materiał rolet wolnowiszących jest łatwy w czyszczeniu, brudzi się jednak bardziej niż w przypadku rolet w kasetkach, ponieważ nie ma ochrony w postaci kasetki.
 

 

Rolety okienne dzień-noc mogą występować w kasetce lub bez niej. Charakteryzują się tym, że materiał ma naprzemiennie umieszczone poziome pasy: transparentny i zaciemniający. Dzięki temu w dowolny sposób regulujesz natężenie światła w pomieszczeniu przy ciągłym zachowaniu prywatności.

Rolety rzymskie – piękne, ale niekoniecznie praktyczne w kuchni

Materiałowe story rzymskie – mimo, że są dekoracyjne i nadają wnętrzu przytulności, nie sprawdzą się zbyt dobrze w kuchni, gdyż będą mocno absorbowały zapachy. Fałdy w tych roletach sprzyjają osadzaniu się również tłustych oparów. Jeśli jednak story rzymskie są wykonane z materiału, który możesz prać w pralce, będzie to niewątpliwym ułatwieniem przy czyszczeniu.
 

 

Rolety drewniane są eleganckie i szykowne

Rolety drewniane mają niewątpliwie dużo uroku, jednak w kuchni mogą okazać się niepraktyczne. Chodzi przede wszystkim o osadzający się tłuszcz i parę wodną, które są wytwarzane w trakcie gotowania. Codzienne czyszczenie drewnianych listewki z tłustego kurzu może okazać się dosyć uciążliwe. Zatem jeśli najbardziej zależy ci na praktycznych rozwiązaniach i wygodzie, nie montuj rolet drewnianych w kuchni.
 

 

Rolety drewniane, ale również żaluzje aluminiowe lub pionowe warto czyścić za pomocą specjalnej nakładki na rurę odkurzacza.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: