Jak urządzić małą łazienkę? Inspiracje, pomysły, praktyczne rozwiązania

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Aranżacja małej łazienki to zagadnienie, którym na łamach Domolubnych zajmowaliśmy się już wielokrotnie. Z pewnym rozbawieniem dostrzegamy jednak, jak często obszerność problematyki jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości powierzchni, której ona dotyczy. Im coś jest mniejsze, tym więcej opinii i punktów widzenia, więcej ciekawych patentów i wartych rozważenia porad. Rozmowy z projektantami i architektami wnętrz, setki przeczytanych czasopism i odwiedzonych stron internetowych zachęciły nas, by o małych łazienkach napisać jeszcze (przynajmniej) raz! 

Jak urządzić małą łazienkę? Aranżacja małej łazienki przez pryzmat kolorów, rodzajów płytek i układu mebli oraz wyposażenia. 

1. Jakie kolory są dobre dla małej łazienki? 

Zgodnie z podstawowymi, powszechnie znanymi zasadami projektowania jasne, odbijające światło kolory, takie jakie biały, kremowy, pastelowy niebieski, szary lub żółty, wizualnie powiększają przestrzeń. A ciemne barwy – głęboka czerń, zieleń lub brąz – pomniejszają ją. Coraz więcej ekspertów do spraw kolorów zaleca jednak podejście odwrotne do intuicyjnego. Ciemne kolory maja bowiem tę przewagę nad jasnymi, że dają efekt „optycznego znikania krawędzi”. Innymi słowy: nie do końca widać, gdzie kończy się ściana a zaczyna sufit. W małej łazience pomalowanej na ciemny kolor nie będziemy więc czuli się tak, jakby zamknięto nas w ciasnym pudełku. 

Justyna Korczynska, konsultantka w Crown Colour, argumentuje: 

Najmniejszy pokój w domu, łazienka, od zbyt dawna staje się ofiarą filozofii projektowania: „totalna biel sprawia, że wygląda na większą”. Na szczęście nadchodzące trendy kolorystyczne obejmują bardziej kreatywne i odważne podejście do najbardziej ekscytujących przestrzeni w domu. Ludzie często są powściągliwi w używaniu ciemnych kolorów w swoich domach, ale odważne, ciemne odcienie mają niesamowitą moc i są w stanie zmienić każdy pomieszczenie. Nadają mu charakter i działają zaskakująco dobrze, tworząc bogate, miłe przestrzenie, nawet tam, gdzie nie ma naturalnego światła.

Justyna Korczyńska

Jeżeli ciemna łazienka zwyczajnie nie jest dla Was, pomyślcie o eksperymentach z żywszymi akcentami jako kolorem uzupełniającym. Pomyślcie o kolorowej ceramice, szafkach, drzwiach lub okiennicach, jeżeli Wasza mała łazienka takowe posiada. 

Sam Tamlyn z Shutterly Fabulous przekonuje: 

Dzięki wprowadzeniu żywych odcieni na mniejszą skalę, możemy osiągnąć pożądany wygląd bez dominacji koloru w pomieszczeniu.

Sam Tamlyn
jak urządzić małą łazienkę
mała łazienka w bloku

2. Jakie płytki do małej łazienki wybrać? 

Według popularnej, obiegowej opinii do małych łazienek nadają się tylko proste, gładkie płytki. Tymczasem to właśnie dzięki wzorom możemy nieco oszukać oko i sprawić, że pomieszczenie wyda się przestronniejsze, niż w rzeczywistości jest. Ważne są tylko skala i rodzaj wzoru. Zbyt drobny, gęsty, „ruchliwy” wzór będzie nachalny i przytłaczający. Świetnie za to sprawdzi się podłoga z szachownicy w stylu vintage lub w paski, przez co stworzymy wrażenie, jakby posadzka przekraczała ramy pomieszczenia. 

Chris Brookes z Maitland Poate wyjaśnia: 

Każdy rodzaj wzorzystej płytki sprawdzi się w mniejszej łazience, jeśli utrzymasz stosunkowo proste wzory na podłodze i ścianach. 

Chris Brookes

W małej łazience możemy oczywiście zastosować ten sam rodzaj płytek na podłodze, ścianach oraz jako okładzinę brzegów brodzika lub wanny. Ale wcale nie jest to koniecznością. 

Szalenie ciekawy efekt daje zastosowanie układu warstwowego w kolorach pokrewnych

Przez moment pomyślmy o łazience w taki sposób, w jaki myślimy o dobrze urządzonym salonie; zapomnijmy o jej funkcjonalnej roli. W zaprojektowanym przez wytrawnego architekta salonie zawsze zobaczymy kilka nałożonych na siebie warstw, które różnią się odcieniem i fakturą: mamy tu bazę, którą tworzą ściany i większe meble, dopełnienie w postaci mniejszych przedmiotów i warstwę tekstylną, która uspójnia wnętrze i nadaje mu miękkości. Teraz poszukajmy analogii z naszą małą łazienką. Możemy na przykład wybrać płytki niebieskie i zielone albo brązowe (drewnopodobne) i szare, i jednym kolorem wyłożyć to, co jest bliżej, a innym kabinę prysznicową, wnękę z lustrem lub wnękę, która powstaje naturalnie po zabudowaniu instancji wodnej. Warstwowość tworzy wyraźnie głębi i czyni pomieszczenie bardziej otwartym. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru – działajmy finezyjnie, dodajmy małej łazience ciepła i uroku, ale jej optycznie nie zagracajmy. 

Jeżeli preferujecie łazienkę monochromatyczną, nie bójcie się z kolei eksperymentować z formatami płytek. Lucy Searle, redaktorka naczelna Homes & Gardens, sugeruje: 

Zainteresuj się pomysłami na małe płytki prysznicowe w łazience i używaj mieszanki różnych płytek podłogowych, sufitowych i ściennych. Użyj większych wzorów na ścianach i mini płytek na pozostałych powierzchniach; dzięki temu uzyskasz bajecznie teksturowany wygląd; a jeśli użyjesz bieli, sprawi, to że przestrzeń będzie lekka i przewiewna.

Przy pomocy odpowiednio dobranego formatu płytek możemy także optycznie korygować trudne i niewygodne proporcje małej łazienki. Na przykład w wąskiej łazience długie, szerokie płytki ułożone poziomo na ścianie sprawią, że przestrzeń wyda się szersza. W  małej kwadratowej łazience płytki podłogowe ułożone po skosie, a nie na kwadracie, mogą sprawić, że przestrzeń będzie wyglądać na większą dookoła. Wysokość sufitu możemy zaś „podnieść” przez prostokątne płytki ścienne umocowane pionowo.

aranżacja małej łazienki
mała łazienka w bloku
jak urządzić małą łazienkę
mała łazienka w bloku
jak urządzić małą łazienkę
płytki do małej łazienki

3. Jak ustawić wyposażenie małej łazienki?

Nawet najsprytniejsze sztuczki optyczne na niewiele się zdadzą, jeżeli umywalka, toaleta i kabina prysznicowa w małej łazience nie będą ustawione względem siebie w sposób umożliwiający nam wygodne wykonywanie codziennych czynności. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka grafik, na których prezentujemy najbardziej optymalne układy wyposażenia łazienki, w zależności od kształtu pomieszczenia i umiejscowienia drzwi. 

jak urządzić małą łazienkę

W bardzo wąskiej łazience z drzwiami umiejscowionymi centralnie na dłuższej ścianie umywalkę i lustro powinniśmy ulokować na wprost wejścia.

Gdy łazienka jest nieco szersza, najlepiej sprawdzi się narożna kabina prysznicowa.

mała łazienka w bloku

Gdy proporcje pomieszczenia zbliżają się do kwadraty, najbardziej ergonomiczny będzie układ z toaletą pod skosem.

mała łazienka w bloku

W kwadratowej łazience tworzymy układ trójkątny.

jak urządzić wąska łazienkę

W wąskiej łazience z drzwiami na krótszej ścianie wyposażenie ustawiamy w kolejności: toaleta, umywalka, kabina prysznicowa.

grohe

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2023-02-04 15:56:24
Grażyna
No, dobre porady.
2022-01-24 14:10:54
Urszula
Rewelacyjne rozwiązania