Jakie wzory schodów królowały w 2017 roku?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

2017 rok upływa pod znakiem wnętrz skandynawskich i EKO, manifestujących zamiłowanie do drewna i naturalnych barw.  Nie mniej popularne są niezmiennie od kilku sezonów style industrialne i ultranowoczesne – z dużą ilością szkła i stali. O ocenę najmodniejszych wzorów schodów poprosiliśmy eksperta firmy Rintal Polska, Andrzeja Zbąskiego.

Publikacja partnerska
 

Po pierwsze – ponadczasowe drewno

Drewno można znaleźć w praktycznie każdym wnętrzu, choć w przestrzeniach skandynawskich czy EKO to zdecydowanie dominujący materiał wykończeniowy. A to właśnie te style rządzą na salonach w 2017 roku. Choć nadal przeważają rodzime gatunki, takie jak dąb i buk, w tym roku nasze serca, szczególnie w przypadku schodów wewnętrznych, zdobywa też orzech amerykański i inne drewna egzotyczne.

W przestrzeniach EKO liczy się manifestacja szacunku do natury, dlatego najlepszym wyborem do tego typu wnętrz będą schody drewniane, opcjonalnie z podestem oraz pochwytem na ścianie. Dzięki konstrukcji bez stelaża i balustrady, to drewniane stopnie wysuwają się na pierwszy plan, podkreślając bardzo naturalny charakter tego stylu.

schody drewniane
Fot. Rintal Polska
Schody wspornikowe bez stelaża i balustrady, ze stopniami z mozaiki bukowej

W tym roku przyszedł czas na naturalny kolor drewna, pasujący do modnych odcieni szarości czy zgaszonej, pastelowej zieleni. Dla utrzymania skandynawskiego stylu, nadal lubianego i modnego, drewno o naturalnym kolorze często łączy się z bielą.

schody w stylu skandynawskim
Fot. Rintal Polska
Schody z litego dębu w kolorze natura

Po drugie – industrialna stal

Metal to już nie tylko element konstrukcyjny schodów, ale także świetny materiał, z którego coraz częściej tworzy się balustrady, a nierzadko i stopnie. W domach pojawił się wraz z nadejściem mody na wnętrza industrialne, w których liczą się nietuzinkowe rozwiązania, podkreślające chłodny i surowy charakter przestrzeni.

schody w industrialnym stylu
Fot. Rintal Polska
Schody z metalową balustradą w formie wstęgi

Schody w stylu industrialnym to połączenie metalu, wykorzystanego w konstrukcji i wykończeniu, z odpowiednią kolorystyką, przede wszystkim czernią, grafitami oraz śnieżną bielą. Metal, jako element fabryczny, wysuwa się na pierwszy plan, dlatego w schodach industrialnych to balustrada odgrywa najważniejszą rolę. Dominuje, niezależnie od tego, czy jest pełną wstęgą okalającą schody kręcone, czy zbudowana została z laserowo wycinanych wzorów, czy może przypomina przemysłową siatkę.

schody ażurkowe
Fot. Rintal Polska
Schody z metalową balustradą o laserowo wycinanym wzorze

Po trzecie – ultranowoczesne szkło

W tym roku szkło na dobre zagościło w naszych domach. Obok szklanych ścian i drzwi, pojawiają się poręcze i balustrady wykonane z tego materiału, a w ultranowoczesnych wnętrzach – także i stopnie szklane schodów wewnętrznych. Dając spektakularny efekt wizualny, takie schody pozwalają uzyskać poczucie przestrzeni oraz zachować dostęp do światła naturalnego.

szklane schody
Fot. Rintal Polska
Schody ze szklaną balustradą

Choć szklane stopnie sprawiają wrażenie kruchych i niepewnie zawieszonych w powietrzu, jest to tylko złudzenie. W rzeczywistości wykonane są z solidnego, hartowanego, klejonego warstwowo szkła, przez co stąpa się po nich pewnie i bezpiecznie.

schody ze szklanymi stopniami
Fot. Rintal Polska
Schody ze szklanymi balustradą i stopniami

Pozwalamy sobie na coraz więcej, odważnie podchodząc do kwestii urządzania wnętrza. Ten rok przyniósł wiele nowości. Pytanie, czy przyszły rok będzie kontynuacją już sprawdzonych rozwiązań, czy całkowicie zrewolucjonizuje podejście do aranżacji schodów we wnętrzach?


Artykuł powstał dzięki serdeczności marki Rintal Polska

schody do każdego wnętrza

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: