Zlew do kuchni – wszystko o pielęgnacji i akcesoriach

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Zastanawiasz się, jaki zlew do kuchni wybrać? Wiesz już wszystko o materiałach, wymiarach i ilości komór? Sprawdź zatem, jak wygląda pielęgnacja poszczególnych rodzajów zlewów, a także jak łatwo dobrać dodatki, aby zlew był w pełni funkcjonalny!

Zlew do kuchni: z czego jest wykonany i jak go pielęgnować

To, z jakiego materiału wykonany jest zlew warunkuje sposób jego pielęgnacji. Najpopularniejsze materiały, z których może być wykonany zlew do kuchni to:

 • stal szlachetna,
 • kompozyt,
 • ceramika.

Stal szlachetna jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów ze względu na niską cenę i dużą odporność na uszkodzenia chemiczne oraz mechaniczne. Na stali szlachetnej łatwo osadza się brud oraz kamień, jednak na szczęście nie ma większego problemu z ich usunięciem i to bez użycia silnie działających proszków czy szorstkich gąbek. Do czyszczenia należy stosować środki przeznaczone do pielęgnacji stali nierdzewnej lub łagodne detergenty na bazie octu, które usuną brud oraz kamień i nie wymagają przy tym mocnego szorowania.
 


 

Spray do czyszczenia stali nierdzewnej kosztuje ok. 20 zł, natomiast środek czyszczący na bazie sody ok 11 zł.

Każdy zlew do kuchni wymaga pielęgnacji, zatem raz na jakiś czas możesz przetrzeć swój zlew olejem jadalnym, który pięknie nabłyszczy powierzchnię i delikatnie ją zakonserwuje. Przewagą oleju jadalnego nad chemicznymi środkami pielęgnacyjnymi jest to, że może zetknąć się z żywnością czy naczyniami i nie wyrządzi negatywnych skutków. Pamiętaj również o tym, aby po każdym, codziennym użyciu wytrzeć zlew do sucha – uchroni to przed powstawaniem zacieków i smug z twardej wody.

Materiał kompozytowy to połączenie żywic syntetycznych i minerałów (np. granit, krzem). Taki zlew do kuchni jest tańszym odpowiednikiem zlewu wykonanego z granitu, jest jednak wytrzymały na uszkodzenia i odporny na trwałe zabrudzenia. Najlepszym rozwiązaniem przy pielęgnacji tego rodzaju materiału jest systematyczność i natychmiastowe działanie, które zapobiegnie tworzeniu się trwałego, trudno usuwalnego nalotu.

 

 

Łagodne, ekologiczne środki czyszczące zawierają głównie roślinne substancje o działaniu powierzchniowo czynnym. Najczęściej nie zawierają nieprzyjaznej dla środowiska chemii, która wraz z wodą dostaje się do kanalizacji i może przenikać do środowiska.

Do czyszczenia zawsze warto podchodzić z wyczuciem i nie używać gruboziarnistych środków czyszczących, które mogłyby zarysować powierzchnię. Delikatne mleczko lub płyn na bazie sody i miękka gąbka w zupełności wystarczą. Aby nie tworzyły się smugi warto po każdym użyciu wytrzeć zlew do sucha, a raz dziennie zakonserwować kompozyt olejem jadalnym.
 

Zwykłe mleczka do czyszczenia kosztują ok. 6 zł, natomiast delikatne mleczko z wyciągiem z olejku roślinnego kosztuje ok. 10 zł.

 
Ceramiczny zlew do kuchni jest elegancki, dosyć odporny na lekkie zabrudzenia, ale pamiętaj, że powierzchnia ceramiczna może ulec zużyciu podczas intensywnego i długotrwałego użytkowania. Pielęgnacja zlewu ceramicznego nie musi być pracochłonna, jeśli zadbasz o to, aby na bieżąco usuwać powstałe zabrudzenia. Do czyszczenia staraj się używać delikatnych płynów myjących lub środków na bazie wyciągów z owoców (np. z grejpfruta), które nie porysują szkliwa na zlewie, nie zniszczą twoich dłoni i paznokci oraz nie wpłyną szkodliwie na środowisko.
 

 

Uniwersalny płyn do mycia zlewu kosztuje ok. 16 zł, natomiast delikatny płyn z wyciągiem z grejpfrutów ok. 10 zł. 

Zlew do kuchni wykonany z innych, nietypowych materiałów (specjalnie zaimpregnowanego drewna, szkliwionych mis lub emaliowanych naczyń) wymaga indywidualnej pielęgnacji i zawsze należy to sprawdzić u producenta.
 

Jeśli wciąż planujesz, jaki rodzaj zlewu i blatu wybrać, pamiętaj również o tym, że bateria zamontowana w drewnianym blacie sprawi, że nie unikniesz gromadzącej się pod nią wilgoci. Wpłynie to zarówno na pielęgnację samego blatu, który zacznie czernieć, jak i zlewu, który może korodować lub niszczeć w tym miejscu. Więcej o blatach drewnianych do kuchni możesz przeczytać w tym artykule.

Zlew do kuchni – wyposaż go w funkcjonalne akcesoria

 
Nieduży zlew sprawia, że akcesoria, które do niego wybierzesz powinny być maksymalnie funkcjonalne, aby nie marnowały cennego miejsca. Natomiast większy zlew pozwoli ci na dobranie np. piętrowego ociekacza lub dodatkowej miski z odpływem do płukania warzyw i owoców. Mały czy duży zlew, ważne, aby dobrze dobrane akcesoria usprawniały pracę dookoła niego. Z praktycznych akcesoriów do zlewu możesz wybrać np.:

 • funkcjonalne dozowniki do płynu,
 • organizery na gąbki, szczotki, myjki,
 • nakładane durszlaki lub ociekacze,
 • maty wygłuszające i zabezpieczające zlew.

Pojemniki na płyn do mycia naczyń, gąbki i szczotki

Aby nie zostawiać gąbek czy szczotek do czyszczenia butelek na wierzchu, zainwestuj w ceramiczne pojemniki, które ukryją przedmioty, a dodatkowo wpasują się w wystrój twojej kuchni. Dostępne są również funkcjonalne organizery, które składają się z pojemnika na płyn do naczyń, schowka na gąbkę oraz miejsca na szczotki. Płyn do mycia naczyń i mydło w płynie możesz przelać do szklanych butelek z dozownikami lub kupić specjalne pojemniki z pompką, które montuje się w blacie obok zlewu. Jeśli chcesz, żeby zmywanie było jeszcze bardziej higieniczne, zainwestuj w bezdotykowy dozownik do detergentów.

 

 

Organizer na płyn, gąbki i szczotki kosztuje od 70 zł, natomiast dozownik chowany w blat możesz kupić już za 30 zł, a bezdotykowy dyspenser kosztuje najwięcej, bo ok. 100 zł.

Maty zabezpieczające

Duży zlew zapewni wygodniejsze mycie naczyń czy płukanie warzyw i owoców. Jeśli jednak twój zlew do kuchni jest wykonany ze stali szlachetnej, pamiętaj o tym, że należy go dobrze wygłuszyć, gdyż jego komora może zwiększać efekty dźwiękowe. Oprócz bezpośredniego wygłuszenia montowanego pod zlewem możesz zastosować gumowe lub plastikowe maty na dno zlewu. Pomogą wygłuszyć i zabezpieczą zlew przed uszkodzeniami mechanicznymi. Takie maty sprawdzą się również do zlewu ceramicznego, w którym spełnią funkcję ochronną.
 

 
Jeśli jesteśmy przy matach, to dostępne są również rozwijane maty-ociekacze nakładane na górę komory. Możesz je wykorzystać jako suszarkę do naczyń lub warzyw i owoców.
 

 Podstawowe maty ochronne do zlewu kupisz już od kilkunastu złotych, natomiast maty-ociekacze od ok. 40 zł.

Durszlaki, nakładane pojemniki na komorę

Producenci akcesoriów proponują dodatkowe pojemniki montowane na brzegach zlewu lub durszlaki, które usprawnią mycie naczyń. Taka opcja pozwala na odcedzenie warzyw i owoców, ale jednoczesne wykorzystanie durszlaka jako podręcznej suszarki na mniejsze naczynia. Producenci oferują również mniejsze miski do mycia naczyń i owoców wkładane do zlewu. Pozwalają one oszczędzić wodę, której mniejsza ilość zgromadzi się w misce. Pamiętaj również o tym, że jeśli opłukujesz tylko żywność, to pozostałą w misce wodę możesz wykorzystać do podlania kwiatków.
 

Dodatkowym ułatwieniem podczas mycia warzyw i owoców może okazać się np. nakładana na komorę zlewu deska do krojenia z wbudowanym durszlakiem. Jeśli nie masz miejsca na duże dodatki na zlewie, wybierz małe kieszonki z ociekaczem zawieszane bezpośrednio na krawędzi zlewu. Schowasz w nich gąbki i zabezpieczysz blat przed kapiącą z nich wodą.

Durszlaki i ociekacze, w zależności od marki i materiału, z którego są wykonane, to wydatek od 30 do ponad 100 zł. Eleganckie miski wkładane do zlewu kupisz od 120 zł. Deska z durszlakiem to wydatek ok. 50-70 zł.

Zlew do kuchni montowany bezpośrednio pod ścianą sprawi, że zamontujesz na niej niewielkie półeczki lub reling z wiszącymi pojemnikami. Akcesoria te pozwolą ci schować tam wszystkie gąbki i szczotki do mycia. A może optycznie powiększysz przestrzeń wieszając lustro tuż nad zlewem? Jeśli wymiary twojego zlewu na to pozwolą, możesz również postawić nad nim piętrowy ociekacz do naczyń.

A co, jeśli zlew do kuchni jest montowany tuż pod oknem?

Jeśli zdecydujesz się na zlew pod oknem, wcale nie musi oznaczać to, że przestrzeni do aranżacji będzie mniej! Przede wszystkim zadbaj o to, aby strefa wokół niego była rozsądnie wykorzystana. Przy dobrym oszacowaniu wysokości i szerokości blatu zlew do kuchni możesz umieścić idealnie pod parapetem. Da ci to większą swobodę aranżowania przestrzeni, a zlew do kuchni może zyskać dodatkowe elementy dekoracyjne w postaci niewielkich doniczek z kwiatami lub ziołami!

Jeśli chcesz poczytać więcej o rodzajach zlewów, ich wyborze i aranżacji, to sprawdź inne nasze artykuły:

Zlewozmywak jednokomorowy – jak wybrać swój idealny?

Zlew z ociekaczem czy bez – jak duży zlew do kuchni wybrać?

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: