Jak sprzątać łazienkę, by była higienicznie czysta

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

W łazienkach najczęściej panuje specyficzny mikroklimat – zwykle jest tam ciepło i wilgotno, co sprzyja rozwojowi bakterii i innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Warto więc szczególnie zadbać o czystość w tym miejscu – także dlatego, by przebywanie w łazience było po prostu przyjemne. Sprawdź, jak sprzątać łazienkę, gdzie gromadzi się najwięcej zarazków i jak skutecznie się ich pozbyć.

Czego nie chcemy w łazience?

W łazience nie chcemy oczywiście widocznego brudu i przykrych zapachów. Ale to nie wszystko – nie tylko to, co jest widoczne gołym okiem (lub wyczuwalne gołym nosem 😉), jest szkodliwe dla naszego zdrowia. W łazience może czaić się na nas cała zgraja nieproszonych gości, takich jak:

  • Szczepy bakterii chorobotwórczych, m.in. bakterii E coli, Salmonelli czy Klebisielli (pałeczka zapalenia płuc).
  • Pleśń wytwarzająca toksyczne związki, np. Aspergillus, Fusarium, Rhizoctonia czy Penicillium (tzw. pędzlaki) – czają się zwłaszcza w wilgotnych zaułkach. Mykotoksyny rozwijają się najlepiej w temperaturach 20-25 °C i mogą powodować duszności, alergie, grzybice, a nawet choroby układu oddechowego i pokarmowego.
  • Wirusy przenoszone m.in. na dłoniach.

Gdzie czai się najwięcej zarazków i jak skutecznie je usuwać?

Muszla i deska sedesowa

Zarazki w łazience gromadzą się najczęściej (i najliczniej) m.in. w okolicach muszli i deski sedesowej, choć „okolice” w tym przypadku bywają dosyć rozległe. Nawet do 2 m od toalety może roznosić się tzw. mgiełka toaletowa z mnóstwem drobnoustrojów.

Jak sprzątać łazienkę
Sposób na higieniczną toaletę:
  • Jeśli to możliwe, nie umieszczaj w sąsiedztwie muszli ręczników, gąbek czy szczoteczek do zębów.
  • Postaraj się myć i dezynfekować toaletę minimum 2 razy w tygodniu. Detergenty najlepiej zastosować wieczorem, by przez całą noc składniki w nich zawarte mogły działać we wnętrzu toalety. Na co dzień możesz stosować domowe środki czystości, jednak co kilkanaście dni warto użyć silniejszego preparatu.
  • Zamykaj klapę podczas spuszczania wody.
  • Utrzymanie czystości w okolicach toalety ułatwiają deski oraz toalety myjące, które nie tylko pomagają dbać o naszą higienę, ale są też wyposażone w funkcje, takie jak automatyczne czyszczenie dysz przed użyciem i po spuszczeniu wody, automatyczne otwieranie się i zamykanie deski dzięki czujnikowi ruchu, zdalne sterowanie czy absorpcja nieprzyjemnych zapachów. Przykładem takich produktów są toalety myjące GROHE Sensia Arena czy deski myjące GROHE.
  • Powłoki niektórych toalet, np. z linii GROHE Euro Ceramic lub GROHE Cube Ceramic zawierają jony o działaniu antybakteryjnym, które zapobiegają rozwojowi bakterii i utrzymują toaletę w higienicznej czystości. Niezwykle gładka powłoka uniemożliwia przyleganie nieczystości oraz osadzanie się kamienia. Możesz też postawić na muszlę toaletową bez kołnierza – w zagłębieniach toalety gromadzi się mnóstwo bakterii.
GROHE Sensia Arena

Wanna, umywalka, brodzik

Siedliskiem bakterii są także odpływy umywalki, wanny czy brodzika, a także powierzchnia tych urządzeń i znajdujące się w pobliżu płytki. Warto dbać o czystość w tych miejscach na co dzień.

Mycie umywalki
Sposób na higieniczną umywalkę, wannę i brodzik:
  • Powierzchnie umywalek, wanien i brodzików możesz przecierać na co dzień delikatnymi środkami dezynfekującymi w żelu lub w sprayu albo domowymi środkami czystości. Zwróć szczególną uwagę na odpływy.
  • Kilka razy w miesiącu warto dobrze wyszorować wszystkie powierzchnie.
  • Możesz postawić też na bezdotykową baterię GROHE, która umożliwia umycie dłoni bez konieczności dotykania żadnych powierzchni (znacznie zmniejsza się ryzyko przenoszenia na dłoniach bakterii czy wirusów).

Płytki i fugi

Zarazki gromadzą się również na powierzchniach płytek i na fugach. Regularne mycie fug i płytek pomoże Ci uchronić łazienkę przed powstawaniem trudnych do usunięcia zanieczyszczeń i pleśni.

Kafelki w łazience
Sposób na czyste płytki i fugi (oraz na pozbycie się pleśni):
  • Płytki i fugi czyść regularnie, by nie doprowadzić do powstania trwałych zabrudzeń i odbarwień, a także po to, by nie tworzyły się na nich osady i nie rozwijały się bakterie. Zwłaszcza w kątach i mało dostępnych zakamarkach może powstawać trudna do usunięcia pleśń. Dlatego dobrze jest zwracać uwagę na to, by nie gromadziła się tam wilgoć.
  • Fugi w kątach możesz czyścić np. szczoteczką do zębów.
  • Na co dzień możesz używać delikatnych detergentów lub domowych środków czystości, ale raz na jakiś czas warto użyć silniejszego preparatu, zwłaszcza wtedy, gdy chcesz dokładnie wyszorować fugi i odzyskać ich pierwotny kolor.
  • Jeśli gdziekolwiek w łazience pojawi się pleśń, usuń ją specjalnym detergentem. Aby zapobiec powstawaniu pleśni, stosuj ten sam preparat profilaktycznie.
  • Dobrym sposobem na czystość w łazience jest używanie impregnatów do płytek, które pozostawiają na mytej powierzchni warstwę ochronną, zapobiegającą wnikaniu brudu i powstawaniu trwałych zabrudzeń oraz odbarwień.
  • Jeśli planujesz remont, możesz postawić na płytki ścienne z dodatkiem np. dwutlenku węgla, które odpychają brud. Przed rozwojem grzybów i pleśni chronią też paroprzepuszczalne farby z wysokim pH.

Warto pamiętać! Wilgoć w łazience
Wilgoć oraz brak dobrej wentylacji sprzyjają namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów oraz nieprzyjemnego zapachu. Żeby do tego nie dopuścić, często wietrz pomieszczenie i zadbaj o drożną wentylację. Wycieraj do sucha mokrą podłogę, a także susz dokładnie ręczniki i często wymieniaj je na nowe – najlepiej raz na tydzień. Ręczniki pierz w wysokiej temperaturze, a potem susz je w przewiewnym, ciepłym miejscu. Warto tez przecierać armaturę łazienkową tuż po jej użyciu przy pomocy suchej szmatki.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-10-13 14:13:34
Danutka
Do mycia podłogi polecam roombe :) Naprawdę w mojej łazience domywa każdy kąt