Oszczędzanie wody w domu – o ile można obniżyć rachunki?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Rosnące ceny mediów sprawiają, że warto poszukać sposobów na zmniejszenie wydatków związanych z rachunkami. Niestety nie ma jednej, uniwersalnej recepty na podreperowanie domowego budżetu, a dostępny wachlarz możliwości waha się od zmiany nawyków po wymianę sprzętów. W jednym z naszych ostatnich tekstów podpowiadaliśmy, jakie rozwiązania można zastosować w łazience, żeby ograniczyć zużycie wody. W tym artykule skupimy się na konkretach, czyli na tym, ile tak naprawdę możecie na nich zyskać. Na początek odpowiedzmy jednak sobie na kluczowe dla tego zagadnienia pytanie.

oszczędzanie wody zyski

Od czego zależy zużycie wody?

Po pierwsze, od jej ciśnienia. Im wyższe ciśnienie w instalacji wodociągowej, tym większa ilość wody „ucieka” z baterii w każdej minucie. Ważne jest więc znalezienie balansu pomiędzy ciśnieniem zbyt niskim, które daje „niemrawy” strumień a ciśnieniem zbyt wysokim, które niemal wyrywa nam z ręki słuchawkę prysznicową.

Zgodnie z polskimi przepisami, ciśnienie w instalacji wodociągowej powinno wynosić od 0,5 bara do 6 barów. To szeroki zakres, który uniemożliwia stworzenie uniwersalnego rozwiązania dla każdego. Dlatego przed zakupem baterii prysznicowej, umywalkowej lub prysznica ręcznego czy deszczownicy warto sprawdzić parametry swojej instalacji i dopasować do nich możliwości armatury.

Po drugie, zużycie wody zależy od wyposażenia łazienki, czyli baterii, prysznice i rozwiązań sanitarnych, które w niej zamontowano. Warto wybierać takie modele, które oferują nowoczesne technologie, pozwalające na zmniejszenie zużycia zarówno wody, jak i energii. Zdziwicie się jak dużo można na tym zaoszczędzić, zwłaszcza patrząc w dłuższej perspektywie miesięcy, a nawet lat. 

Jak jednak przekłada się to na konkretne liczby? TUTAJ pisaliśmy szerzej o tym, jak działają i czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania, pozwalające na obniżenie rachunków. Teraz, pod lupę weźmiemy 4 najpopularniejsze:

  • prysznice z ogranicznikiem przepływu
  • baterie z ogranicznikiem przepływu
  • baterie termostatyczne
  • dwupojemnościowe przyciski spłukujące 

Ekotechnologie – jak to działa?

Jeżeli wiecie czym są ograniczniki przepływu, jak działają baterie termostatyczne i na czym polega spłukiwanie dwupojemnościowe, możecie pominąć ten fragment i od razu przejść do naszych wyliczeń. Jeżeli jednak nie wiecie o czym mowa, zerknijcie na krótkie objaśnienie, które dla Was przygotowaliśmy. 

  • Ograniczniki przepływu stosowane są w deszczownicach, słuchawkach prysznicowych i bateriach umywalkowych, w celu zmniejszenia zużycia wody. Jest to małe sitko z uszczelką, które mechanicznie tłumi przepływ. Takie rozwiązanie jest proste, ale także wyjątkowo skuteczne. Odpowiednio zaprojektowane, pozwala także zachować komfort użycia, zwłaszcza w połączeniu z innymi technologiami (perlator, system doprowadzania wody do dysz natrysku). 
  • Baterie termostatyczne to armatura, która została wyposażona w głowicę termostatyczną, czyli urządzenie służące do wykrywania i wyrównywania zmian temperatury wody. Znacie sytuacje, w których strumień prysznica nagle robi się lodowato zimny lub zmienia się w ukrop? Baterie termostatyczne pozwalają uniknąć takich sytuacji, ale nie tylko to! Dzięki nim szybciej ustawicie pożądaną temperaturę przepływu, a nawet unikniesz przypadkowych oparzeń! Więcej o bateriach termostatycznych dowiecie się TUTAJ.
  • Dwupojemnościowe przyciski spłukujące to z kolei już w zasadzie standard, jeżeli chodzi o wyposażenie systemów sanitarnych do wiszących misek WC. Przyciski spłukujące wyposażone w dwa klawisze pozwalają wybrać między małym a dużym spłukiwaniem, zostawiając decyzję o ilości zużywanej wody użytkownikowi toalety. Co więcej, w wybranych modelach zastosowano także technologię umożliwiającą zatrzymanie przepływu wody w dowolnym momencie.

Jak duże mogą być oszczędności?

Na początek małe objaśnienie tego, skąd wzięły się liczby, które zobaczycie poniżej.

Jako podstawę naszych wyliczeń przyjęliśmy średnią cenę wody w Warszawie, która wynosi 9,85 zł/m³. Drugim istotnym elementem jest ciśnienie utrzymujące się w instalacji. Rzecz jasna im wyższe, tym więcej wody jest średnio zużywanej podczas korzystania z armatury, jednak aby nie przekłamywać uzyskanych wyników, pod uwagę weźmiemy wartość średnią, czyli 3 bary.

Ostatnią brakującą częścią są informacje na temat objętości wody, która przepływa w ciągu minuty przez armaturę zainstalowaną w łazience. Jako reprezentatywny przykład posłużą produkty GROHE. Interesujące nas wartości zostały wzięte z oficjalnych materiałów producenta, dostępnych na stronie www.grohe.pl.

Zacznijmy od deszczownicy i baterii. Najprostszym sposobem na sprawdzenia tego, ile można zaoszczędzić, będzie porównanie przepływu w modelu z ogranicznikiem i bez niego. Aby wyniki były miarodajne, wybieraliśmy warianty produktów od tego samego producenta, z tych samych kolekcji i wykorzystujących ten sam typ strumienia.

Przykład 1

  • Deszczownica Rainshower Cosmopolitan 210 (28368000) – 16 l/min.
  • Ten sam model wyposażony w ogranicznik GROHE EcoJoy (28373000) – 8 l/min.

Różnica wynosi 8 l/min., co przy 10 minutowej kąpieli daje aż 80 litrów. W skali roku daje to już 29200 l, za które zapłacicie dodatkowo prawie 288 PLN. I to zakładając, że z deszczownicy korzysta tylko jedna osoba – raz dziennie.

Przykład 2

  • Prysznic ręczny Tempesta 100 (28422002) – 18 l/min.
  • Analogiczna słuchawka wyposażona w ogranicznik GROHE EcoJoy,Euphoria 110 Duo (27238000) – 6 l/min.

W tym przypadku różnica jest jeszcze większa i wynosi 12 l/min., co przekłada się na 120 litrów przy 10 min. kąpieli. To aż 431 PLN w skali roku na jednego domownika!

Przykład 3

  • Bateria Eurodisc 33190002 – 13 l/min.
  • Ten sam model wyposażony w ogranicznik GROHE EcoJoy, Eurodisc (3319000E) – 5,7 l/min.

Różnica w zużyciu wody może wynieść ok. 7,3 l/ min. Załóżmy, że codzienna toaleta zajmuje w sumie 10 minut. Bez ogranicznika to aż 73 litrów więcej zużytej wody… każdego dnia! To 2664,5 litrów rocznie, czyli 26,64 m³ dodatkowo zużytej wody. To niepotrzebnie wydane 262 PLN za każdego domownika!

Jaki wpływ na marnowanie wody mają baterie termostatyczne?

Zakładając, że korzystamy z deszczownicy wyposażonej w ogranicznik przepływu redukujący zużycie do 9,5 l/min., to każda minuta regulowania wody kosztuje nas 9,5 litra wody. To 3467,5 lita rocznie, czyli 34,67 m³ zmarnowanej wody. I 341 zmarnowanych złotych!

Nie zapominajmy o spłuczce. Instalując model 2-pojemnościowy, mamy do wyboru „małe”, 3-litrowe i „duże”, 6-litrowe spłukiwanie. Jeżeli przycisk – tak jak wybrane modele z oferty GROHE, jest wyposażony w funkcję Start/Stop, możecie przerwać przepływ w dowolnym momencie. Jeżeli wykorzystacie ją przynajmniej 2 razy dziennie, przerywając raz „małe”, a raz „duże” spłukiwanie w połowie, zyskacie 4,5 l wody. W skali roku to prawie 17 PLN na domownika. Niby niedużo, ale jak wiadomo – grosz do grosza…

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Podsumujmy sobie uzyskane kwoty. Wychodzi na to, że korzystając z armatury wyposażonej w technologie zmniejszające zużycie wody, można w skali roku zaoszczędzić od 908 do nawet 1050 PLN (w zależności od tego, czy częściej korzystacie z deszczownicy, czy prysznica ręcznego) – i to na jednego domownika! W przypadku 3 osobowej rodziny, gra robi się warta świeczki, a inwestycja w wymianę baterii oraz natrysków zwróci się już po roku – i to z nawiązką!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: