Jak wykorzystać moodboard we wnętrzu?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Aranżacje łazienek, kuchni czy każdego innego pomieszczenia w domu, wyglądają najlepiej, gdy są spójne. Ale co to właściwie znaczy? Na to pytanie może odpowiedzieć… moodboard! Sprawdzamy, czym jest i jak go wykorzystać!

Moodboard wnętrza – co to znaczy?

Pojęcie moodboardu znają dobrze wszyscy projektanci wnętrz, ale także graficy i artyści. To nic innego, jak kolaż przedstawiający zbiór kolorów, tekstur i obrazów, które reprezentują ogólny efekt, jaki chcemy osiągnąć po zakończeniu naszego przedsięwzięcia. W dosłownym tłumaczeniu moodboard to tablica nastrojów – czyli dobrze przygotowany pozwoli się zorientować w tym, jakie ostateczne wrażenie ma robić projekt, obraz czy wnętrze.
 

 

Jak robi się moodboard?

Przy projektowaniu aranżacji wnętrza najlepiej jest sięgnąć po moodboard realny, stworzony z prawdziwych kawałków materiałów czy farb. Najprostszym sposobem jest przygotowanie dużej płyty kartonowej lub tablicy korkowej, do której przyklejać lub przypinać będziemy wszystko to, co może stanowić inspirację i będzie nam się podobało. Elementami moodboardu mogą być:

  • kawałki tkanin i materiałów (np. obić czy dywanów, ale nie tylko),
  • kolorowe kartki z próbkami farb,
  • fragmenty płytek podłogowych czy paneli,
  • zdjęcia mebli, które odpowiadają nam kolorem i kształtem,
  • wycinki z gazet (np. przedmiotów domowych w pożądanych kolorach),
  • liście, sznurki i wiele innych…

W grę wchodzi właściwie wszystko, co może być inspiracją do stworzenia wymarzonej łazienki czy salonu.
 

 

O czym musisz pamiętać podczas tworzenia moodboardu?

Zestawiając ze sobą elementy możemy porównywać, czy pasują do siebie – czy kanapa ze zdjęcia w katalogu współgra z wybranym kolorem ściany, czy złota lampa pasuje do mahoniowej podłogi itd. Jednak aby uzyskać jak najlepszy efekt i szansę na realne porównanie, trzeba pamiętać o kilku złotych zasadach tworzenia moodboardu.

1. Wybierz motyw przewodni moodboardu i aranżacji

Tworzenie moodboardu to zabawa dla wytrwałych i zdecydowanych na stworzenie wnętrza idealnego. A to dlatego, że już na samym początku, w momencie, gdy stoimy jeszcze przed pustą tablicą, należy wybrać motyw przewodni, który będzie towarzyszył całej aranżacji. Może to być np. natura czy złoto, ale to pod ten motyw powinny być dobierane wszystkie kolejne elementy. Jeśli moodboard nie będzie miał określonego motywu, szybko stanie się tylko zbitką przypadkowych przedmiotów i nie spełni swojego zadania.
 

 

2. Umiejętność eliminowania jest równie ważna, co łączenia

Weźmy na przykład taką sytuację: Masz wymarzoną i wypatrzoną od dawna kanapę do salonu i masz pomysł, w jakim stylu powinno być całe wnętrze. Podczas tworzenia moodboardu okazuje się, że wszystkie kolory i dodatki pasują do siebie… ale nie do kanapy! Do wyboru masz dwie drogi – albo wyrzucisz cały moodboard do kosza i zaczynając od nowa zrezygnujesz z obranego wcześniej motywu przewodniego, albo pozbędziesz się kanapy. Tworzenie moodboardu pozwala już na etapie planowania zweryfikować, czy to, co sobie wymarzyliśmy w głowie, w rzeczywistości też do siebie pasuje. W tym wypadku dość oczywiste jest, że gdy całe wnętrze świetnie gra ze sobą, najlepiej będzie po prostu poszukać innej kanapy.

3. Posługuj się obrazami, nie słowami

Kiedy mówisz, że chcesz pomalować łazienkę na kolor morskiego błękitu, masz na myśli bardzo konkretny odcień. Ale nie każdy wyobrazi go sobie tak samo! Dlatego zupełnie nie ma sensu tworzenie moodboardu wnętrza wypełnionego słowami. Tylko ty będziesz wiedzieć co dokładnie masz na myśli, ale nikt inny nie będzie mógł zobaczyć tego tak, jak ty. Co więcej, bez wizualnych odniesień ciężko będzie ci porównywać i zestawiać ze sobą elementy. Nawet biel ma wiele odcieni i nie wszystkie będą współgrały z twoim wymarzonym błękitem. Dlatego wszystko staraj się zobrazować – nawet jeśli ma to być tylko wycięty ze zdjęcia kawałek papieru w odpowiednim kolorze.

4. Zadbaj o odpowiednie proporcje

Celem moodboardu jest stworzenie wrażenia, obrazu jak najbardziej zbliżonego do oczekiwanej aranżacji. Dlatego nie skupiaj się tylko na dodatkach, ale zadbaj też o tło. Na przykład, przygotowując moodboard łazienki na podkład wybierz papier w kolorze ścian i nie zapomnij umieścić na nim plam bieli i srebra – czyli armatury (umywalka, toaleta, baterie itd.). Powinno być ich mniej więcej tyle samo, co ostatecznie będzie we wnętrzu. Dopiero do takiej bazy dobieraj dodatki. Może się zdarzyć, że wybrany przez ciebie kolor ścian – na moodboardzie tylko w formie małej próbki – będzie zbyt przytłaczający dla całego wnętrza, niezrównoważonego armaturą, meblami i dodatkami. Lub odwrotnie – wnętrze okaże się przeładowane akcesoriami i akcentami kolorystycznymi, a wymarzony kolor ścian zniknie wśród nich. Dokładnie przed takimi sytuacjami chroni mądrze zaplanowany moodboard!
 

 

Moodboardy wirtualne – jak i po co?

Jak już wspomnieliśmy, dużo ciekawszym rozwiązaniem jest stworzenie moodboardu wnętrza z rzeczywistych fragmentów tkanin, zdjęć itp. – chociażby dlatego, że można go w każdej chwili zmienić, przearanżować i poprawić. Dla wielu będzie to też świetna zabawa!

Ale nie każdemu odpowiada takie rozwiązanie i z pewnością znajdą się osoby, które chętniej stworzą tablicę inspiracji na komputerze. Nie jest to specjalnie trudne, bo tak naprawdę wystarczy tylko systemowy program Paint czy PowerPoint! Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą posługiwać się np. Photoshopem, a w internecie z łatwością znajdziemy programy do tworzenia moodboardów online. Efektem jest kolaż ze zdjęć znalezionych w sieci. Robiąc moodboard online czy na komputerze trochę trudniej będzie np. wyciąć dokładnie kształt kanapy, żeby ustawić ją na tle wybranego dywanu – zdjęcie kanapy z pewnością będzie miało własne tło. Pół biedy, jeśli będzie ono białe, lecz gorzej, jeśli tło będzie w kolorze zupełnie nieprzystającym do naszej aranżacji. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników programów graficznych to nie problem, ale dla większości z nas – spore wyzwanie.
 

 

Pinterest – setki moodboardów i miliony inspiracji

Masz konto na Pintereście? My mamy! I już od dawna tworzymy moodboardy związane z aranżacjami wnętrz i wieloma innymi tematami, które poruszamy na Domolubnych. Ty też możesz w każdej chwili stworzyć swoją tablicę pełną inspiracji! Zdjęcia i grafiki możesz wybierać z ogromnej bazy już stworzonej przez użytkowników, ale też dodawać z innych serwisów. Nie będzie więc problemem zapisanie kanapy ze strony internetowej sklepu meblowego, farby z próbnika online mieszalni, a ręcznie robionej lampy z bloga DIY!

Moodboardy na Pintereście świetnie sprawdzą się szczególnie na początkowym etapie planowania wnętrza, kiedy jeszcze szukasz motywu przewodniego i sprawdzasz, jakie są dostępne opcje i co ci się podoba. Później z własnych pomysłów możesz stworzyć tę ostateczną, właściwą tablicę – Moje wymarzone wnętrze.

Moodboardy możesz wykorzystać w projektowaniu wnętrza, ale też np. nowego stylu ubierania się czy dekoracji świątecznych! Zobacz nasze propozycje moodboardów, dodaj nas do obserwowanych na Pintereście i daj się wciągnąć w kolekcjonowanie inspiracji!
 

 

 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: