Schody w stylu skandynawskim – jakie sprawdzą się w twoim domu?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Aranżujesz schody w stylu skandynawskim? Zobacz, jakie materiały, barwy i ozdoby podkreślą ich skandynawski charakter. Dowiedz się, jakie konstrukcje i układ stopni najlepiej sprawdzą się w twoim domu oraz w jaki sposób chronić i pielęgnować drewniane schody.
 
Publikacja partnerska

Schody w stylu skandynawskim – czyli jakie?

Styl skandynawski to nie tylko minimalizm i jasne kolory, ale także przestronność, funkcjonalność i wygoda. W związku z tym schody w stylu skandynawskim zachwycają swoją ergonomią oraz funkcjonalnością, bowiem mogą pełnić także inne funkcje. Przestrzeń pod schodami możesz zagospodarować jako garderobę, biblioteczkę lub swoje miejsce pracy. Wszystko to, zaaranżowane w minimalistycznym, prostym stylu, doskonale wpisze się w skandynawski wystrój domu.
 

 

Z czego wykonane są schody w stylu skandynawskim?

W stylu skandynawskim dominują materiały naturalne. Stopnie wykonywane są przede wszystkim z drewna. Wśród jego gatunków najczęściej spotyka się dąb i buk, rzadziej jesion lub drewno egzotyczne.
 

schody w stylu skandynawskim
Fot. Rintal Polska
Schody ze stopniami z litego dębu oraz balustradą malowaną na biało

Materiałem często wykorzystywanym w stylu skandynawskim jest także szkło – nie zaburza ono minimalistycznego charakteru aranżacji, a potęguje wrażenie przestronności. Doskonale sprawdza się jako materiał na balustradę, która wygląda świetnie, gdy jest umocowana w stopniach, a kolor drewnianego pochwytu odpowiada ich barwie.
 

schody styl skandynawski, balustrada szklana
Fot. Rintal Polska
Schody ze stopniami bukowymi oraz szklaną balustradą

Jaka kolorystyka dominuje w skandynawskich schodach?

W skandynawskim stylu występują jasne kolory, które rozświetlają przestrzeń. Mieszkańcy Północy rekompensują sobie w ten sposób małą ilość światła i krótkie dni. Dominujące są tu odcienie bieli i szarości, a uzupełniają je brązy i beże, czyli naturalne kolory ziemi.

Najczęściej spotykane połączenie barw w schodach w stylu skandynawskim to stopnie i pochwyty w kolorze jasnego drewna oraz białe balustrady.


Paleta kolorów, którymi nadasz swojemu domowi skandynawski styl.
 

Dodaj kolorów za pomocą światła

Ważnym elementem stylu skandynawskiego jest światło. Efektownie wyglądają schody z ledowym oświetleniem montowanym pod każdym stopniem. Ledowe światła podkreślają blask polakierowanego drewna. Rozwiązanie to zapewnia także komfort podczas korzystania ze schodów po zmierzchu.
 

Konstrukcje i układ schodów

Schody jednobiegowe

Najlepiej stosować to rozwiązanie wtedy, kiedy nasz dom składa się z niskich kondygnacji. Schody jednobiegowe zajmują bowiem sporo miejsca. Jeśli jednak zrezygnujemy z podstopnia, czyli pionowej płaszczyzny schodka, i przymocujemy schody do powierzchni nośnej na ścianie, wówczas między stopniami zostanie prześwit, który będzie przepuszczał światło. Wszak jasność pomieszczenia to bardzo ważny element stylu skandynawskiego.
 

schody skandynawskie, schody jednobiegowe
Fot. Rintal Polska
Schody z pochwytem oraz stopniami naściennymi

Stopnie kacze

To rozwiązanie pomoże zachować przestronność w małych przestrzeniach. Tego rodzaju stopnie są szersze z jednej, a węższe z drugiej strony. Poukładane naprzemiennie pozwalają na ciaśniejszy układ, przez co zajmują mniej miejsca.
 

schody w stylu skandynawskim, stopnie kacze
Fot. Rintal Polska
Schody z kaczymi stopniami, balustradą malowaną na biało oraz pochwytem w kolorze stopni

Schody dwubiegowe

W dużej przestrzeni doskonale sprawdzają się schody dwubiegowe, czyli takie, które w połowie wysokości podzielone są podestem. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane w przypadku wysokich kondygnacji.
 

schody skandynawskie schody dwubiegowe
Fot. Rintal Polska
Schody ze stopniami bukowymi, balustradą malowaną na biało oraz pochwytem w kolorze stopni

Jak ozdobić schody w stylu skandynawskim?

Nowoczesny styl skandynawski jest surowy. Natomiast w jego tradycyjnej formie łatwiej jest znaleźć elementy ozdobne. Występują one przede wszystkim w motywach naturalnych lub folkowych. Jak ozdobić schody i zachować skandynawski styl?

 • Dywany sprawią, że schody będą bardziej przytulne. Geometryczne wzory lub naturalne motywy w jaskrawych kolorach doskonale uzupełnią chłodne barwy.
 • Kwiaty to element znakomicie pasujący do skandynawskiego stylu. Szczególnie zielone, liściaste rośliny dobrze wpiszą się w wystrój schodów. Tym bardziej jeśli doniczkę z kwiatem wsadzisz do wiklinowego kosza.
 • Na ścianie przy schodach możesz powiesić czarno-białe grafiki przedstawiające litery lub ulubioną sentencję. Takie ozdoby również są popularną formą wystroju w skandynawskim stylu.
 • Do ściany przytwierdź półki, a na nich postaw niewielkie, przypominające zwierzęta figurki w kontrastujących ze schodami barwach.

 

Zadbaj o swoje drewniane schody

Pomimo że niektóre gatunki drewna są bardziej odporne na ścieranie i uszkodzenia, każda drewniana powierzchnia wymaga pielęgnacji. Szczególnie podłogi czy schody, po których regularnie chodzimy, są narażone na matowienie i blaknięcie.

Jakie preparaty pomogą ci dbać o schody?

 • Oleje do drewna – wsiąkają głęboko w strukturę drewna i chronią je przed wilgocią. Powinno stosować się je dość często – nawet raz na pół roku. Oleje nie tworzą lakierowej powłoki, którą należy ścierać przed każdą impregnacją.
 • Lakierobejce – podkreślają rysunek słojów drewna oraz chronią przed uszkodzeniami, a nawet szkodnikami. Tworzą na materiale ochronną powłokę, którą należy zetrzeć przed każdą kolejną impregnacją. Ten sposób pielęgnacji drewna wystarcza na 5-6 lat.
 • Lakiery – podkreślają kolor drewna. Lakierowa powłoka chroni także przed blaknięciem, wodą i zabrudzeniami.
 • Lazura do drewna – nadaje trwały kolor i podkreśla widoczność słojów. Chroni przed plamami z kawy, herbaty i alkoholu.

Jak czyścić drewniane schody?

 • Używaj specjalnych środków do czyszczenia lakierowanego drewna, które nie zawierają wosku.
 • Lekkie zabrudzenia możesz usuwać delikatnie wilgotną szmatką.
 • Unikaj silnych środków chemicznych – mogą one nie tylko uszkodzić powierzchnię schodów, ale również wsiąknąć w ich strukturę i przyczynić się do ich szybszego zniszczenia.
 • Nie czyść schodów mocno nasiąkniętym wodą mopem – duża wilgotność wpływa na kształt i strukturę drewna.
schody skandynawskie, schody spiralne
Fot. Rintal Polska
Schody ze stopniami z litego dębu z balustradą malowaną na biało oraz pochwytem w kolorze stopni

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: