Jak wybrać kolory do kuchni? 9 kroków do sukcesu 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Jak wybrać kolory do kuchni, aby stworzyć spójną i atrakcyjną wizualnie kompozycję – zaaranżować miejsce, w którym będziemy dobrze się czuć i z przyjemnością wykonywać różne codzienne czynności? Postępując zgodnie z tymi dziewięcioma wskazówkami, ta wcale niełatwa sztuka na pewno Wam się uda! 

1. Jak wybrać kolory do kuchni? Ile kolorów powinno być w kuchni? 

Zdecydowana większość architektów i projektantów wnętrz wskazuje, że optymalna liczba użytych kolorów w każdym pomieszczeniu, a więc także w kuchni, to 3. Jeżeli lubicie barwniejsze, bardziej ekspresyjne pomieszczenia, możecie pójść o krok lub dwa dalej – wykorzystać 5 lub 7 kolorów. Ważne jednak, aby liczba zastosowanych odcieni była nieparzysta. Symetria w doborze kolorów – łączenie ich w pary – jest z reguły niewskazana; wbrew pozorom tworzy dziwne, nienaturalne wrażenie. Unikajcie zatem palety złożonej z 2, 4 czy 6 tonów. 

2. Jaki powinien być proporcjonalny udział kolorów kuchni? 

Wybierając kolory do kuchni, warto trzymać się złotej zasady wyrażonej przez sekwencję 60 – 30 – 10. Reguła ta określa, jaki procent widocznych powierzchni we wnętrzu powinien pokrywać każdy z kolorów palety. 60% to kolor główny, dominujący. 40% to kolor wtórny, dodający pomieszczeniu głębi i wyrazu. 10% rezerwujemy dla koloru akcentującego, który wprowadza odrobinę kontrastu i czyni projekt bardziej interesującym. 

3. Jak wybrać kolory do kuchni? Zdecyduj, na jakim schemacie kolorystycznym chcesz pracować

Operowanie 3 (ewentualnie 5 lub 7) kolorami może przebiegać na jeden z trzech podstawowych sposobów. Możecie połączyć kolory w taki sposób, aby stworzyć aranżację opartą na kontraście, pokrewieństwie lub monochromatyzmie. Żeby lepiej zrozumieć istotę tych zestawień, skorzystajcie z pomocy koła barw. 

koło barw

Jeśli chcecie mieć kuchnię w kontrastujących kolorach, sięgnijcie po odcienie znajdujące się na kole barw naprzeciw siebie.

Kuchnie z kontrastem emanują pozytywną energią, są radosne, żywe i bezpretensjonalne. 

łączenie kolorów

Gdy rozważacie łagodniejszy, bardziej „płynny” i przenikający się schemat, wybierzcie kolory pokrewne, czyli takie, które na kole barw umieszczone są koło siebie.

Kuchnie w kolorach pokrewnych to nieśmiertelna klasyka – bezpieczny, ponadczasowy wybór. 

łączenie kolorów we wnętrzach

Jeżeli zaś fascynują Was kuchnie utrzymana w jednej tonacji (monochromatyczne), wybierzcie jeden kolor, ale w trzech różnych wariantach, aby całość nie była zbyt ciężka i monotonna.

Monochromatyczne kuchnie są eleganckie i wysublimowane; spokojne, ale nie nudne. 

łączenie kolorów we wnętrzach

4. Jak wybrać kolory do kuchni? Od czego zacząć? 

Szafki kuchenne pochłaniają zwykle około połowy remontowego budżetu, a ich fronty stanowią mniej więcej 40% widocznych powierzchni we wnętrzu. Naturalne wydaje się zatem, żeby budowanie kolorystycznej palety kuchni zacząć właśnie od zabudowy meblowej. Podstawowym dylematem, jaki trzeba rozstrzygnąć na starcie, jest to, czy fronty kuchenne będę jaśniejsze czy ciemniejsze od ścian. Nie ma w tej kwestii jednej, uniwersalnej wytycznej, która nakazywałaby zawsze postępować tak, a nie inaczej. Wszystko uzależnione będzie od Waszych preferencji i efektu, jaki chcecie uzyskać. Warto jednak zauważyć, że: 

  • W małych kuchniach dobrze sprawdza się zastosowanie bardzo zbliżonych kolorów szafek i ścian. Kiedy obu powierzchniom nadacie jasne, neutralne, pokrewne odcienie, wnętrze wyda się bardziej rozświetlone i przestronniejsze. Jeśli szafki będę o jeden czy dwa tony ciemniejsze od ścian, uzyskacie ogromnie w tym przypadku pożądany efekt głębi i „miękkości”. 
  • Duże kuchnie nierzadko potrzebują pewnego rodzaju uziemienia czy też zakotwiczenia. Interesującym sposobem zapanowania nad przestrzenią jest użycie jednego koloru do dolnego rzędu szafek, a drugiego do rzędu górnego i ścian. 
  • Malowanie ścian kuchennych w kolorze złamanej bieli, kremu lub gołębiej szarości powinno stanowić uzupełnienie większości wybranych przez Was elementów, niezależnie od tego, na jaki styl postawicie. 
  • Kiedy wybierzecie szafki w żywych kolorach, pomalujcie ściany na spokojniejszy odcień. 

5. Podłoga 

Okładzina podłogowa będzie stanowiła drugi po szafkach dominujący kolor w Waszej kuchni. Podłoga w sposób kluczowy wpływa na to, czy wnętrze tworzy ciepłe czy zimne wrażenie. Wpierw ustalcie więc, na jakim rezultacie Wam zależy, i adekwatnie do wniosków wybierzcie właściwy materiał i jego zabarwienie: drewno (lub jego imitację), płytki czy wykładzinę. Kuchenna podłoga często jest dzielona z tą w przedpokoju. To rozsądny wybór szczególnie dla małych mieszkań, bo niweluje optyczną fragmentaryzację przestrzeni. 

6. Blat 

Ponieważ blaty znajdują się blisko poziomu oczu i zajmują znaczną cześć przestrzeni wizualnej, ich wpływ na ukształtowanie schematu kolorystycznego kuchni jest niebagatelny. Ponadczasowy, bardzo często polecany przez profesjonalistów wybór odnośnie do koloru blatu to postawienie na tonację pośrednią między kolorem podłogi i szafek. Typowe rozwiazanie (na przykład do bardzo modnych kuchni w stylu skandynawskim) sprowadza się do położenie ciepłej drewnianej podłogi, powieszenia białych szafek i zamontowanie blatu, w którym mieszają się oba te odcienie. 

7. AGD 

Kolory sprzętów AGD: lodówki, piekarnika, zmywarki, okapu… często są pomijane przy planowaniu kolorystyki kuchni, co stanowi niemały błąd. Chcecie przecież, aby wyposażenie to stanowiła integralną cześć projektu, a nie świadczyło o przypadkowości podjętej decyzji. Kiedy zdecydowaliście się na AGD do zabudowy, punkt ten możecie zasadniczo pominąć. Jeśli jednak przewidujecie wyposażenie kuchni sprzętami wolnostojącymi, sprawcie, aby ich kolory zagrały melodię wspólną z cała resztą. Na rynku znajdziemy wiele modeli AGD w bogatej gamie kolorów, co pozwala ciekawie manipulować obranym schematem – tworzyć kontrasty z szafkami lub wtapiać wyposażenie w linię zabudowy meblowej. Zwykle są to jednak sprzęty dość drogie i/lub w estetyce vintage, która nie każdemu i nie każdej kuchni musi odpowiadać. Standardowo mamy więc wybór między klasyczną bielą, stalą nierdzewną i ewentualnie czernią. Chociaż może to zabrzmieć dla Was w sposób aż nadto oczywisty, warto przypomnieć, że: 

  • używamy jednego materiału sprzętowego dla wszystkich elementów wyposażenia; 
  • do białych lub jasnoszarym szafek lepiej pasuje białe AGD; 
  • z szafkami ciemnoszarymi, brązowymi (drewnianymi) lub w żywych kolorach korzystniej komponuje się AGD z wykończeniem z nierdzewnej stali. 

8. Jak wybrać kolory do kuchni? Diabeł tkwi w szczegółach 

Kolor akcentujący w kuchni  zwykle zostawia się dla takich elementów jak zlewozmywak, kran, gałki, uchwyty, okucia czy wsporniki półek. Aby elementy te stanowiły prawdziwą wisienkę na torcie Waszej kompozycji, dobierzcie jeden rodzaj wykończenia: złoto, srebro, mosiądz, brąz matową czerń etc. Zauważcie także, że:

  • jeśli pojawiła się już w Waszej kuchni nierdzewna stal, harmonijne dopełnienie schematu przyniosą dodatki w chłodnym, metalicznym odcieniu; 
  • kolory detali można łączyć ze sobą –  każdy odcień powinien pojawić się jednak przynajmniej dwukrotnie, aby nic nie sprawiało wrażenia niedopasowania i nie odstawało od reszty; nie zestawiajmy też obok siebie wykończeń z tej samej rodziny kolorów (na przykład mosiądzu i złota). 

9. Kluczowe znaczenie ma światło 

Nawet najstaranniej wybrane kolory do kuchni mogą nie przynieść oczekiwanego rezultatu aranżacyjnego, jeśli spoglądać będziemy na nie w źle dobranym oświetleniu. Wszystkiego na temat prawidłowego oświetlania kuchni dowiecie się z TEGO artykułu. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: