[Architekci prezentują] Urządzamy funkcjonalną kawalerkę dla singla!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

W dzisiejszej odsłonie cyklu Architekci prezentują z przyjemnością przedstawiamy Wam realizację Anny Frankowskiej – absolwentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunkach architektury wnętrz, a także wzornictwa. Razem z projektantką przenosimy się do Świnoujścia, by urządzić minimalistyczną i funkcjonalną kawalerkę dla singla. Zobaczcie, jak wygląda efekt końcowy!
 
Publikacja partnerska

Funkcjonalna kawalerka – to możliwe!

Urządzenie niewielkiej kawalerki, w tym przypadku 39-metrowej, to dla projektanta nie lada wyzwanie. Mieszkanie dla singla, mimo że małe, musi bowiem być tak samo funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, co mieszkanie dla 4-osobowej rodziny. Tylko jak dobrze zaprojektować multifunkcjonalne mieszkanie dla singla, zawierające w sobie wygodną kuchnię, przytulną sypialnię, komfortowy salon, a jednocześnie wystarczająco dużo przestrzeni do przechowywania?

W tym przypadku projektantka zdecydowała się na wyburzenie ścian działowych, co było także zgodne z życzeniem klienta, pragnącym ograniczenia liczby drzwi w mieszkaniu do minimum.
 

Zgodnie z sugestią klienta – „jak najmniej drzwi”-  dwupokojową kawalerkę po wyburzeniu ścian działowych przekształciłam w jedną przestrzeń łączącą trzy funkcje: reprezentacyjną, prywatną i gościnną. W mieszkaniu zaprojektowano czytelny, wydzielony układ stref: jadalni z kuchnią, sypialni i salonu. Jedyne drzwi poza wejściowymi, jakie pozostały w nowym wnętrzu, to drzwi prowadzące do przytulnej, jasnej łazienki. – Anna Frankowska

funkcjonalna kawalerka dla singla

Optyczne powiększenie małej kawalerki

Istnieje wiele sposobów na powiększenie niewielkich wnętrz. I choć powiększają one wnętrze jedynie (lub aż) optycznie, warto je stosować, bo w większości przypadków potrafią zdziałać cuda! W przypadku 39-metrowej kawalerki dla singla projektantka zastosowała kilka rozwiązań optycznie powiększających mieszkanie:

  • wyburzenie ścian działowych sprawia, że mieszkanie zyskuje na przestronności i jest dobrze doświetlone,
  • dominującą kolorystyką mieszkania stanowią jasne barwy – biele i beże, które optycznie powiększają przestrzeń, a beż dodatkowo działa kojąco,
  • meble, szafki i regały znajdujące się w mieszkaniu to proste bryły o gładkich frontach, pozbawione jakichkolwiek ornamentów czy uchwytów, dzięki czemu mieszkanie staje się minimalistyczne, sprawiając dodatkowo wrażenie przestronniejszego. Mnogość drobnych elementów, np. uchwytów szafek, pomniejszyłaby optycznie wnętrze.
biała kuchnia z drewnianym dodatkiem

Ornament w kawalerce – czy to zbrodnia?

białe meble w salonie

Konieczność stosowania prostych form w małych mieszkaniach nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z ornamentu. W przypadku nadmorskiej kawalerki ciężar dekoracyjności spoczął na dwóch obrazach ubranych w ozdobne, złote ramy, a także na tapecie w kartę typu Burberry, kojarzącej się z angielskim gentlemanem, a więc idealnie oddającej kawalerskiego ducha mieszkania.
 

 

Nasze ulubione elementy realizacji:

  • umowne granice w mieszkaniu, wyznaczone przez funkcje poszczególnych stref,
  • „ukryta” przestrzeń do przechowywania (szafki wyglądające niczym ściany, jak w przypadku drewnianych szafek w kuchni),
  • gładkość i bezuchwytowość frontów szafek, dzięki którym mieszkanie zyskuje na minimalizmie ważnym w przypadku tak niewielkich powierzchni,
  • meble typu „2w1”, np. szafka z półkami, pełniąca jednoczesną funkcję szafki pod telewizor czy stolik kawowy w salonie, będący jednocześnie regałem,
  • tapeta w kratę typu Burberry, idealnie oddająca kawalerskiego ducha mieszkania,
  • zastosowanie kolorów optycznie powiększających pomieszczenie, w tym przypadku – bieli i beży,
  • oświetlenie strefowe, pozwalające korzystać z niego tylko tam, gdzie jest to w danym momencie potrzebne,
  • połączenie tego, co tradycyjne (elegancka krata Burberry, panele mozaikowe) z tym, co nowoczesne (płytki betonowe w kuchni, cegły bielone w stylu skandynawskim, prostota form).

Anna Frankowska – ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych na kierunkach architektury wnętrz oraz wzornictwa. Realizuje projekty dla firm i indywidualnych inwestorów, obejmujące projektowanie powierzchni mieszkalnych i użytkowych, a także mebli.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: