Jakie błędy najczęściej popełniamy przy urządzaniu łazienki?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Czeka Cię urządzanie wymarzonej łazienki? Z pewnością już wyobrażasz sobie, jak będzie ona wyglądała: widzisz dominujący kolor, miękkie ręczniki ułożone w eleganckie rulony, czujesz aromatyczny zapach gęstej piany, zapalonych świeczek i… stop! Wróć na chwilę na ziemię! Planując remont, nie skupiaj się jedynie na kwestiach estetycznych – to najprostsza droga do zaniedbania funkcjonalności pomieszczenia. Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniamy, urządzając łazienkę i uniknij ich w swoim mieszkaniu.

Łazienka a wentylacja 

Łazienka to pomieszczenie o wysokiej wilgotności. Kąpiele w wannie, prysznic czy nawet korzystanie z umywalki skutkują pojawianiem się pary wodnej. Dodaj do tego brak okna i sprawnej wentylacji, a otrzymasz gotowy przepis na poważny błąd w projektowaniu. Jakie będą jego konsekwencje? Krople wody nieustannie widoczne na płytkach i lustrze, nieprzyjemny zapach, odchodząca farba, a w końcu trujący grzyb i pleśń.

urządzanie łazienki

Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w łazience, zamontuj kratkę wentylacyjną. Najlepiej, jeżeli będzie znajdowała się możliwie daleko od drzwi i jak najbliżej sufitu. W żadnym wypadku nie zasłaniaj kratki meblami czy innymi elementami wyposażenia! Jeżeli Twoja łazienka jest duża, możesz zdecydować się na montaż wentylatora, który odprowadzi wilgoć z pomieszczenia i zapewni optymalny przepływ powietrza.

Kolejną kwestią, która ma duże znaczenie dla wentylacji, są drzwi. Niezależnie od tego, jak piękny model znajdziesz, nie decyduj się na montaż, jeżeli nie posiada on otworów lub podcięcia w okolicy dolnej krawędzi. 

Przechowywanie w łazience 

Modne otwarte półki czy minimalistyczne blaty z umywalkami wyglądają pięknie, jednak zwykle nie zapewniają wystarczającej ilości miejsca do przechowywania. Pamiętaj, że w łazience trzeba zmieścić naprawdę wiele! Najróżniejsze kosmetyki, akcesoria, detergenty, ręczniki, urządzenia elektroniczne – to zaledwie początek listy.

szafki w łazience

Jeżeli w Twojej łazience nie ma wystarczająco miejsca na okazałą zabudowę, wykorzystaj w pełni to, co możesz. Pod umywalką umieść pojemną szafkę, zabuduj przestrzeń nad stelażem podtynkowym przy sedesie i zdecyduj się na półkę pod prysznicem lub nad wanną. Wciąż potrzebujesz więcej miejsca? Zamiast lustra wybierz lustrzaną szafkę, w której schowasz kosmetyki lub leki. Ciekawym rozwiązaniem może być dla Ciebie także szafka lub półka zamontowana nad drzwiami do łazienki – ukryjesz w niej ręczniki lub detergenty.

Łazienka – ergonomia pomieszczenia

Zbyt małe odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia to błąd, który potrafi zaboleć. Dosłownie! Przekonał się o tym każdy, kto, unosząc głowę po umyciu zębów, uderzył w szafkę wiszącą w nieodpowiednim miejscu.

Urządzając łazienkę, dopilnuj, by korzystanie ze wszystkich sanitariatów było wygodne. Pamiętaj o takich elementach, jak:

  • Wolna przestrzeń przed umywalką – musisz być w stanie komfortowo umyć ręce, twarz czy zęby, a także bez problemu korzystać z szafki lub szuflad pod umywalką. 
  • Miejsce przed wanną lub kabiną prysznicową – zwróć uwagę, by nie zahaczać o inne elementy wyposażenia podczas wchodzenia i wychodzenia. Nie zapomnij również o miejscu, w którym będziesz mógł stanąć, aby wytrzeć się ręcznikiem.
  • Miejsce przed sedesem i bidetem – zadbaj o taką ilość miejsca na nogi, aby siedzenie było komfortowe. 

Jeżeli w Twojej łazience ma znaleźć się pralka, pamiętaj, że musisz być w stanie bez problemu ją otworzyć, włożyć i wyjąć pranie, a także umieścić detergenty w odpowiednich przegrodach. 

Czystość w łazience

sprzątanie łazienki

Sprzątanie niewłaściwie zaprojektowanej łazienki może być prawdziwym utrapieniem. Zwłaszcza że pomieszczenie to, ze względu na higienę i bezpieczeństwo domowników, wymaga regularnego, dokładnego czyszczenia.

Nie dokładaj sobie niepotrzebnej pracy i zaplanuj swoją łazienkę tak, by jej sprzątanie było szybkie i przyjemne. Przede wszystkim wybierz gładkie materiały płytek i sanitariatów. Chropowata struktura będzie przyjmować zabrudzenia, a jej czyszczenie będzie znacznie trudniejsze. Zrezygnuj z jasnych fug na podłodze oraz w okolicy wanny lub prysznica – działają one na brud jak magnes! 

Planując łazienkę, warto unikać szczelin i zakamarków, w których mogłyby zbierać się zanieczyszczenia, a których czyszczenie jest trudne ze względu na ograniczoną dostępność (np. pomiędzy ścianą a kabiną prysznicową).

Projektowanie łazienki wymaga dokładności i orientacji na detale. Często zdarza się, że drobne przeoczenie na tym etapie skutkuje uciążliwymi problemami. Mamy nadzieję, że lektura naszego artykułu pozwoli Ci uniknąć błędów, a korzystanie z nowej łazienki będzie dla Ciebie czystą przyjemnością!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: