Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – na co zwrócić uwagę?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Łazienka wymaga pewnych zabiegów, aby była łatwo dostępna dla osoby niepełnosprawnej. Dowiedz się jak to zrobić i zobacz, jak może wyglądać łazienka dla osoby niepełnosprawnej!

Łazienka dla niepełnosprawnych – optymalne kształt i wymiary

Zabierając się za projektowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej, musimy pamiętać o zachowaniu otwartej przestrzeni manewrowej o powierzchni 150×150 cm. Tylko w ten sposób zagwarantujemy odpowiednie odległości od umywalki, toalety i prysznica, po których będzie mógł swobodnie poruszać się wózek inwalidzki.
Równie ważne są drzwi. Powinny być szersze niż standardowe, ponieważ szerokość osoby siedzącej na wózku to 70-80 cm – optymalne jest więc 100 cm szerokości. Koniecznie upewnijmy się też, że w drzwiach nie ma progu, który utrudniałby wjechanie do łazienki. Aby ułatwić ich otwieranie i zamykanie, warto zamontować poziomy uchwyt na wysokości 80-85 cm.
 

 

Jaka umywalka w łazience dla niepełnosprawnych?

Choć istnieją rozwiązania stworzone specjalnie z myślą o osobach niepełnosprawnych, to wystarczy zwykła umywalka zawieszona na odpowiedniej wysokości – tak, aby jej spód znajdował się powyżej kolan osoby na wózku, a wysokość blatu nie przekraczała 80 cm. Dla wygody użytkowania można zamontować baterię z sensorem elektronicznym lub z przyciskiem, ale sprawdzi się również taka z przedłużoną wylewką i uchwytem. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie baterii z termostatem, który zmniejsza ryzyko przypadkowego poparzenia.
 
Po obu stronach umywalki powinny znaleźć się uchwyty, dzięki którym będzie można się przytrzymać. Specjalne umywalki mają często takie uchwyty zamontowane na stałe, więc nie musimy martwić się o montaż czy zajęcie dodatkowej przestrzeni.
Decydując się na lustro nad umywalką, pamiętajmy o tym by było uchylne – tak aby osoba siedząca znacznie poniżej zwykłej linii wzroku, również mogła z niego skorzystać.
 

 

Jaka toaleta w łazience dla osoby niepełnosprawnej?

Toaleta powinna być jak najlepiej dostosowana. Optymalna wysokość muszli z deską to 48 cm, zaś z obu jej stron powinna znaleźć się wolna przestrzeń o szerokości 95 cm, w której zamontowane będą uchwyty. Czasem jednak zdarza się, że pomieszczenie jakie mamy do dyspozycji nie pozwala na taką konfigurację. Wtedy na pomoc przychodzą składane uchwyty (które unosi się i składa na ścianę), które ułatwią przemieszczanie się po małej łazience. Jeśli zupełnie niemożliwe jest odsunięcie toalety od ściany na odległość 95 cm, to absolutnym minimum jest 30 cm. W takim wypadku montujemy na bliższej ścianie poziomy uchwyt.
 

 

Prysznic czy wanna dla osoby niepełnosprawnej?

Ze względu na swobodę poruszania się i dużo więcej możliwości adaptacyjnych, w łazienkach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych montuje się zazwyczaj kabiny prysznicowe. Tu również musimy pilnować odpowiednich wymiarów – minimalna przestrzeń brodzika powinna mieć 100×100 cm, ale sugerowana powierzchnia optymalnej kabiny to 150×150 cm. Jeśli zdecydujemy się na brodzik, powinien on być wpuszczony w podłogę i mieć powierzchnię antypoślizgową. Częściej jednak stosuje się zabudowę z płytek. W takim wypadku należy pamiętać aby one również miały właściwości antypoślizgowe, fugi były szersze niż standardowo, a płytki zostały ułożone z delikatnym, 1-2% spadkiem.
Pod prysznicem również instalujemy uchwyty pionowe i poziome, a jeśli decydujemy się na siedzisko, to również ukośne, tak aby jak najbardziej ułatwić poruszanie się po kabinie.
 

 

Ile kosztują akcesoria do łazienek dla niepełnosprawnych?

Uchwyty

 • proste już od 50 zł
 • bardziej skomplikowane, wielokątowe poręcze – 500-600 zł

Siedziska

 • 100-200 zł prosty taboret prysznicowy
 • 200-1000 zł siedzisko uchylne montowane do ściany
 • 200-800 zł specjalne siedzisko wannowe

Umywalka

 • dedykowana dla niepełnosprawnych – nawet do 2000 zł

Lustro uchylne

 • od 500 zł w górę

 


Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-09-24 14:32:54
Neuszma
Prysznic bez brodzika wydaje się najlepszą opcją dla osób z wózkiem https://www.fachowyinstalator.pl/jak-wyposazyc-lazienke-dla-niepelnosprawnych/