Wachlarz oferowanych mebli jest naprawdę szeroki, dlatego by nie wybrać złego asortymentu warto wiedzieć, na co zwracać uwagę. Jest to ważne również przy wszelkiego rodzaju siedziskach i łóżkach. A w tym przypadku sofy rozkładanej. Jak powinna prezentować się sofa rozkładana szyta na miarę?
Wygodna kanapa, jak wybrać swój egzemplarz?
Sofa rozkładana nie może być jedynie ładna – musi być ona przede wszystkim wygodna, zwłaszcza jeśli będzie codziennie używanym meblem. Wtedy trzeba dostosować długość sofy rozkładanej do wzrostu domowników (standardowy materac dwuosobowy powinien mieć wymiary min. 160×200 cm) i sprawdzać parametry głównie pod kątem wygodnego snu. Oprócz tego istotny będzie system rozkładania, który będzie odporny na codzienne rozkładanie. Jeśli jednak kanapa będzie przez większość czasu złożona – najważniejszy będzie komfort z jej użytkowania w pozycji siedzącej. W takim przypadku ważna będzie jakość wykonania oparcia i siedziska. Z punktu widzenia codziennego użytkowania, istotny może być również pojemnik na pościel.
Sofo rozłóż się, czyli o systemach rozkładania kanapy
Przy codziennym rozkładaniu sofy ważnym parametrem będzie system rozkładania. Powinien on być solidny i łatwy w użyciu. Z jakimi rodzajami rozkładanych sof można się spotkać?
- Dl – polega na wysunięciu siedziska i złożeniu na jego miejsce oparcia.
- Delfin – opiera się na wózku spod siedziska, który wysuwa się przy pomocy uchwytu. Delfin stosowany jest w narożnikach – w drugiej jego części znajduje się zazwyczaj schowek na pościel.
- Wózek – jak nazwa skazuje, jest to system, który polega na wysunięciu wózka. Następnie w miejscu siedziska należy umieścić złożony materac. W tym systemie należy zwrócić uwagę na jakość łączeń, występowanie ewentualnych załamań w materacu, a także jakości wózka.
- Włoski – również dotyczy narożnika, który po rozłożeniu niejako stanowi odrębne miejsce do spania. Po rozłożeniu ukazuje się niezależny materac na listewkowym stelażu, który chowany jest pod siedziskiem. Może być on skomplikowany w rozkładaniu, jednak bardzo wygodny.
- Belgijski – przypomina łóżko polowe bazujące na cienkim, piankowym materacu i taśmach.
- Klik-klak – najprostszy system, który znany jest z tradycyjnych wersalek. Po uniesieniu siedziska następuje krótki klik oznaczający przeskoczenie mechanizmu i rozłożenie łóżka.
Sofa rozkładana i jej wypełnienie
Istnieje wiele rodzajów wypełnienia sofy. Czasami mogą się one różnić w obrębie siedziska i materaca do spania. Dlatego warto poznać wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
- Gąbka/Pianka – to najczęściej stosowane wypełnienie. Niskiej jakości pianki odkształcają się w trakcie używania, przez co stają się niewygodne i nieatrakcyjne wizualnie. Odporna na tego typu działania jest pianka poliuretanowa.
- Sprężyny faliste – jest to nic innego, jak pianka umieszczona na sprężynach falistych (przypominających sinusoidę). Rozwiązanie to pozwala na dłuższe korzystanie z łóżka. Większość osób uważa to rozwiązanie za nie do końca wygodne.
- Sprężyny bonellowe – są w kształcie klepsydr, a stworzone z nich materace są trwałe i wygodne. Dzięki temu, że są one połączone, kierowany nacisk rozkłada się na całym układzie materaca. Mogą jednak czasem skrzypieć pod wpływem użytkowania.
- Sprężyny kieszonkowe – są umiejscowione w osobnych kieszonkach, które się nie wgniatają. Oznacza to, ze materac nie ugina się poza miejscem nacisku innej osoby.
Materiał na sofę na medal
Sofa rozkładana najprawdopodobniej będzie często wykorzystywanym elementem wyposażenia. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich materiałów. Powinny być one wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu i odporne na zaciąganie. Warto również poszukać plamoodpornego materiału. W przypadku tapicerki, często poleca się Carabu – syntetyczny materiał, który przypomina skórę. Dla zachowania jej formy, należy często ją pielęgnować odpowiednimi środkami.
Jeśli chodzi jednak o tkaniny obiciowe – można sięgać po włókna naturalne lub sztuczne. Te pierwsze są przyjemne w dotyku, jednak mogą być trudne w pielęgnacji. Natomiast tkaniny sztuczne są bardziej wytrzymałe, jednak ich estetyka może nie podobać się każdemu. Dlatego właśnie najczęściej sofy do salonu stworzone są z wykorzystaniem włókien mieszanych.
Sofa czy narożnik – co wybrać?
Pytanie jest zasadne – niejednokrotnie okazuje się, że narożnik przytłacza swoimi wymiarami lub sofa nie ma pojemnika na przechowywanie i nie mieści domowych gratów. Jak zatem wybierać swoje meble? Wszystko zależy od wymiarów pomieszczenia, stylu aranżacji i konkretnych potrzeb. Jeśli mieszkasz w przestronnej kawalerce, możesz na przykład wygospodarować odrobinę przestrzeni i postawić na niej osobne łóżko, ogrodzone kotarą.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego