5 najlepszych sposobów na oszczędzanie wody w łazience

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Woda to jeden z tych zasobów, z którego w każdym domu korzysta się codziennie – i to w dużych ilościach! Pijemy ją, gotujemy w niej, zmywamy, myjemy się, ale też przy jej pomocy spłukujemy toaletę i sprzątamy – często nie zastanawiając się nad jej faktycznym zużyciem. Jednak rosnąca świadomość ekologiczna i rosnące koszty utrzymania gospodarstwa domowego sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać sposobu na oszczędność wody. Metod jest wiele – od zmiany nawyków, po wykorzystanie nowoczesnych eko technologii. Dzisiaj podpowiemy Wam, jakie rozwiązania możecie zastosować w łazience, żeby zmniejszyć zużycie wody.

Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę?

To, że oszczędzanie wody w domu jest korzystne nie ulega wątpliwości. Dzięki temu możecie przecież obniżyć rachunki – czasem nawet o kilkaset złotych w skali roku (jeżeli chcecie dowiedzieć się, ile tak naprawdę można zaoszczędzić, sprawdźcie nasze wyliczenia, które umieściliśmy TUTAJ!

Jednak patrząc z szerszej perspektywy, racjonalne gospodarowanie zasobami ma głębszy sens. Dołożycie w ten sposób małą cegiełkę do ochrony środowiska i zadbacie o lepszą przyszłość dla naszego wspólnego domu. Pamiętajcie, że słodka woda stanowi zaledwie 2,5% wszystkich zapasów wody na Ziemi, a jej spożycie rośnie z dnia na dzień. Mając na uwadze dobro przyszłych pokoleń, ochrona tego bezcennego zasobu jest niezwykle istotna.

5 najlepszych sposobów na oszczędzanie wody w łazience

Sposoby oszczędzania wody

W jaki więc sposób oszczędzać wodę w łazience? Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest dobór odpowiedniej armatury, wyposażonej w praktyczne ekotechnologie. Jakiej? Podpowiadamy!

Baterie i natryski z ogranicznikiem przepływu

Ogranicznik przepływu to rozwiązanie, które pozwala zmniejszyć zużycie wody bez żadnego wysiłku, a co więcej – przy zachowaniu wysokiego komfortu użycia! Zwykle ma on postać niewielkiego sitka z uszczelką, które umieszcza się w wylewce (to w przypadku baterii) lub na wejściu wody do głowicy natrysku (to w przypadku deszczownicy lub prysznica ręcznego). Tłumi ono przepływ i utrzymuje go na określonym poziomie, co w praktyce skutkuje nawet 50% oszczędnością!

W bateriach i natryskach firmy GROHE, technologia ta nosi nazwę WaterSaving i jest wykorzystywana w szerokiej gamie kolekcji oraz modeli. Co więcej, aby oszczędność nie wiązała się z kompromisem na rzecz wygody, wykorzystano szereg rozwiązań uzupełniających, które sprawiają, że mniejsze zużycie wody jest w praktyce niewyczuwalne. Na przykład – mimo tego, że baterie umywalkowa z ogranicznikiem zużywa trochę ponad 5 litrów wody (podczas gdy bez niego jest to nawet 12 l.), dzięki peraltorowi napowietrzającemu strumień, komfort obsługi pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

GROHE oszczędzanie wody w łazience

Baterie z głowicą oszczędnościową

To już autorskie rozwiązanie zaproponowane przez projektantów GROHE, które nosi nazwę SilkMove ES (skrót od Energy Saving, czyli oszczędzająca energię). Baterie wyposażone w głowicę tego typu zapewniają wygodną, niezawodną obsługę, jednak od klasycznej armatury jednouchwytowej odróżnia je jedno. Dźwignia w ustawieniu „środkowym” uruchamia tylko przepływ wody zimnej – dopiero jej przekręcenie w lewo zwiększa temperaturę.

Dzięki temu, można łatwo uniknąć niepotrzebnych strat energii – ile razy w ciągu dnia korzystacie z baterii tylko przez chwilę? Aby opłukać szczoteczkę lub spłukać dno umywalki nie potrzeba przecież ciepłej wody. Teraz nie będziecie już jej marnować!

GROHE Oszczędzanie wody w łazience

Baterie termostatyczne

Jeżeli bateria termostatyczna dotąd kojarzyła się Wam głównie z bezpieczeństwem i komfortem kąpieli, to mieliście rację. Zapobiega ona skokom temperatury wody, utrzymując ją na wybranym przez użytkownika poziomie i chroniąc przed przypadkowymi oparzeniami. Jednak czy wiecie, że korzystanie z baterii termostatycznej pozwala także na sporą oszczędność wody? 

Wszystko dzięki specjalnie zaprojektowanej głowicy, która pozwala w kilka sekund ustawić optymalna temperaturę przepływu, podczas gdy w tradycyjnych bateriach może to zając nawet kilkadziesiąt sekund! W skali roku oznacza to ogromna redukcję średniego zużycia wody na osobę. To jednak nie wszystko.

Niektóre modele baterii termostatycznych oferowane przez GROHE zostały również wyposażone w przycisk ECO. Jego wciśnięcie skutkuje natychmiastowym zmniejszeniem zużycia wody o 50%, co z pewnością docenią wszyscy, którym zależy na oszczędności!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o termostatach, zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Baterie bezdotykowe

Spotykane zwykle w obiektach użyteczności publicznej, baterie bezdotykowe nie bez powodu są wykorzystywane w łazienkach, z których korzysta dużo osób. Dzięki wykorzystaniu czujników podczerwieni działają tylko wtedy, gdy dłonie użytkownika znajdują się w jego zasięgu. Gdy tylko z niego znikną – dopływ wody zostaje natychmiast odcięty, co skutkuje zużywaniem tylko takiej ilości wody, jaka jest potrzebna. Jak duża jest różnica między korzystaniem z takiego rozwiązania w porównaniu do tradycyjnej armatury? W zależności od modelu, może być to nawet 70% mniej zużywanej wody.

Jeżeli jednak macie opory, żeby zainstalować w swojej domowej łazience kran bezdotykowy, może warto rozważyć propozycję, która łączy w sobie zalety obydwu rodzajów armatury? Bateria GROHE Eurosmart 2w1 to znakomity kompromis między precyzyjną kontrolą nad ilością zużywanej wody a swobodą obsługi. Wyposażona w czujnik Touchfree, pozwala na obsługę bezdotykową, a gdy zechcecie wyregulować temperaturę lub po prostu potrzebujecie napełnić wazon wodą, możecie skorzystać z tradycyjnego uchwytu. Dzięki temu połączycie funkcjonalność i oszczędność wody – to jak przyjemne z pożytecznym!

GROHE Baterie bezdotykowe

Praktyczne przyciski spłukujące 

Ostatnim przykładem na oszczędzanie wody są przyciski spłukujące wyposażone w opcję spłukiwania dwupojemnościowego. To popularne rozwiązanie przeznaczone jest do toalet podtynkowych i sprawdzi się świetnie w każdym domu. Pozwala wybrać między małą a dużą pojemnością spłukiwania – w zależności od potrzeb. 

Przyciski oferowane przez GROHE w swoim najbardziej oszczędnym ustawieniu, pozwalają na zużywanie odpowiednio 3 i 4,5 litrów wody. W porównaniu z przyciskami jednopojemnościowymi ze starszych modeli toalet, które pobierają nawet 9 litrów na każde spłukiwanie, różnice okazują się ogromne – z zyskiem dla portfela i dla środowiska!

Przycisk spłukujący GROHE

Czy warto więc zainwestować w wymianę armatury?

Odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak! Taka inwestycja może się szybko zwrócić, choć oczywiście zależy to od ilości osób, które korzystają z łazienki i sposobu, w jaki to robią. Jednak oprócz realnych zysków płynących do naszego portfela jest jeszcze rzecz bezcenna – pomoc w ochronie środowiska naturalnego. Choć Matka Natura nie podziękuje Wam bezpośrednio, to przyszłe pokolenia na pewno będą Wam wdzięczne.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: