Funkcjonalny model umywalki do łazienki – jak wybrać rozwiązanie dla siebie?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Umywalka to serce każdej łazienki. W końcu to z niej korzysta się najczęściej – nie z wanny czy prysznica. Dlatego jeśli planujesz remont swojej starej łazienki lub aranżację nowej, to właśnie nad wyborem umywalki oraz baterii powinieneś zastanowić się szczególnie dokładnie. Weź pod uwagę, że te rozwiązania powinny być nie tylko dopasowane do stylu pomieszczenia, ale też funkcjonalne. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze baterie i umywalki do łazienki, dostosowane do twoich wymagań.

Umywalki do łazienki wraz z bateriami

Umywalki do łazienki dopasowane do twoich potrzeb

Na początku ustalmy, że nie ma czegoś takiego jak rozwiązania obiektywnie najlepsze, które sprawdzą się w każdej łazience. Dobrze dobrana umywalka powinna być przede wszystkim dopasowana do wielkości pomieszczenia i potrzeb domowników. Dlatego najpierw powinieneś zastanowić się nad swoimi wymaganiami i odpowiedzieć sobie na dwa ważne pytania: jak używana będzie twoja umywalka i ile miejsca możesz na nią przeznaczyć.

Dopiero, kiedy to określisz, będziesz mógł zająć się wyborem ceramiki i baterii. Pamiętaj, że źle dobrane umywalki do łazienki negatywnie wpływają na komfort życia domowników. Za mało miejsca na ręce, rozchlapująca się woda… Brzmi okropnie, prawda?

Model nadblatowy umywalki do łazienki

Zadbaj o komfort swojego życia

Jeśli nie chcesz, żeby użytkowanie twojej nowej umywalki wiązało się z niewygodą i frustracją, musisz podejmować przemyślane decyzje. Od czego zacząć? Zanim zdecydujesz się na konkretny model umywalki do łazienki, powinieneś dowiedzieć się, jakie typy baterii umywalkowych wyróżniamy. Istnieje pięć podstawowych kategorii baterii umywalkowych:

  • stojące jednouchwytowe,
  • stojące dwuuchwytowe,
  • stojące nablatowe,
  • ścienne,
  • trzyotworowe.

Każda z nich ma swoje plusy i minusy, dlatego poszczególne typy sprawdzają się w innych łazienkach. Przyjrzyjmy im się po kolei.

Dwie umywalki łazienkowe

Bateria stojąca jednouchwytowa – klasyczny minimalizm

Najbardziej klasyczny wariant to bateria stojąca jednouchwytowa, montowana bezpośrednio na umywalce. Jak sama nazwa wskazuje, posiada ona tylko jeden uchwyt do regulacji strumienia wody, co gwarantuje wysoką funkcjonalność i płynność działania.

Tego typu baterie sprawdzają się zarówno w dużych, jak i małych łazienkach, chociaż w pomieszczeniu o naprawdę sporej powierzchni lepiej sięgnąć po baterię o nieco większych gabarytach.

Ogromną zaletą tego rodzaju baterii jest przeważnie nieinwazyjny, stonowany design, dzięki któremu z łatwością dopasujesz wybrany model do umywalki i armatury. Tym bardziej, że wybór baterii jednouchwytowych na rynku jest naprawdę spory.

Umywalka z baterią stojącą jednouchwytową

Weźmy na przykład baterię GROHE BauEdge. Model ten doskonale łączy się zarówno ze stonowaną stylistycznie kolekcją GROHE Bau, jak i wyrazistą serią GROHE Cube Ceramic. Do niej z kolei pasują także baterie GROHE Eurocube lub GROHE Allure. Możliwości konfiguracji jest na tyle dużo, że pozostaje ci tylko znaleźć model baterii, który w pełni odpowiada twoim potrzebom i dobrać pasującą do niego armaturę.

Białe umywalki na tle czarnych ścian

Urządź łazienkę w stylu retro z baterią stojącą dwuuchwytową

Kolejny typ baterii umywalkowych powinien zainteresować przede wszystkim tych, którzy swoją łazienkę planują urządzić w stylu retro. Choć jeszcze kilkanaście lat temu baterie stojące dwuuchwytowe królowały w łazienkach, obecnie stanowią całkiem oryginalny wybór, który uwypukli charakter vintage twojej aranżacji.

Grafitowa bateria do umywalki

Niestety, w parze z klasycznie eleganckim wyglądem idzie niezbyt wygodna regulacja parametrów wody, co sprawia, że baterie dwuuchwytowe ustępują pod względem funkcjonalności swoim jednouchwytowym kuzynom. Jeśli jednak cię to nie zraża, a względy estetyczne oraz solidność wykonania są dla ciebie najważniejsze, to powinieneś zainteresować się modelem baterii GROHE Atrio, który doskonale łączy się z minimalistycznie nowoczesną i pełną opływowych kształtów kolekcją ceramiki GROHE Essence.

Wybierz wygodę i estetykę – baterie stojące nablatowe

W łazience stawiasz przede wszystkim na wygodę? W takim razie zainteresować mogą cię baterie stojące nablatowe, które montuje się obok umywalki, jak np. GROHE Eurocube w wariancie nablatowym lub GROHE Eurostyle, która idealnie łączy się z kolekcją ceramiki Euro.

Bateria stojąca nablatowa
Bateria stojąca nablatowa GROHE w jasnej łazience

Baterie tego typu cechują się ogromną funkcjonalnością i wygodą użytkowania, ale ze względu na to, ile zajmują miejsca, sprawdzają się jedynie w naprawdę przestronnych pomieszczeniach. Jeżeli jednak w twojej łazience nie brakuje miejsca i nie boisz się, że bateria o dużych gabarytach przytłoczy resztę pomieszczenia, komfort użycia oraz oryginalny, estetyczny wygląd sprawiają, że jest to wybór, któremu trudno się oprzeć. W innym przypadku lepiej, abyś zainteresował się na przykład bateriami ściennymi.

Bądź praktyczny – wykorzystaj baterię ścienną w małej łazience

W twojej łazience ledwo mieszczą się wszystkie potrzebne sprzęty i przede wszystkim chcesz, żeby bateria nie zajmowała zbyt wiele miejsca? Żaden problem! Na rynku armatury czeka na ciebie wiele ciekawych rozwiązań. Jednym z nich są baterie ścienne, które nie odstają estetycznie od standardowych instalacji umywalkowych, a zajmują przy tym o wiele mniejszą powierzchnię.

Bez trudu powinieneś też dopasować do nich komplementarny model umywalki do łazienki. Przykładowo, do modelu ściennego GROHE Lineare doskonale pasować będzie ceramika z serii Cube Ceramic.

Bateria ścienna GROHE
Nowoczesny model baterii ściennej do łazienek

Wydaje ci się, że bateria ścienna to idealne rozwiązanie? Niestety, montaż tego typu modeli jest zazwyczaj bardziej problematyczny niż wariantów stojących. Co więcej, jeśli zależy ci, aby utrzymać wysoki komfort użycia, umywalka musi być idealnie dopasowana do baterii.

Ciesz się luksusem z baterią trzyotworową

Jeżeli masz smykałkę do majsterkowania lub dostęp do naprawdę profesjonalnej ekipy fachowców, zainteresować mogą cię także baterie trzyotworowe, które montuje się na blacie lub krawędzi umywalki. Baterie trzyotworowe odznaczają się wyrafinowaną estetyką i pasują do luksusowo urządzonych wnętrz.

Minusy? Baterie tego typu są stosunkowo trudne w montażu, a regulacja wody jest nieco trudniejsza. Jeśli jednak zalety tego rozwiązania przeważają twoim zdaniem nad wadami, powinieneś zainteresować się na przykład modelem GROHE Grandera, który perfekcyjnie łączy w sobie zachwycające wzornictwo, harmonijną prostotę i nienachalną elegancję.

Wybierz najlepsze rozwiązania!

Jeśli zastanowiłeś się już nad swoimi potrzebami i zapoznałeś z typami baterii, wybór umywalki do twojej łazienki powinien być znacznie łatwiejszy. Przynajmniej w teorii…

W praktyce bywa już niestety różnie. Brak czasu na przeglądanie firmowych katalogów albo po prostu niepewność czy ceramika, która wpadła ci w oko będzie pasowała do wybranej baterii, mogą powstrzymywać cię od podjęcia ostatecznej decyzji. W końcu jeśli nie masz pewności, lepiej nie ryzykować.

Konfigurator GROHE Perfect Match

Dlatego przy dobieraniu konkretnych modeli warto skorzystać z konfiguratora GROHE Perfect Match. Jak on działa? To proste – wybierasz baterię lub umywalkę, która odpowiada twoim oczekiwaniom, a narzędzie dopasowuje do niej komplementarne produkty. Perfect Match pomoże Ci więc w wybraniu najlepszych rozwiązań i tym samym przybliży o krok do łazienki twoich marzeń.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: